Szybkie linki

Banery

Powiat Wrzesiński

Informacje

ilość odwiedzin tej strony: 2185
ostatnia aktualizacja tej strony:
2023-12-18 12:11
ostatnia aktualizacja w BIP:
2025-01-03 14:01

Ścieżka nawigacyjna

Nawigacja:

Treść strony

Protokół nr LVIII / 2023

PROTOKÓŁ NR LVIII / 2023
Z SESJI RADY POWIATU WRZESIŃSKIEGO
z dnia 14 grudnia 2023 r.

Pkt. 1 Otwarcie sesji Rady Powiatu i stwierdzenie prawomocności obrad.

Marek Przyjemski, przewodniczący Rady otworzył o godz. 13:00 LVIII sesję Rady Powiatu Wrzesińskiego VI kadencji, która odbyła się w Centrum Badań i Rozwoju Nowoczesnych Technologii w Grzymysławicach. Poinformował, że zgodnie z art. 15 ust. 1a ustawy z dnia 5 czerwca 1998 r. o samorządzie powiatowym obrady Rady Powiatu Wrzesińskiego VI kadencji są transmitowane i utrwalane za pomocą urządzeń rejestrujących obraz i dźwięk. Powitał radnych, starostę, pracowników Starostwa, przedstawicieli służb, inspekcji, straży, jednostek organizacyjnych powiatu i lokalnych mediów oraz zaproszonych gości. Na podstawie listy obecności stwierdził, że w posiedzeniu uczestniczyło 19 radnych, co wobec ustawowego składu Rady stanowiło quorum do podejmowania uchwał objętych porządkiem obrad. 
Lista obecności stanowi załącznik nr 1 do protokołu. 
Lista obecności zaproszonych gości stanowi załącznik nr 2 do protokołu. 

Pkt 2 Przyjęcie protokołu z LVII sesji Rady Powiatu.

Przewodniczący Rady poinformował, że protokół został sporządzony w statutowym terminie. Protokół został przesłany radnym. W związku z brakiem poprawek i uzupełnień, Przewodniczący Rady stwierdził przyjęcie protokołu z LVII sesji Rady Powiatu Wrzesińskiego.

Pkt 3 Przedstawienie projektu porządku obrad.

Przewodniczący Rady poinformował, że projekt porządku obrad został przedłożony z materiałami na sesję Rady. Zapytał, czy radni chcą wnieść zmiany do treści proponowanego porządku posiedzenia.
Proponowany porządek obrad stanowi załącznik nr 3 do protokołu.

Członkowie Rady jednomyślnie przyjęli treść proponowanego porządku obrad.

Pkt 4.1 Przedstawienie informacji przewodniczącego Rady o działaniach podejmowanych w okresie międzysesyjnym.

Przewodniczący Rady zapoznał radnych z terminami odbytych posiedzeń oraz pismami, które wpłynęły do Biura Rady w okresie międzysesyjnym od 15 listopada 2023 r. do 14 grudnia 2023 r.
Informacja stanowi załącznik nr 4 do protokołu.

Radni nie podjęli dyskusji nad przedstawioną informacją.

Pkt 4.2 Przedstawienie sprawozdania przewodniczącego Zarządu z prac Zarządu w okresie międzysesyjnym i z wykonania uchwał podjętych na LVII sesji Rady.

Dionizy Jaśniewicz, starosta wrzesiński przedstawił sprawozdanie z prac Zarządu w okresie międzysesyjnym i z wykonania uchwał Rady podjętych na LVII sesji Rady Powiatu.
Sprawozdanie stanowi załącznik nr 5 do protokołu.

Radni nie podjęli dyskusji nad przedstawionym sprawozdaniem.

Pkt 4.3 Przedstawienie planów pracy komisji stałych Rady Powiatu Wrzesińskiego na 2024 rok.

Przewodniczący Rady poinformował, że plany pracy komisji stałych Rady Powiatu Wrzesińskiego:
•    Komisji Zdrowia i Pomocy Społecznej
•    Komisji Ochrony Środowiska, Gospodarki Wodnej, Rolnictwa i Leśnictwa
•    Komisji Edukacji, Kultury, Sportu, Turystyki,
•    Komisji Budżetowo – Finansowej, Planowania i Rozwoju Lokalnego
na 2024 rok zostały przekazane radnym zgodnie z § 97 ust. 1 Statutu Powiatu Wrzesińskiego przyjętego uchwałą nr 318/XLIX/2018 Rady Powiatu Wrzesińskiego z dnia 25 października 2018 r. dnia 12 grudnia 2023 r. Dodał, że zgodnie z § 94 ust. 1 ww. Statutu, Komisja Skarg, Wniosków i Petycji działa na posiedzeniach, odbywających się w miarę potrzeby. Zapytał, czy radni chcą zabrać głos w tym punkcie.
Plany pracy komisji stałych na 2024 rok znajdują się w Wydziale Organizacyjnym pod symbolem klasyfikacyjnym SO.0012.1.2024.

Radni nie wnieśli uwag do planów pracy komisji stałych Rady Powiatu Wrzesińskiego na 2024 rok.

Pkt 5 Zatwierdzenie planu kontroli Komisji Rewizyjnej na 2024 rok.

Przewodniczący Rady poprosił o przedstawienie projektu planu kontroli komisji na 2024 rok Jarosława Czyża, przewodniczącego Komisji Rewizyjnej. 

Jarosław Czyż przedstawił plan kontroli Komisji Rewizyjnej na 2024 rok.
Plan kontroli znajduje się w Wydziale Organizacyjnym pod symbolem klasyfikacyjnym SO.0012.1.2024.

Radni nie podjęli dyskusji nad przedstawionym planem kontroli Komisji Rewizyjnej na 2024 rok.

Przewodniczący Rady zarządził głosowanie nad zatwierdzeniem projektu planu kontroli Komisji Rewizyjnej na 2024 rok.
Plan kontroli Komisji Rewizyjnej na 2024 rok został zatwierdzony jednomyślnie.
Wyniki imienne:
ZA (19)
Janusz Balcerzak, Robert Balicki, Waldemar Bartkowiak, Małgorzata Cichacka, Jarosław Czyż, Waldemar Grzegorek, Maciej Handkiewicz, Przemysław Hirschfeld, Dionizy Jaśniewicz, Marek Kołodziejczyk, Wiesława Kowalska, Mikołaj Kubiaczyk, Marek Przyjemski, Paweł Skrzypczak, Krzysztof Strużyński, Stefan Tomczak, Grzegorz Trocha, Henryka Waligóra, Rafał Zięty

O godz. 13:14 radny Grzegorz Trocha opuścił salę obrad. W dalszej części posiedzenia brało udział 18 radnych, co wobec ustawowego składu Rady stanowiło quorum do podejmowania uchwał objętych porządkiem obrad. 

Pkt 6.1 Rozpatrzenie projektu uchwały w sprawie określenia zadań finansowanych z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych oraz wysokości środków przeznaczonych na realizację tych zadań w 2023 roku.

Przewodniczący Rady poprosił o przedstawienie uzasadnienia do projektu uchwały Olgę Krukowską, dyrektora Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie we Wrześni.

Olga Krukowska poinformowała, że po dokonaniu końcowego rozliczenia, środki finansowe z rehabilitacji zawodowej z zadania: dokonywanie zwrotu wydatków na instrumenty i usługi rynku pracy na rzecz osób niepełnosprawnych poszukujących pracy i nie pozostających w zatrudnieniu w łącznej kwocie 9,40 zł ze względu na ich niewykorzystanie przeznacza się na rehabilitację społeczną na zadanie: dofinansowanie zaopatrzenia w sprzęt rehabilitacyjny, przedmioty ortopedyczne i środki pomocnicze przyznawane osobom niepełnosprawnym na podstawie odrębnych przepisów.
Projekt uchwały znajduje się w zbiorze projektów uchwał Rady Powiatu Wrzesińskiego w Wydziale Organizacyjnym pod symbolem klasyfikacyjnym SO.0006.2023.

Radni nie podjęli dyskusji nad przedstawionym projektem uchwały.

Przewodniczący Rady zarządził głosowanie nad projektem uchwały. W głosowaniu wzięło udział 18 radnych.
Uchwała nr 371/LVIII/2023 Rady Powiatu Wrzesińskiego w sprawie określenia zadań finansowanych z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych oraz wysokości środków przeznaczonych na realizację tych zadań w 2023 roku została podjęta jednomyślnie.
Wyniki imienne:
ZA (18)
Janusz Balcerzak, Robert Balicki, Waldemar Bartkowiak, Małgorzata Cichacka, Jarosław Czyż, Waldemar Grzegorek, Maciej Handkiewicz, Przemysław Hirschfeld, Dionizy Jaśniewicz, Marek Kołodziejczyk, Wiesława Kowalska, Mikołaj Kubiaczyk, Marek Przyjemski, Paweł Skrzypczak, Krzysztof Strużyński, Stefan Tomczak, Henryka Waligóra, Rafał Zięty
BRAK GŁOSU (1)
Grzegorz Trocha
Uchwała znajduje się w zbiorze uchwał Rady Powiatu Wrzesińskiego w Wydziale Organizacyjnym pod symbolem klasyfikacyjnym SO.0007.2023.

O godzinie 13:16 do sali obrad powrócił radny Grzegorz Trocha. W posiedzeniu uczestniczyło 19 radnych.

Pkt 6.2 Rozpatrzenie projektu uchwały w sprawie wyrażenia zgody na nieodpłatne przekazanie, w drodze darowizny, na rzecz Gminy Września, prawa własności działki ewidencyjnej położonej w Bierzglinku, gmina Września, oznaczonej geodezyjnie nr 375/111.

Przewodniczący Rady poprosił o przedstawienie uzasadnienia do projektu uchwały Jolantę Pielak, naczelnika Wydziału Gospodarki Nieruchomościami.

Jolanta Pielak poinformowała, że projekt uchwały dotyczy wyrażenia zgody przez Radę Powiatu na nieodpłatne przekazanie w drodze darowizny na rzecz Gminy Września prawa własności działki ewidencyjnej położonej w Bierzglinku oznaczonej geodezyjnie nr 375/111 o powierzchni 0,2373 ha zapisanej w księdze wieczystej nr PO1F/00042327/8 z przeznaczeniem na realizację zadań własnych gminy tj. kultury fizycznej i turystyki, w tym terenów rekreacyjnych i urządzeń sportowych. Dodała, że przedmiotowa działka położona jest na obszarze objętym miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego w miejscowości Bierzglinek i przeznaczona jest pod tereny zieleni urządzonej, w tym przewiduje się nasadzenie zieleni, również zimozielonej, realizację chodników, ścieżek rowerowych, elementów małej architektury, placów zabaw dla dzieci itp. Dopowiedziała, że z prośbą o przekazanie przedmiotowej działki pod plac zabaw dla dzieci zwrócili się Sołtys, Rada Sołecka, Grupa Odnowy Wsi oraz mieszkańcy osiedla w Bierzglinku. Poinformowała, że doskonała lokalizacja działki w centralnej części rozwijającego się nowo powstającego osiedla domów jednorodzinnych, w bliskim sąsiedztwie terenów przeznaczonych pod zabudowę mieszkaniową wielorodzinną, mogłaby być zatem idealnym miejscem dla powstania placu zabaw - miejsca rekreacji dla najmłodszych i tym samym ważnego elementu integracji społecznej w rejonie. Dodała, że Burmistrz Miasta i Gminy Września wyraził wolę nieodpłatnego przejęcia działki na rzecz Gminy Września z przeznaczeniem na realizację zadań własnych gminy dotyczących zaspokojenia zbiorowych potrzeb wspólnoty, w szczególności kultury fizycznej i turystyki, w tym utrzymywaniem terenów rekreacyjnych i urządzeń sportowych. 
Projekt uchwały znajduje się w zbiorze projektów uchwał Rady Powiatu Wrzesińskiego w Wydziale Organizacyjnym pod symbolem klasyfikacyjnym SO.0006.2023.

Przewodniczący Rady otworzył dyskusję i oddał głos radnemu Mikołajowi Kubiaczykowi.

Mikołaj Kubiaczyk zapytał, jaka jest wartość rynkowa tej działki, gdyby chciano ją sprzedać, ile kosztowałby 1 m2. 

Jolanta Pielak odpowiedziała, że wycena zostanie dokonana dopiero po wyrażeniu zgody przez Radę Powiatu. Dodała, że na ten moment ciężko określić wartość działki, ponieważ jest to teren pod rekreację i tereny zielone, a do tej pory dokonywano wycen działek pod zabudowę wielorodzinną i mieszkaniową. Dopowiedziała, że będzie to cena podobna do ceny za grunty rolne, czyli około 10,00 zł – 14,00 zł za m2.

Przewodniczący Rady oddał głos radnej Wiesławie Kowalskiej.

Wiesława Kowalska zapytała, dlaczego przedmiotowa działka nie zostanie sprzedana, tylko nieodpłatnie przekazana Gminie Września, czy Powiat w zamian za to coś otrzyma. 

Starosta wrzesiński odpowiedział, że z inicjatywą zagospodarowania wystąpili mieszkańcy miejscowości Bierzglinek. Poinformował, że jest to teren nowego osiedla domów jednorodzinnych i wielorodzinnych. Dodał, że przedmiotowa działka przeznaczona jest w planie zagospodarowania przestrzennego na cele rekreacyjne i tereny zielone, nie można jej przeznaczyć na inny cel, czy to komercyjny, czy budowlany. Dopowiedział, że Gmina Września zobowiązała się wybudować na własny koszt plac zabaw dla dzieci z wszystkimi urządzeniami towarzyszącymi. Poinformował, że wkładem Powiatu w powstanie placu zabaw jest przekazanie działki na ten cel.  

Przewodniczący Rady zarządził głosowanie nad projektem uchwały. W głosowaniu wzięło udział 19 radnych.
Uchwała nr 372/LVIII/2023 Rady Powiatu Wrzesińskiego w sprawie wyrażenia zgody na nieodpłatne przekazanie, w drodze darowizny, na rzecz Gminy Września, prawa własności działki ewidencyjnej położonej w Bierzglinku, gmina Września, oznaczonej geodezyjnie nr 375/111 została podjęta 12 głosami „za” przy 1 głosie „przeciw” i 6 głosami „wstrzymującymi się”.
Wyniki imienne:
ZA (12)
Janusz Balcerzak, Robert Balicki, Waldemar Bartkowiak, Waldemar Grzegorek, Przemysław Hirschfeld, Dionizy Jaśniewicz, Marek Przyjemski, Paweł Skrzypczak, Krzysztof Strużyński, Stefan Tomczak, Henryka Waligóra, Rafał Zięty
PRZECIW (1)
Mikołaj Kubiaczyk
WSTRZYMUJĘ SIĘ (6)
Małgorzata Cichacka, Jarosław Czyż, Maciej Handkiewicz, Marek Kołodziejczyk, Wiesława Kowalska, Grzegorz Trocha
Uchwała znajduje się w zbiorze uchwał Rady Powiatu Wrzesińskiego w Wydziale Organizacyjnym pod symbolem klasyfikacyjnym SO.0007.2023.

Pkt 6.3 Rozpatrzenie projektu uchwały w sprawie wyrażenia zgody na sprzedaż części nieruchomości gruntowej, stanowiącej własność Powiatu Wrzesińskiego, położonej w Bierzglinku, gmina Września, oznaczonej geodezyjnie jako działki ewidencyjne nr 139/112, 139/113, 139/114, 139/115, 139/116, 139/118, 139/119, 139/123, 139/124, 139/130, dla której Sąd Rejonowy we Wrześni IV Wydział Ksiąg Wieczystych prowadzi księgę wieczystą nr PO1F/00029579/2.

Przewodniczący Rady poprosił o przedstawienie uzasadnienia do projektu uchwały Jolantę Pielak.

Jolanta Pielak poinformowała, że projekt uchwały dotyczy wyrażenia zgody przez Radę Powiatu na sprzedaż nieruchomości gruntowej położonej w Bierzglinku, zapisanej w księdze wieczystej nr PO1F/00029579/2, stanowiącej własność powiatu wrzesińskiego. Dodała, że jest to 10 działek o łącznej powierzchni 3 ha 69 arów i 7 metrów, które znajdują się na obszarze przeznaczonym pod tereny zabudowy mieszkaniowej wielorodzinnej, tereny zabudowy usługowej w zieleni urządzonej oraz tereny dróg wewnętrznych. Dopowiedziała, że z uwagi na to, że części przedmiotowej nieruchomości nie służą wykonywaniu zadań własnych powiatu, podjęcie decyzji w formie wyrażenia zgody na ich sprzedaż jest zasadne.
Projekt uchwały znajduje się w zbiorze projektów uchwał Rady Powiatu Wrzesińskiego w Wydziale Organizacyjnym pod symbolem klasyfikacyjnym SO.0006.2023.

Przewodniczący Rady otworzył dyskusję i oddał głos radnemu Maciejowi Handkiewiczowi.

Maciej Handkiewicz zapytał, skąd wynika różnica polegająca na tym, że w uzasadnieniu do projektu uchwały podana jest łączna powierzchnia powyżej 11 ha, a Pani Jolanta Pielak podała, że wynosi ona ponad 3 ha.

Jolanta Pielak odpowiedziała, że 11 ha dotyczy jednej działki ewidencyjnej nr 139/75, która została podzielona na mniejsze działki, w tym jest te 10 przedmiotowych działek. Dodała, że w tych 11 ha znajdują się jeszcze inne działki oprócz tych 10 działek, m.in. działki, które stanowią zabezpieczenie hipoteczne dla szpitala.

Przewodniczący Rady zarządził głosowanie nad projektem uchwały. W głosowaniu wzięło udział 19 radnych.
Uchwała nr 373/LVIII/2023 Rady Powiatu Wrzesińskiego w sprawie wyrażenia zgody na sprzedaż części nieruchomości gruntowej, stanowiącej własność Powiatu Wrzesińskiego, położonej w Bierzglinku, gmina Września, oznaczonej geodezyjnie jako działki ewidencyjne nr 139/112, 139/113, 139/114, 139/115, 139/116, 139/118, 139/119, 139/123, 139/124, 139/130, dla której Sąd Rejonowy we Wrześni IV Wydział Ksiąg Wieczystych prowadzi księgę wieczystą nr PO1F/00029579/2 została podjęta 14 głosami „za” przy 5 głosach „wstrzymujących się”.
Wyniki imienne:
ZA (14)
Janusz Balcerzak, Robert Balicki, Waldemar Bartkowiak, Jarosław Czyż, Waldemar Grzegorek, Dionizy Jaśniewicz, Mikołaj Kubiaczyk, Marek Przyjemski, Paweł Skrzypczak, Krzysztof Strużyński, Stefan Tomczak, Grzegorz Trocha, Henryka Waligóra, Rafał Zięty
WSTRZYMUJĘ SIĘ (5)
Małgorzata Cichacka, Maciej Handkiewicz, Przemysław Hirschfeld, Marek Kołodziejczyk, Wiesława Kowalska
Uchwała znajduje się w zbiorze uchwał Rady Powiatu Wrzesińskiego w Wydziale Organizacyjnym pod symbolem klasyfikacyjnym SO.0007.2023.

Pkt 6.4 Rozpatrzenie projektu uchwały zmieniającej uchwałę w sprawie organizacji wspólnej obsługi jednostek organizacyjnych zaliczanych do sektora finansów publicznych, dla których organem prowadzącym jest Powiat Wrzesiński.

Przewodniczący Rady poprosił o przedstawienie uzasadnienia do projektu uchwały Beatę Matuszewską, skarbnika powiatu.

Beata Matuszewska poinformowała, że Dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy we Wrześni złożyła wniosek o rozszerzenie zakresu wspólnej obsługi jednostek organizacyjnych Powiatu Wrzesińskiego o zadania w zakresie obsługi informatycznej Powiatowego Urzędu Pracy we Wrześni w celu ujednolicenia standardów tejże obsługi. Dodała, że jeśli uchwała zostanie podjęta, to Powiatowy Urząd Pracy we Wrześni będzie 11 jednostką obsługiwaną w ramach organizacji wspólnej obsługi jednostek organizacyjnych w zakresie zadań informatycznych. 
Projekt uchwały znajduje się w zbiorze projektów uchwał Rady Powiatu Wrzesińskiego w Wydziale Organizacyjnym pod symbolem klasyfikacyjnym SO.0006.2023. 

Radni nie podjęli dyskusji nad przedstawionym projektem uchwały.

Przewodniczący Rady zarządził głosowanie nad projektem uchwały. W głosowaniu wzięło udział 19 radnych.
Uchwała nr 374/LVIII/2023 Rady Powiatu Wrzesińskiego zmieniająca uchwałę w sprawie organizacji wspólnej obsługi jednostek organizacyjnych zaliczanych do sektora finansów publicznych, dla których organem prowadzącym jest Powiat Wrzesiński została podjęta jednomyślnie. 
Wyniki imienne:
ZA (19)
Janusz Balcerzak, Robert Balicki, Waldemar Bartkowiak, Małgorzata Cichacka, Jarosław Czyż, Waldemar Grzegorek, Maciej Handkiewicz, Przemysław Hirschfeld, Dionizy Jaśniewicz, Marek Kołodziejczyk, Wiesława Kowalska, Mikołaj Kubiaczyk, Marek Przyjemski, Paweł Skrzypczak, Krzysztof Strużyński, Stefan Tomczak, Grzegorz Trocha, Henryka Waligóra, Rafał Zięty

Uchwała znajduje się w zbiorze uchwał Rady Powiatu Wrzesińskiego w Wydziale Organizacyjnym pod symbolem klasyfikacyjnym SO.0007.2023.

Pkt 6.5 Rozpatrzenie projektu uchwały zmieniającej uchwałę w sprawie uchwalenia Wieloletniej Prognozy Finansowej Powiatu Wrzesińskiego na lata 2023–2032.

Pkt 6.6 Rozpatrzenie projektu uchwały w sprawie zmiany uchwały budżetowej Powiatu Wrzesińskiego na 2023 rok.

Dionizy Jaśniewicz, starosta wrzesiński zgłosił autopoprawki do ww. projektów uchwał.

Przewodniczący Rady poprosił o przedstawienie uzasadnień do projektów uchwał Beatę Matuszewską, skarbnika powiatu.

Beata Matuszewska poinformowała, że autopoprawka do projektów uchwał dotyczy przeniesienia środków finansowych między grupami. Dodała, że wpłynęły jeszcze faktury na koniec roku, które przekraczają plan finansowy za energię energetyczną i cieplną. W związku z tym należy dokonać przesunięcia między grupą płacową, a wydatkami statutowymi w Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie we Wrześni. Dopowiedziała, że dotyczy to kwoty w wysokości 2.200,00 zł.

Beata Matuszewska poinformowała, że w projekcie uchwały dochody budżetowe zwiększa się o kwotę 560.084,51 zł z tytułu:

1) zwiększenia planu dotacji celowych na 2023 r. o kwotę 2.008,16 zł na realizację art. 155 ust. 2 i 2a ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej;

2) zwiększenia części oświatowej subwencji ogólnej na 2023 r. w kwocie 75.000,00 zł. Kwota została przyznana z tytułu dofinansowania doposażenia publicznych szkół i placówek oświatowych, prowadzonych lub dodatkowych przez jednostki samorządu terytorialnego, w zakresie nowych pomieszczeń do nauki pozyskanych w wyniku adaptacji;

3) zwiększenia części oświatowej subwencji ogólnej na 2023 r. w kwocie 507.966,00 zł. Kwota została przyznana z tytułu wzrostu zadań szkolnych i pozaszkolnych, polegającego na wzroście liczby uczniów przeliczeniowych w odniesieniu do danych przyjętych do naliczania algorytmem części oświatowej subwencji ogólnej na 2023 r.;

4) naliczonych odsetek od środków gromadzonych na rachunku bankowym prowadzonym dla środków z Funduszu Pomocy na pomoc obywatelom Ukrainy w kwocie 100,54 zł;

5) zmniejszenia planu środków od Wojewody Wielkopolskiego w kwocie 20.124,91 zł na pomoc obywatelom Ukrainy, którzy przybyli na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej bezpośrednio z terytorium Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa;

6) korekty planu dochodów bieżących realizowanych przez Powiatowy Urząd Pracy we Wrześni poprzez:

a) zmniejszenie o kwotę 7.800.00 zł,

b) zwiększenie o kwotę 2.934,72 zł.

Beata Matuszewska poinformowała, że wydatki budżetowe zmniejsza się o kwotę 102,17 zł, z tego dla:

1) Domu Pomocy Społecznej we Wrześni zwiększa się plan o kwotę 2.008,16 zł (tj. przy dochodach budżetowych);

2) Bursy Międzyszkolnej we Wrześni zwiększa się plan o kwotę:

a) 100,54 zł na pomoc obywatelom Ukrainy (środki z odsetek zgromadzonych na rachunku bankowym prowadzonym dla środków z Funduszu Pomocy),

b) 1.400,00 zł na pokrycie kosztów pobytu obywateli Ukrainy;

3) Poradni Psychologiczno - Pedagogicznej we Wrześni zwiększa się plan o kwotę 2.628,87 zł na bieżące funkcjonowanie jednostki;

4) Ośrodka Wspomagania Dziecka i Rodziny w Kołaczkowie:

a) zmniejsza się plan o kwotę 21.524,91 zł w związku z opuszczeniem placówki przez obywateli Ukrainy,

b) zwiększa się plan o kwotę 6.052,00 zł na bieżące funkcjonowanie jednostki;

5) Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących we Wrześni zwiększa się plan  o kwotę 4.374,13 zł na indywidualne nauczanie uczniów;

6) Zespołu Szkół Politechnicznych we Wrześni zwiększa się plan o kwotę 719,81 zł na zatrudnienie nauczyciela wspomagającego;

7) Powiatowego Urzędu Pracy we Wrześni:

a) zmniejsza się plan o kwotę 3.000,00 zł stanowiącej wkład własny do projektu „Urząd pracy bez barier realizowany w ramach programu Dostępna przestrzeń publiczna” w związku z przeniesieniem realizacji projektu na 2024 r,

b) zwiększa się plan o kwotę 7.139,23 zł na zakup programu do zaangażowania (kwota 5.166,00 zł), zakup materiałów biurowych (kwota 1.000,00 zł), zwrot należnych pracownikowi kosztów zastępstwa w egzekucji (900,00 zł), badania lekarskie pracowników (kwota 73,23 zł).

Beata Matuszewska poinformowała, że zmniejsza się przychody z tytułu wolnych środków o kwotę 560.186,68 zł (będą one stanowić wolne środki w 2024 r.). Dodała, że w załączniku nr 6 do uchwały budżetowej zawierającym wykaz zadań majątkowych w zadaniu pn.: „Utwardzenie terenu wraz z pracami elewacyjnymi przy budynku Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie we Wrześni”, dokonuje się zmiany nazwy zadania na „Utwardzenie terenu wraz z niezbędną infrastrukturą oraz pracami elewacyjnymi przy budynku Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie we Wrześni”.

Beata Matuszewska poinformowała, że do wykazu przedsięwzięć do Wieloletniej Prognozy Finansowej dodaje się nowe przedsięwzięcie pn.: „Urząd pracy bez barier realizowany w ramach programu Dostępna przestrzeń publiczna”. Okres realizacji to lata 2023-2024, a łączne planowane nakłady finansowe to kwota 3.000,00 zł w 2024 r. 
Projekty uchwał znajdują się w zbiorze projektów uchwał Rady Powiatu Wrzesińskiego w Wydziale Organizacyjnym pod symbolem klasyfikacyjnym SO.0006.2023.

Beata Matuszewska poinformowała, że 22 listopada 2023 r. w Monitorze Polskim został opublikowany program wsparcia powiatu w organizacji i tworzeniu rodzinnych form pieczy zastępczej w 2023 r. Dodała, że dofinansowanie zostanie przyznane do wynagrodzeń wypłacanych od dnia 1 czerwca 2023 r. do dnia 31 grudnia 2023 r. Dopowiedziała, że Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie we Wrześni złożyło wniosek o ww. dofinansowanie. Poinformowała, że dotyczy to kwoty w wysokości 22.800,00 zł, z czego część będzie trzeba przekazać gminie. Dodała, że do 1 grudnia 2023 r. można było składać wnioski, a 7 grudnia 2023 r. ogłoszono wyniki naborów. Do 12 grudnia 2023 r. Wojewoda przekazał informacje o wysokości dofinansowania do powiatów. Dopowiedziała, że Powiat otrzymał taką informację i w związku z tym należało otworzyć rachunek bankowy. Poinformowała, że w kolejnych dniach jest czas na ewentualną rezygnację powiatów z udziału w Programie. Dodała, że Powiat Wrzesiński przystąpił do Programu i nie składał rezygnacji. Dopowiedziała, że następnie wojewoda występuje o uruchomienie środków z Funduszu Pracy, po czym zostaną zawarte umowy przez wojewodę i powiaty, które przystąpiły do programu. Poinformowała, że później następuje przekazanie środków przez wojewodę na wyodrębnione konta bankowe powiatów. Dodała, że są to środki pozabudżetowe i należy wprowadzić je do budżetu powiatu podczas sesji Rady Powiatu. Dopowiedziała, że ze względu na terminowość i koniec roku może zdarzyć się sytuacja, że tego samego dnia, kiedy wpłynie informacja od wojewody, będzie trzeba zwołać sesję, natomiast jeśli informacja zostanie przekazana pod koniec dnia, sesja odbędzie się następnego dnia. Zapytała, czy taka propozycja może zostać przyjęta.

Mikołaj Soberski, radca prawny poinformował, że jeśli Rada Powiatu wyrazi zgodę na propozycję złożoną przez skarbnika powiatu, to nie widzi żadnych przeciwwskazań na to, aby w takiej sytuacji sesja odbyła się tego samego dnia, lub dzień po zwołaniu posiedzenia. 

Przewodniczący Rady zarządził głosowanie nad propozycją, że jeśli będzie konieczność wywołania sesji, to odbędzie się ona w ten sam dzień, kiedy zostanie zwołana lub następnego dnia. W głosowaniu wzięło udział 19 radnych.

Radni wyrazili zgodę jednogłośnie.  
Wyniki imienne:
ZA (19)
Janusz Balcerzak, Robert Balicki, Waldemar Bartkowiak, Małgorzata Cichacka, Jarosław Czyż, Waldemar Grzegorek, Maciej Handkiewicz, Przemysław Hirschfeld, Dionizy Jaśniewicz, Marek Kołodziejczyk, Wiesława Kowalska, Mikołaj Kubiaczyk, Marek Przyjemski, Paweł Skrzypczak, Krzysztof Strużyński, Stefan Tomczak, Grzegorz Trocha, Henryka Waligóra, Rafał Zięty

Przewodniczący Rady zarządził głosowanie nad przyjęciem autopoprawki do projektu uchwały zmieniającej uchwałę w sprawie uchwalenia Wieloletniej Prognozy Finansowej Powiatu Wrzesińskiego na lata 2023 – 2032. W głosowaniu wzięło udział 19 radnych. 
Autopoprawka do ww. projektu uchwały Rady została przyjęta 16 głosami „za” przy 3 głosach „wstrzymujących się”.
Wyniki imienne:
ZA (16)
Janusz Balcerzak, Robert Balicki, Waldemar Bartkowiak, Małgorzata Cichacka, Jarosław Czyż, Waldemar Grzegorek, Dionizy Jaśniewicz, Wiesława Kowalska, Mikołaj Kubiaczyk, Marek Przyjemski, Paweł Skrzypczak, Krzysztof Strużyński, Stefan Tomczak, Grzegorz Trocha, Henryka Waligóra, Rafał Zięty
WSTRZYMUJĘ SIĘ (3)
Maciej Handkiewicz, Przemysław Hirschfeld, Marek Kołodziejczyk

Przewodniczący Rady zarządził głosowanie nad projektem uchwały zmieniającej uchwałę w sprawie uchwalenia Wieloletniej Prognozy Finansowej Powiatu Wrzesińskiego na lata 2023 – 2032 wraz z przyjętą autopoprawką. W głosowaniu wzięło udział 19 radnych.
Uchwała nr 375/LVIII/2023 Rady Powiatu Wrzesińskiego zmieniająca uchwałę w sprawie uchwalenia Wieloletniej Prognozy Finansowej na lata 2023-2032 została podjęta 15 głosami „za” przy 4 głosach „wstrzymujących się”.
Wyniki imienne:
ZA (15)
Janusz Balcerzak, Robert Balicki, Waldemar Bartkowiak, Małgorzata Cichacka, Jarosław Czyż, Waldemar Grzegorek, Dionizy Jaśniewicz, Mikołaj Kubiaczyk, Marek Przyjemski, Paweł Skrzypczak, Krzysztof Strużyński, Stefan Tomczak, Grzegorz Trocha, Henryka Waligóra, Rafał Zięty
WSTRZYMUJĘ SIĘ (4)
Maciej Handkiewicz, Przemysław Hirschfeld, Marek Kołodziejczyk, Wiesława Kowalska
Uchwała znajduje się w zbiorze uchwał Rady Powiatu Wrzesińskiego w Wydziale Organizacyjnym pod symbolem klasyfikacyjnym SO.0007.2023.

Przewodniczący Rady zarządził głosowanie nad przyjęciem autopoprawki do projektu uchwały w sprawie zmiany uchwały budżetowej Powiatu Wrzesińskiego na 2023 rok. W głosowaniu wzięło udział 19 radnych. 
Autopoprawka do ww. projektu uchwały Rady została przyjęta 15 głosami „za” przy 4 głosach „wstrzymujących się”.
Wyniki imienne:
ZA (15)
Janusz Balcerzak, Robert Balicki, Waldemar Bartkowiak, Małgorzata Cichacka, Jarosław Czyż, Waldemar Grzegorek, Dionizy Jaśniewicz, Mikołaj Kubiaczyk, Marek Przyjemski, Paweł Skrzypczak, Krzysztof Strużyński, Stefan Tomczak, Grzegorz Trocha, Henryka Waligóra, Rafał Zięty
WSTRZYMUJĘ SIĘ (4)
Maciej Handkiewicz, Przemysław Hirschfeld, Marek Kołodziejczyk, Wiesława Kowalska

Przewodniczący Rady zarządził głosowanie nad projektem uchwały w sprawie zmiany uchwały budżetowej Powiatu Wrzesińskiego na 2023 rok wraz z przyjętą autopoprawką. W głosowaniu wzięło udział 19 radnych.
Uchwała nr 376/LVIII/2023 Rady Powiatu Wrzesińskiego w sprawie zmiany uchwały budżetowej Powiatu Wrzesińskiego na 2023 rok została podjęta 15 głosami „za” przy 4 głosach „wstrzymujących się”.
Wyniki imienne:
ZA (15)
Janusz Balcerzak, Robert Balicki, Waldemar Bartkowiak, Małgorzata Cichacka, Jarosław Czyż, Waldemar Grzegorek, Dionizy Jaśniewicz, Mikołaj Kubiaczyk, Marek Przyjemski, Paweł Skrzypczak, Krzysztof Strużyński, Stefan Tomczak, Grzegorz Trocha, Henryka Waligóra, Rafał Zięty
WSTRZYMUJĘ SIĘ (4)
Maciej Handkiewicz, Przemysław Hirschfeld, Marek Kołodziejczyk, Wiesława Kowalska
Uchwała znajduje się w  zbiorze uchwał Rady Powiatu Wrzesińskiego w Wydziale Organizacyjnym pod symbolem klasyfikacyjnym SOR.0007.2023.

Pkt 7.1 Przedstawienie przez Zarząd Powiatu projektu uchwały budżetowej Powiatu Wrzesińskiego na 2024 rok wraz z uzasadnieniem oraz z uwzględnieniem autopoprawki.

Przewodniczący Rady oddał głos staroście wrzesińskiemu.

Starosta wrzesiński poinformował, że przy konstrukcji projektu budżetu na 2024 r. należało uwzględnić takie czynniki jak: wzrost wysokości cen energii, obowiązkowe podwyżki płac, a także inflację. Dodał, że zarówno koszty energii jak i inflacja są czynnikami, które mają znaczący wpływ na realizację zadań budżetowych, a na ten moment ciężko przewidzieć jak będą się one kształtować, co może wiązać się z wprowadzaniem zmian w trakcie trwania roku. Dopowiedział, że podwyżki wynagrodzeń dla nauczycieli najprawdopodobniej będą w pierwszym kwartale 2024 r. Ma nadzieję, że ulegnie wzrostowi kwota na realizację zadań oświatowych poprzez korektę, która odbywa się najczęściej w formie metryczki w pierwszym kwartale 2024 r. Poinformował, że dochody budżetowe na 2024 r. są zaplanowane w kwocie 144.277.381,27 zł, a wydatki w kwocie 137.627.142,52 zł. Kwoty te uwzględniają ww. elementy, które mają wpływ na budżet. Dodał, że budżet na 2024 r. jest budżetem otwartym, ponieważ przeprowadzając za kilka miesięcy analizę za I półrocze, kwoty te będą znacznie wyższe. W budżecie na 2024 r. zaplanowano ponad 11% na wydatki majątkowe, czyli 16.152.948,80 zł, w tym na zadania pn.:

1) „Rozbudowa odcinka drogi powiatowej nr 2948P Września – Gozdowo - Graboszewo w m. Września” (ul. Kościuszki we Wrześni);

2) „Rozbudowa drogi powiatowej nr 2917P na odcinku Kołaczkowo - Zieliniec w zakresie budowy ścieżki pieszo - rowerowej”;

3) „Modernizacja drogi powiatowej nr 2908P Sarnice - Mikuszewo”;

4) „Przebudowa drogi powiatowej nr 2913P na odcinku Bugaj – Gorzyce - Łagiewki” – wykonanie dokumentacji projektowej;

5) „Przebudowa drogi powiatowej nr 3665P w m. Targowa Górka, ul. Średzka”;

6) „Przebudowa drogi powiatowej nr 2926P Gozdowo - Nowa Wieś Królewska”;

7) „Przebudowa drogi powiatowej nr 3015P - budowa chodnika w m. Pyzdry” – wykonanie dokumentacji projektowej;

8) „Przebudowa drogi powiatowej nr 4180P - budowa chodnika w m. Lisewo” – wykonanie dokumentacji projektowej;

9) „Przebudowa odcinka drogi powiatowej nr 2900 Pyzdry - Sporne”;

10) „Przebudowa drogi powiatowej nr 2907P - budowa chodnika w m. Czeszewo” wykonanie dokumentacji projektowej;

11) „Przebudowa odcinka drogi powiatowej nr 3666P Zberki - gr. powiatu – Miłosław”;

12) „Studium wykonalności - Modernizacja ewidencji gruntów i budynków Gminy Kołaczkowo”;

13) „Modernizacja istniejącej infrastruktury teleinformatycznej służącej realizacji zadań z zakresu geodezji i kartografii” (Gmina Kołaczkowo i Gmina Pyzdry);

14) „Modernizacja pracowni gastronomicznej w Zespole Szkół Technicznych i Ogólnokształcących”;

15) „Budowa ogrodzenia przy Zespole Szkół Technicznych i Ogólnokształcących”;

16) „Modernizacja schodów w budynku A w Zespole Szkół Technicznych i Ogólnokształcących”;

17) „Modernizacja oświetlenia w sali gimnastycznej Zespołu Szkół Politechnicznych”;

18) „Adaptacja pomieszczeń sal przedszkolnych w Zespole Szkół Specjalnych im. Janusza Korczaka we Wrześni”;

19) „Renowacja elewacji zewnętrznej dawnego kościoła ewangelickiego pełniącego rolę - Powiatowej Sceny Kultury ZAMKOWA w Miłosławiu”;

20) „Budowa boisk przy Zespole Szkół Zawodowych nr 2 we Wrześni - II etap”;

21) „Zakup samochodu ciężarowego na potrzeby realizacji zadań na drogach powiatowych”;

22) „Zakup dostawczego auta służbowego na potrzeby Starostwa Powiatowego we Wrześni”;

23) „Cyberbezpieczny Samorząd”;

24) Dotacja dla Województwa Wielkopolskiego z przeznaczeniem na dofinansowanie opracowania koncepcji projektowej wraz z decyzją o środowiskowych uwarunkowaniach dla budowy nowego odcinka drogi od skrzyżowania drogi wojewódzkiej nr 432 z drogą krajową nr 15 (w m. Obłaczkowo) do drogi krajowej nr 92 (we Wrześni);

25) „Dofinansowanie do zadania pn.: „Zakup radiowozu w wersji oznakowanej dla Komendy Powiatowej Policji we Wrześni”.

Starosta wrzesiński poinformował, że w budżecie na 2024 r. zabezpieczone są środki w kwocie 2.000.000,00 zł na poręczenie kredytu zaciągniętego przez Szpital Powiatowy we Wrześni Sp. z o.o. w celu pokrycia wkładu własnego przeznaczonego na realizację projektu budowlanego pn. „Rozbudowa budynków, budowli i instalacji oraz zakup sprzętu medycznego dla Szpitala Powiatowego we Wrześni” w ramach realizacji projektu o nazwie „Podniesienie jakości opieki medycznej w regionie poprzez rozbudowę Szpitala Powiatowego we Wrześni SP. z o.o. ”. Dodał, że jedną z najczęściej poruszanych kwestii są drogi powiatowe, tych jest ponad 320 km w powiecie wrzesińskim. Dopowiedział, że środków finansowych na utrzymanie dróg jest niewystarczająca ilość w stosunku do oczekiwań i potrzeb. Poinformował, że Powiat nadal będzie ubiegać się o środki z zewnątrz na zadania inwestycyjne i drogowe. Poinformował, że największym zadaniem w 2024 r. będzie rozbudowa ul. Kościuszki we Wrześni. Dodał, że nie będzie to łatwa inwestycja, ponieważ jest to droga w centrum miasta, co wiąże się ze zmianą organizacji ruchu. Inwestycja potrwa około pół roku. Dopowiedział, że Zarząd Powiatu pracuje nad opracowaniem ścieżek pieszo-rowerowych z uwzględnieniem tych, które już istnieją ze względu na zapotrzebowanie, ponieważ coraz więcej osób z nich korzysta. Poinformował, że taka propozycja zostanie przedstawiona radnym. Dodał, że po wspólnym posiedzeniu komisji, które odbyło się dnia 30 listopada 2023 r. Zarząd Powiatu podjął decyzję o wprowadzeniu do projektu budżetu na 2024 r. zadania pn.: „Przebudowa drogi powiatowej nr 2925P Osowo - Nowa Wieś Królewska” - wykonanie dokumentacji projektowej. Dopowiedział, że planuje się również do budżetu na 2024 r. wprowadzić zadanie polegające na wykonaniu dokumentacji projektowej na przebudowę drogi powiatowej Nekla – Stroszki. Poinformował, że to zadanie zostanie wprowadzone na jednej z pierwszych sesji Rady w 2024 r.

Beata Matuszewska poinformowała, że autopoprawka do projektu budżetu na 2024 r. dotyczy zwiększenia wydatków budżetowych o kwotę 153.000,00 zł, które zostaną pokryte przychodami, czyli wolnymi środkami pozostającymi na rachunku bankowym za 2023 r., w tym zwiększa się wydatki w rozdziale drogi publiczne powiatowe o kwotę 150.000,00 zł na zadanie pn.: „Przebudowa drogi powiatowej nr 2925P Osowo - Nowa Wieś Królewska” - wykonanie dokumentacji projektowej oraz w rozdziale powiatowe urzędy pracy zwiększa się planowane wydatki o kwotę 3.000,00 zł stanowiące wkład własny do projektu „Dostępna przestrzeń publiczna” w związku z wydłużeniem terminu realizacji zadania pn.: „Urząd pracy bez barier” realizowanego w ramach programu Dostępna przestrzeń publiczna objętego dofinansowaniem ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Dodała, że w załączniku nr 2 i 3.3 do uchwały budżetowej dokonuje się następującej zmiany:

a) w dziale 755 - Wymiar sprawiedliwości, rozdział 75515 - Nieodpłatna pomoc prawna dokonuje się przeniesienia, w następujący sposób:

  • wydatki jednostek budżetowych w kwocie 76.688,04 zł, w tym:

- wydatki związane z realizacją ich statutowych zadań kwotę 76.688,04 zł zastępuje się kwotą 63. 730,98 zł,

- dodaje się „wynagrodzenia i składki od nich naliczane” w kwocie 12.957,06 zł.

Dopowiedziała, że w związku ze zwiększeniem wydatków majątkowych na 2024 r. o kwotę 150.000,00 zł ulegnie zmianie załącznik nr 6 obejmujący wykaz zadań majątkowych na 2024 r. w następujący sposób:

a) w wierszu I. „Wydatki inwestycyjne” w kolumnie „Plan wydatków na rok 2024” kwotę 15.165.782,80 zł zastępuje się kwotą 15.315.782,80 zł,

b) w wierszu 1. Dział 600, rozdział 60014 w kolumnie „Plan wydatków na 2024 rok” kwotę 13.479.127,80 zł zastępuje się kwotą 13.629.127,80 zł,

c) dodaje się wiersz I.1.1.) w kolumnie nazwa zadania i w kolumnie „Plan wydatków na rok 2024” dodaje się nowe zadanie „Przebudowa drogi powiatowej nr 2925P Osowo – Nowa Wieś Królewska” - wykonanie dokumentacji projektowej w kwocie 150.000,00 zł;

d) w wierszu „Ogółem wydatki majątkowe” w kolumnie „Plan wydatków na rok 2024” kwotę 15.652.948,80 zł zastępuje się kwotą 15.802.948,80 zł.

Poinformowała, że w załączniku nr 7 do uchwały budżetowej zawierającym przychody i rozchody budżetu na 2024 r. dokonuje się następujących zmian:

a) w wierszu „Przychody Budżetu Powiatu na rok 2024” w kolumnie „Kwota na 2024 rok” kwotę 1.800.000,00 zł zastępuje się kwotą 1.953.000,00 zł;

b) w wierszu 2. „Wolne środki, o których mowa w art. 217 ust. 2 pkt 6 ustawy”, w kolumnie „Kwota na 2024 rok” kwotę 1.800.000,00 zł zastępuje się kwotą 1.953.000,00 zł.

Dodała, że §9 uchwały budżetowej przyjmuje nowe brzmienie:
„1. Dochody z wpływów z tytułu opłat i kar, o których mowa art. 402 ust. 4-6 ustawy Prawo ochrony środowiska przeznacza się na finansowanie wydatków z zakresu ochrony środowiska określonym ustawą, zgodnie z załącznikiem nr 9.
2. Wpływy z udostępniania map, danych z ewidencji gruntów i budynków oraz innych materiałów i informacji z zasobu powiatowego w roku poprzedzającym rok budżetowy i ich przeznaczenie na wydatki w 2024 roku, zgodnie z załącznikiem 10.” Dopowiedziała, że jest to kwota 922.227,27 zł.
Poinformowała, że autopoprawka do Wieloletniej Prognozy Finansowej dotyczy zwiększenia planowanych wydatków na 2024 r. o kwotę 153.000,00 zł (wydatki bieżące 3.000,00 zł, wydatki majątkowe 150.000,00 zł) polegających na tym, że:

a) zwiększa się plan wydatków majątkowych o kwotę 150.000,00 zł na zadanie pn.: „Przebudowa drogi powiatowej nr 2925P Osowo - Nowa Wieś Królewska - wykonanie dokumentacji projektowej”;

b) zwiększa się wydatki o kwotę 3.000,00 zł w związku z wydłużeniem terminu realizacji zadania pn.: „Urząd pracy bez barier” realizowanego w ramach programu Dostępna przestrzeń publiczna objętego dofinansowaniem ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. W 2023 r. środki w kwocie 3.000,00 zł nie zostaną wydatkowane, zatem przedłużono okres realizacji zadania do 30 czerwca 2024 r.;

c) dokonuje się uzupełnienia danych w kol. 3.1 Kwota prognozowanej nadwyżki budżetu przeznaczana na spłatę kredytów, pożyczek i wykup papierów wartościowych, wiersz „2024” wprowadza się kwotę 6.650.238,75 zł;

d) koryguje się dane w kol. 9.3.1 „Wydatki bieżące na programy, projekty lub zadania finansowane z udziałem środków, o których mowa w art. 5 ust. 1 pkt 2 ustawy” w ten sposób, że w wierszu „Plan 3 kw. 2023” kwotę 145.792,91 zł zastępuje się kwotą 150.793,63 zł i  w wierszu „Wykonanie 2023” kwotę 145.792,91 zł zastępuje się kwotą 150.793,63 zł.

Autopoprawka do projektu uchwały w sprawie uchwalenia Wieloletniej Prognozy Finansowej Powiatu Wrzesińskiego na lata 2024 - 2029 stanowi załącznik nr 6 do protokołu.

Projekt Wieloletniej Prognozy Finansowej Powiatu Wrzesińskiego na lata 2024 – 2029 wraz z uzasadnieniem znajduje się w Wydziale Organizacyjnym pod znakiem sprawy SO.0025.2023 (uchwała nr 1881/2023 Zarządu Powiatu Wrzesińskiego z dnia 10 listopada 2023 r.)

Autopoprawka do projektu uchwały budżetowej Powiatu Wrzesińskiego na 2024 rok stanowi załącznik nr 7 do protokołu.

Projekt uchwały budżetowej Powiatu Wrzesińskiego na 2024 rok wraz z uzasadnieniem znajduje się w Wydziale Organizacyjnym pod znakiem sprawy SO.0025.2023 (uchwała nr 1882/2023 Zarządu Powiatu Wrzesińskiego z dnia 10 listopada 2023 r.)

Pkt 7.2 Przedstawienie opinii Regionalnej Izby Obrachunkowej o projekcie uchwały budżetowej Powiatu Wrzesińskiego na 2024 rok.

Przewodniczący Rady poprosił o przedstawienie opinii Regionalnej Izby Obrachunkowej o projekcie uchwały budżetowej Powiatu Wrzesińskiego na 2024 r. Janusza Balcerzaka, wiceprzewodniczącego Rady.

Janusz Balcerzak przedstawił pozytywną opinie Regionalnej Izby Obrachunkowej o projekcie uchwały budżetowej Powiatu Wrzesińskiego na 2024 r. Poinformował, że Regionalna Izba Obrachunkowa wydała również pozytywną opinię o projekcie Wieloletniej Prognozy Finansowej na lata 2024 – 2029.
Opinie Regionalnej Izby Obrachunkowej znajdują się w Wydziale Organizacyjnym pod znakiem sprawy SO.0711.27.2023.

Pkt 7.3 Przedstawienie zbiorczej opinii Komisji Budżetowo – Finansowej, Planowania i Rozwoju Lokalnego wraz z proponowanymi poprawkami.

Przewodniczący Rady poprosił o przedstawienie zbiorczej opinii Komisji Budżetowo – Finansowej, Planowania i Rozwoju Lokalnego Krzysztofa Strużyńskiego, przewodniczącego Komisji Budżetowo - Finansowej, Planowania i Rozwoju Lokalnego.

Krzysztof Strużyński przedstawił pozytywną zbiorczą opinię Komisji Budżetowo – Finansowej, Planowania i Rozwoju Lokalnego. 
Opinia Komisji Budżetowo – Finansowej, Planowania i Rozwoju Lokalnego stanowi załącznik nr 8 do protokołu.

Pkt 7.4 Przedstawienie stanowiska Zarządu Powiatu w sprawie opinii i wniosków Komisji Budżetowo - Finansowej, Planowania i Rozwoju Lokalnego oraz opinii Regionalnej Izby Obrachunkowej.

Przewodniczący Rady poprosił o przedstawienie punktu Beatę Matuszewską, skarbnika powiatu.

Beata Matuszewska poinformowała, że Regionalna Izba Obrachunkowej w Poznaniu nie wniosła uwag do projektu budżetu na 2024 r. ani do projektu Wieloletniej Prognozy Finansowej na lata 2024 – 2029. Dodała, że do projektu uchwały wpłynęły wnioski Komisji:

1) Ochrony Środowiska, Gospodarki Wodnej, Rolnictwa i Leśnictwa – „z oszczędności majątkowych (500.000,00 zł) opracować projekt przebudowy drogi Nekla – Stroszki (około 150.000,00 zł)”.

Poinformowała, że na 2024 r. nie ma na ten moment oszczędności, jest rezerwa, której do dnia 1 stycznia 2024 r. nie można rozdzielać na jakiekolwiek zadania. Dodała, że z informacji jakie posiada, to przy przebudowie drogi Nekla – Stroszki będzie konieczna wycinka drzew, co należy najpierw uzgodnić z mieszkańcami i dopiero potem podejmować kolejne etapy związane z tym tematem.

2) Skarg, Wniosków i Petycji – „z rozdziału 60014 z wydatków na bieżące utrzymanie dróg opracować projekt przebudowy drogi Nekla – Stroszki w kwocie 120.000,00 zł. Z rozdziału 75075 promocja jednostek samorządu terytorialnego opracować projekt przebudowy drogi w miejscowości Osowo w kwocie 10.000,00 zł”.

Poinformowała, że w rozdziale dotyczącym bieżącego utrzymania dróg powiatowych muszą znajdować się środki finansowe, ponieważ nie wiadomo na dziś, jakie będą zadania bieżące na drogach. Dodała, że w związku z tym, Zarząd Powiatu podjął decyzję, aby z rozdziału 75075 promocja jednostek zdjąć kwotę 150.000,00 zł na opracowanie projektu przebudowy drogi w miejscowości Osowo. 

Przewodniczący Rady oddał głos staroście wrzesińskiemu.

Starosta wrzesiński poinformował, że Regionalna Izba Obrachunkowa w Poznaniu wydała opinię pozytywną w sprawie projektu budżetu na 2024 r. nie wnosząc żadnych uwag. Dodał, że pokazuje to, iż budżet powiatu prowadzony jest prawidłowo i nie zagraża finansom powiatu. Dopowiedział, że autopoprawką wprowadza się nowe zadanie pn.: „Przebudowa drogi powiatowej nr 2925P Osowo - Nowa Wieś Królewska” - wykonanie dokumentacji projektowej, o które wnioskowała Komisja Skarg, Wniosków i Petycji. Poinformował, że w 2024 r. zostanie wprowadzone w budżecie również zadanie w sprawie wykonania dokumentacji projektowej na przebudowę drogi powiatowej Nekla – Stroszki.

Pkt 8 Dyskusja nad projektem budżetu oraz wniesionymi poprawkami.

Przewodniczący Rady otworzył dyskusję i oddał głos radnej Małgorzacie Cichackiej.

Małgorzata Cichacka zapytała, czy podwyżki dla nauczycieli na poziomie 30% są uwzględnione już w przedstawionym projekcie budżetu na 2024 r. Dodała, że jeśli nie są one uwzględnione to z jakich środków będą one pochodzić i w jakiej kwocie.

Starosta wrzesiński odpowiedział, że w projekcie budżetu na 2024 r. nie ma uwzględnionych podwyżek dla nauczycieli na poziomie 30%. Poinformował, że zostaną one przekazane w formie zwiększenia subwencji oświatowej. Dodał, że z informacji jakie posiada nastąpi to najprawdopodobniej w lutym 2024 r. 

Beata Matuszewska poinformowała, że w piśmie informującym o subwencji oświatowej na 2024 r. zawarty jest procent podwyżki dla kadry pedagogicznej 12,30%. Dodała, że dziś mówi się o podwyżkach rzędu 30%. Dopowiedziała, że w budżecie są zabezpieczone środki na podwyżki w wysokości 12,30%. Poinformowała, że na ten moment nie został uchwalony jeszcze budżet państwa na 2024 r., dlatego trudno co kolwiek stwierdzić. Dodała, że w budżecie na wynagrodzenia jest zapisana kwota w wysokości 31.000.000,00 zł bez pochodnych, czyli zakłada się, że będzie to o około 10.000.000,00 zł więcej. 

Przewodniczący Rady oddał głos radnemu Grzegorzowi Trosze. 

Grzegorz Trocha podziękował Zarządowi Powiatu za pozytywne rozpatrzenie wniosku dotyczącego przebudowy drogi w Osowie, a także nad pochyleniem się nad innymi wnioskami Komisji Skarg, Wniosków i Petycji szczególnie w sprawie dróg powiatowych. Apelował do Zarządu Powiatu: „ścieżki pieszo-rowerowe są potrzebne, ale pochylmy się nad zadaniami drogowymi, bo potrzeby remontu dróg są bardzo duże”. Odniósł się do wniosku Komisji Skarg, Wniosków i Petycji w sprawie opracowania projektu przebudowy drogi w miejscowości Osowo, informując, że przy przepisywaniu kwot nastąpiła omyłka pisarska i zamiast kwoty 10.000,00 zł, powinno być 100.000,00 zł. Poinformował, że ważne jest, iż udało się w budżecie na 2024 r. zabezpieczyć środki finansowe na wykonanie dokumentacji projektowej na przebudowę drogi w Osowie oraz, że na wspólnym posiedzeniu komisji zapewniono, iż w pierwszej kolejności w ramach środków na bieżące utrzymania dróg zostaną wykonane przejść dla pieszych w Osowie w celu poprawy bezpieczeństwa dzieci i mieszkańców. 

Przewodniczący Rady oddał głos radnej Wiesławie Kowalskiej.

Wiesława Kowalska zapytała, na podstawie jakiej umowy i z jakich środków zabezpieczona jest kwota 2.000.000,00 zł w budżecie powiatu na Szpital Powiatowy we Wrześni.

Starosta wrzesiński odpowiedział, że w momencie kiedy Powiat przystępował do rozbudowy Szpitala Powiatowego we Wrześni, dofinansowanie, które otrzymał w kwocie 26.000.000,00 zł stanowiło tylko część kosztów całej inwestycji. Poinformował, że dzięki temu, że Szpital Powiatowy we Wrześni jest spółką mógł wyemitować obligacje, co byłoby niemożliwe, gdyby był w strukturze SPZOZ-u,  ponieważ, nikt nie byłby gotowy objąć takich obligacji, ze względu na to, że szpital funkcjonuje w formule spółki prawa handlowego, co dla obrotu prawnego i finansowego ma w takich sytuacjach fundamentalne znaczenie. Dodał, że aby poręczyć wielkość obligacji emitowanych przez szpital, Powiat podpisał trójstronną umowę pomiędzy szpitalem, powiatem i bankiem Nordea. Dopowiedział, że w 2020 r. dokonano przekształcenia umowy obligacji już z bankiem PKO BP z tego względu, że bank Nordea przekazał swoje aktywa do banku PKO BP. Poinformował, że wszystkie kwoty ujęte są w Wieloletniej Prognozie Finansowej, na 2024 r. zapisana jest kwota w wysokości 2.000.000,00 zł. Dodał, że w zależności od kondycji i zdolności finansowej szpitala, Powiat jest zobowiązany zabezpieczyć daną kwotę, zgodnie z umową na każdy kolejny rok. Dopowiedział, że po raz pierwszy od pewnego czasu wynik finansowy Szpitala Powiatowego we Wrześni kształtuje się na poziomie dodatnim. Poinformował, że zaobserwowano wyraźną zmianę wynikającą ze zdolności organizacyjnych i zdolności pozyskiwania środków na realizację zadań i modernizację szpitala. 

Przewodniczący Rady oddał głos radnemu Przemysławowi Hirschfeldowi.

Przemysław Hirschfeld poinformował, że Wieloletniej Prognozie Finansowej przy spłacie rat kapitałowych kredytu długoterminowego udzielonego w 2018 r. w kwocie 12.596.211,00 zł. jest informacja, iż w 2024 r. kwota spłaty raty kapitałowej wynosi 2.202.233,00 zł, a przy 2025 r. i 2026 r. jest pusta rubryka w tabeli. Zapytał, czy oznacza to, że w 2024 r. kredyt zostaje spłacony.

Przewodniczący Rady oddał głos Beacie Matuszewskiej.

Beata Matuszewska odpowiedziała, że rata w 2024 r. w kwocie 2.202.233,00 zł jest ostatnią ratą spłaty kredytu, który został udzielony w 2018 r. na kwotę 12.596.211,00 zł.
 
Przemysław Hirschfeld zapytał, czy Szpital Powiatowy we Wrześni otrzymał akredytację. 

Starosta wrzesiński odpowiedział, że dziś sesja dotyczy uchwalania budżetu powiatu na 2024 r. Dodał, że proponuje, aby sprawy dotyczące Szpitala Powiatowego we Wrześni Pani prezes przedstawiła po nowym roku, kiedy będą znane już wartości, co będzie miało miejsce w pierwszym kwartale przyszłego roku, wtedy będzie można zobaczyć w jakiej formie finansowej szpital zamknął 2023 r. 

Przemysław Hirschfeld podsumowując, określił, budżet na 2024 r. jednym słowem „mizeria”. Poinformował, że „jako radni opozycji krytykowali już bardziej ambitne budżety. Podtrzymał swoją  opinię, że działania w przeszłości mają wpływ na konstrukcję obecnego i przyszłych budżetów. Nadal największą bolączką jest powiatowa infrastruktura drogowa, remonty i budowa dróg. Ale jak można w tym temacie coś poprawić, jeżeli Powiat Wrzesiński zapomina złożyć wnioski do Narodowego Funduszu Dróg o środki własne na tą infrastrukturę. Nadal nie otrzymaliśmy informacji jeżeli chodzi o szpital powiatowy czy otrzymał akredytację, bo z tego tytułu można starać się o większy kontrakt z Narodowego Funduszu Zdrowia. Podsumowując radni opozycji nie poprą budżetu na 2024 r.”

Przewodniczący Rady oddał głos radnemu Mikołajowi Kubiaczykowi.

Mikołaj Kubiaczyk poinformował, że ważny jest fakt, że na 2024 r. w budżecie powiatu zaplanowano na inwestycje drogowe kwotę w wysokości 13.500.000,00 zł. Uważa, że przy każdym uchwalaniu budżetu taka kwota powinna znaleźć się zadania drogowe, tym bardziej, że potrzeby są ogromne na remonty dróg i budowę chodników oraz ścieżek pieszo-rowerowych. Podziękował za uwzględnienie w budżecie na 2024 r. 5 inwestycji drogowych, które były rozpatrywane przez Komisję Skarg, Wniosków i Petycji. Odniósł się do wykonania dokumentacji projektowej na przebudowę drogi Nekla – Stroszki, ponieważ pani Skarbnik wspomniała o wycince drzew wzdłuż tej drogi. Poinformował, że zapewne intencją Starosty było wykonanie dokumentacji projektowej, aby uchronić jak największą liczbę drzew przy tej drodze, a nie je wycinać. Dodał, że najpierw należałoby przeprowadzić szczegółową inwentaryzację drzewostanu przy drodze Nekla – Stroszki i ocenić stan drzew, aby móc wybrać te drzewa, które są zdrowe, które można uchronić.

Starosta wrzesiński poinformował, że kwestia drzew właśnie jest tą kwestią techniczną, która spowodowała odsunięcie wprowadzenia tego zadania do budżetu na jednej z kolejnych posiedzeń Rady Powiatu. Dodał, że natomiast jeśli chodzi o Szpital Powiatowy we Wrześni to nie jest on jednostką powiatu, znajdującą się w budżecie powiatu. Dopowiedział, że szpital jest odrębną jednostką, która posiada własne władze statutowe i radę nadzorczą. Poinformował, że szpital ma odrębność finansową w stosunku do budżetu powiatu z jednym dobrowolnym wyjątkiem, do którego powiat zobowiązał się, że zagwarantuje środki na ewentualną spłatę zobowiązań. Dodał, że co roku Zgromadzenie Wspólników Szpitala udziela Zarządowi Szpitala i Radzie Nadzorczej absolutorium. Dopowiedział, że budżet i zadania szpitala nie są zadaniami bezpośrednio związanymi z budżetem powiatu.

Pkt 9 Głosowanie nad autopoprawkami wniesionymi przez Zarząd Powiatu i innymi poprawkami zgłoszonymi przez radnych do uchwały budżetowej Powiatu Wrzesińskiego.

Przewodniczący Rady zarządził głosowanie nad przyjęciem autopoprawki do projektu uchwały w sprawie uchwalenia Wieloletniej Prognozy Finansowej Powiatu Wrzesińskiego na lata 2024 – 2029.

Autopoprawka do ww. projektu uchwały została przyjęta 15 głosami „za” przy 1 głosie „przeciw” i 3 głosach „wstrzymujących się”.
Wyniki imienne:
ZA (15)
Janusz Balcerzak, Robert Balicki, Waldemar Bartkowiak, Małgorzata Cichacka, Jarosław Czyż, Waldemar Grzegorek, Dionizy Jaśniewicz, Mikołaj Kubiaczyk, Marek Przyjemski, Paweł Skrzypczak, Krzysztof Strużyński, Stefan Tomczak, Grzegorz Trocha, Henryka Waligóra, Rafał Zięty
PRZECIW (1)
Wiesława Kowalska
WSTRZYMUJĘ SIĘ (3)
Maciej Handkiewicz, Przemysław Hirschfeld, Marek Kołodziejczyk

Przewodniczący Rady zarządził głosowanie nad przyjęciem autopoprawki do projektu uchwały w sprawie uchwały budżetowej Powiatu Wrzesińskiego na 2024 rok.

Autopoprawka do ww. projektu uchwały została przyjęta 14 głosami „za” przy 1 głosie „przeciw” i 4 głosach „wstrzymujących się”.
Wyniki imienne:
ZA (14)
Janusz Balcerzak, Robert Balicki, Waldemar Bartkowiak, Jarosław Czyż, Waldemar Grzegorek, Dionizy Jaśniewicz, Mikołaj Kubiaczyk, Marek Przyjemski, Paweł Skrzypczak, Krzysztof Strużyński, Stefan Tomczak, Grzegorz Trocha, Henryka Waligóra, Rafał Zięty
PRZECIW (1)
Wiesława Kowalska
WSTRZYMUJĘ SIĘ (4)
Małgorzata Cichacka, Maciej Handkiewicz, Przemysław Hirschfeld, Marek Kołodziejczyk

Pkt 10 Podjęcie uchwał:
1) w sprawie uchwalenia Wieloletniej Prognozy Finansowej Powiatu Wrzesińskiego na lata 2024 – 2029;
2) w sprawie uchwały budżetowej Powiatu Wrzesińskiego na 2024 rok.

Przewodniczący Rady zarządził głosowanie nad projektem uchwały w sprawie uchwalenia Wieloletniej Prognozy Finansowej na lata 2024 – 2029 wraz z przyjętą autopoprawką.

Uchwała nr 377/LVIII/2023 Rady Powiatu Wrzesińskiego w sprawie uchwalenia Wieloletniej Prognozy Finansowej Powiatu Wrzesińskiego na lata 2024 – 2029 została podjęta 14 głosami „za” przy 1 głosie „przeciw” i 4 głosach „wstrzymujących się”.
Wyniki imienne:
ZA (14)
Janusz Balcerzak, Robert Balicki, Waldemar Bartkowiak, Jarosław Czyż, Waldemar Grzegorek, Dionizy Jaśniewicz, Mikołaj Kubiaczyk, Marek Przyjemski, Paweł Skrzypczak, Krzysztof Strużyński, Stefan Tomczak, Grzegorz Trocha, Henryka Waligóra, Rafał Zięty
PRZECIW (1)
Wiesława Kowalska
WSTRZYMUJĘ SIĘ (4)
Małgorzata Cichacka, Maciej Handkiewicz, Przemysław Hirschfeld, Marek Kołodziejczyk

Przewodniczący Rady zarządził głosowanie nad projektem uchwały w sprawie uchwalenia uchwały budżetowej Powiatu Wrzesińskiego na 2024 r. wraz z przyjętą autopoprawką.
Uchwała nr 378/LVIII/2023 Rady Powiatu Wrzesińskiego w sprawie uchwały budżetowej Powiatu Wrzesińskiego na 2024 rok została podjęta 14 głosami „za” przy 1 głosie „przeciw” i 4 głosach „wstrzymujących się”.
Wyniki imienne:
ZA (14)
Janusz Balcerzak, Robert Balicki, Waldemar Bartkowiak, Jarosław Czyż, Waldemar Grzegorek, Dionizy Jaśniewicz, Mikołaj Kubiaczyk, Marek Przyjemski, Paweł Skrzypczak, Krzysztof Strużyński, Stefan Tomczak, Grzegorz Trocha, Henryka Waligóra, Rafał Zięty
PRZECIW (1)
Wiesława Kowalska
WSTRZYMUJĘ SIĘ (4)
Małgorzata Cichacka, Maciej Handkiewicz, Przemysław Hirschfeld, Marek Kołodziejczyk

Uchwały znajdują się w zbiorze uchwał Rady Powiatu Wrzesińskiego w Referacie Kontroli, Obsługi Rady i Zarządu pod symbolem klasyfikacyjnym SOR.0007.2023.

Pkt 11 Interpelacje i zapytania radnych.

Przewodniczący Rady poinformował, że zgodnie z art. 21 ust. 12 ustawy o samorządzie powiatowym i § 46 ust. 2 Statutu Powiatu Wrzesińskiego Interpelacje, jak i również zapytania składane są w formie pisemnej na ręce przewodniczącego Rady, przewodniczący niezwłocznie przekazuje interpelację staroście. Odpowiedź na złożone interpelacje i zapytania zostaje udzielana w ustawowym terminie (14 dni). Dodał, że dnia 11 grudnia 2023 r. wpłynęła interpelacja radnej Wiesławy Kowalskiej w sprawie stanu dróg powiatowych na terenie Sołectwa Sprawie w Gminie Kołaczkowo.

Pkt 12 Wnioski i oświadczenia radnych.

Przewodniczący Rady oddał głos radnej Wiesławie Kowalskiej.

Wiesława Kowalska poinformowała, że nie otrzymała odpowiedzi jeszcze na interpelację i petycje złożone w listopadzie 2023 r.

Przewodniczący Rady odpowiedział, że odpowiedzi na wszystkie interpelacje zostały udzielone w ustawowym terminie. Oddał głos Mikołajowi Kubiaczykowi.

Mikołaj Kubiaczyk poinformował, że trwa postepowanie wyjaśniające w sprawie petycji, które przeprowadza Komisja Skarg, Wniosków i Petycji.  

Pkt 13 Zamknięcie obrad.

Przewodniczący Rady zamknął o godz. 14:45 LVIII sesję Rady Powiatu Wrzesińskiego VI kadencji.

Na tym protokół został zakończony. Protokół został podpisany po przyjęciu jego treści przez Radę.


Przewodniczący Rady

/-/ Marek Przyjemski

 

Protokołowała:

Marta Mittmann

drukuj (Protokół nr LVIII / 2023)

  • autor lub odpowiedzialny za treść: Marek Przyjemski
  • opublikował: Marta Mittmann
    data publikacji: 2024-02-12 15:17

Adres

Starostwo Powiatowe we Wrześni

ul. Chopina 10
62-300 Września

Kontakt

Dane kontaktowe

tel. +48 61 640 44 44

e-mail: starostwo@wrzesnia.powiat.pl

epuap: /pwrzesinski/skrytka

Godziny

Godziny urzędowania

Poniedziałek       8:00 – 16:00

Wtorek - piątek  7:00 – 15:00

Standardy i wytyczne

Stopka strony

w górę
Ułatwienia dostępu        Przeczytaj deklarację dostępności
Rozmiar czcionki
Wersja o wysokim poziomie kontrastu
Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku "Graficzna wersja strony" znajdującego się w górnej części witryny.