PROTOKÓŁ NR 217/2014
Z POSIEDZENIA ZARZĄDU POWIATU WE WRZEŚNI
z dnia 23 września 2014 roku
Dionizy Jaśniewicz, przewodniczący Zarządu otworzył posiedzenie stwierdzając obecność wszystkich członków Zarządu. Lista obecności stanowi załącznik nr 1 do protokołu.
Przewodniczący Zarządu przedstawił porządek obrad:
Rozpatrzenie i zaopiniowanie wniosków w sprawach:
1) wsparcia finansowego lub rzeczowego dotyczącego współorganizacji wyjazdu „Ziemi Wrzesińskiej” na Litwę w miesiącu listopadzie 2014 r.,
2) poszerzenia oferty edukacyjnej dla II Liceum Ogólnokształcącego w ZSTiO na rok szkolny 2015/2016,
3) zmiany terminów realizacji przez PTTK Oddział Września zadań publicznych.
Podjęcie uchwały w sprawie przeprowadzenia konsultacji projektu „Programu współpracy powiatu wrzesińskiego z organizacjami pozarządowymi oraz podmiotami wymienionymi w art. 3 ust. 3 ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie na 2015 r.”.
Przedstawienie sprawy umowy na usługi telefonii komórkowej z internetem mobilnym.
Sprawy bieżące, informacje, komunikaty.
Wolne głosy i wnioski.
Członkowie Zarządu przyjęli jednomyślnie przedstawiony porządek obrad.
Pkt 1.1)
Wniosek stanowiący załącznik nr 2 do protokołu omówiła Ilona Dębicka, naczelnik Wydziału Promocji i Kultury.
Ilona Dębicka poinformowała, że Stowarzyszenie „Wielkopolscy Bieganie” wystąpiło o dofinansowanie wyjazdu zespołu folklorystycznego „Ziemia Wrzesińska” na obchody Narodowego Święta Niepodległości Polski na Litwie. Zaznaczyła, że wnioskujący planuje przeznaczyć uzyskane środki na usługę transportową, której łączny koszt wynosi 7.500,00zł. Przypomniała, iż Stowarzyszenie uzyskało dofinansowanie w kwocie 2.000,00zł na honorarium choreografa i transport w ramach otwartego konkursu ofert.
Członkowie Zarządu przyznali jednomyślnie dofinansowanie w kwocie 2.000,00zł na wyjazd zespołu folklorystycznego „Ziemia Wrzesińska” na Wileńszczyznę.
Pkt 1.2)
Wniosek/zestawienie stanowiące załącznik nr 3 do protokołu przedstawiła Bożena Nowacka, sekretarz powiatu.
Bożena Nowacka zaznaczyła, że dyrektor Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących we Wrześni wystąpił o możliwość rozszerzenia oferty edukacyjnej w II Liceum Ogólnokształcącym na rok szkolny 2015/2016. Podkreśliła, ze wnioskujący planuje wprowadzić klasę o profilu ratownictwo medyczne i profilu policyjnym, i w dalszych ciągu prowadzić kształcenie w klasie o profilu wojskowym. Nawiązując do naboru na rok szkolny 2014/2015 do szkół ponadgimnazjalnych podkreśliła, że liczba absolwentów gimnazjów w powiecie maleje, część uczniów rozpoczyna naukę w powiatach sąsiednich, jednocześnie zaniżeniu ulegają kryteria przyjęć uczniów.
Członkowie Zarządu wyrazili jednomyślnie zgodę na rozszerzenie oferty edukacyjnej w II Liceum Ogólnokształcącym, jednak liczbę oddziałów uzgodnią w listopadzie przy analizie naboru do szkół ponadgimnazjalnych na rok szkolny 2015/2016.
Pkt 1.3)
Wniosek stanowiący załącznik nr 4 do protokołu omówił Kamil Perlik, naczelnik Wydziału Organizacyjnego i Spraw Obywatelskich.
Kamil Perlik poinformował, że PTTK Oddział we Wrześni wystąpił o zmianę terminów realizacji zadań pn.: „XIX Rajd Rowerowy w poszukiwaniu jesieni” oraz „XV Rajd na Odzyskane Niepodległości”, które zostały dofinansowane w ramach otwartego konkursu ofert. Nadmienił, iż w terminach, pierwotnie zaplanowanych przez wnioskującego, odbędą się regionalne uroczystości, w których wezmą udział członkowie organizacji. Dodał, że konsultując wniosek z prezesem, zwrócił uwagę na fakt, iż wskazany, nowy termin realizacji pierwszego z ww. przedsięwzięć, stanowi ostatni dzień jego realizacji. Podkreślił, iż w związku z ww., prezes PTTK wnioskuje o przedłużenie terminu realizacji zadania do dnia 31.10.2014 r., co nastąpi w formie aneksu do zawartej umowy.
Członkowie Zarządu wyrazili jednomyślnie zgodę na przesunięcie terminów realizacji „XIX Rajdu Rowerowego w poszukiwaniu jesieni” oraz „XV Rajdu na Odzyskanie Niepodległości” z jednoczesnym przedłużeniem terminu realizacji pierwszego z zadań, do dnia 31.10.2014 r.
Pkt 2
Projekt uchwały stanowiący załącznik nr 5 do protokołu omówił Kamil Perlik.
Kamil Perlik zaznaczył, że roczny program współpracy z organizacjami pozarządowymi będzie konsultowany, zgodnie z uchwałą Rady z 2010 r. określającą zasady i tryb przeprowadzania konsultacji, w formie pisemnej, przy użyciu formularza udostępnionego w Biuletynie Informacji Publicznej i na stronie internetowej powiatu. Zaproponował, by konsultacje trwały od 25.09. do 06.10.2014 r.
Waldemar Grzegorek, wicestarosta wrzesiński zwrócił uwagę na fakt, iż wiele organizacji pozarządowych zrzesza ludzi starszych, którzy mają ograniczony dostęp do internetu. Zaproponował, by przekazać im formularze listownie.
Kamil Perlik zauważył, że informacja o możliwości konsultacji programu współpracy z organizacjami pozarządowymi zostanie zamieszczona w biuletynie informacyjnym „Przegląd Powiatowy”. Dodał, iż formularz zostanie przekazany przewodniczącej forum zrzeszającego organizacje pozarządowe, a ponadto przekazany drogą mailową.
Nawiązując do programu, stanowiącego załącznik do uchwały, Kamil Perlik zaznaczył, że:
współdziałanie powiatu z organizacjami pozarządowymi stanowi współpracę o charakterze finansowym i pozafinansowym,
pozafinansowe współdziałanie obejmuje:
a) wzajemne informowanie się o planowanych kierunkach działalności,
b) promowanie działalności organizacji pozarządowych, zwłaszcza na stronie internetowej powiatu wrzesińskiego oraz w środkach masowego przekazu,
c) umożliwianie nawiązywania kontaktów i współpracy organizacji pozarządowych w skali lokalnej i regionalnej,
d) inicjowanie bądź współorganizowanie szkoleń i spotkań informacyjnych dla przedstawicieli organizacji pozarządowych,
e) tworzenie w miarę potrzeb wspólnych zespołów o charakterze doradczym i inicjatywnym, złożonych z przedstawicieli organizacji pozarządowych oraz przedstawicieli właściwych organów powiatu wrzesińskiego.
Beata Walkowiak, skarbnik powiatu zwróciła uwagę na potrzebę uszczegółowienia pozafinansowej formy współpracy z organizacjami pozarządowymi, by uniknąć niewłaściwych interpretacji, tj. sytuacji, w których wnioskujący będą się ubiegać o dotację, nie wykazując wkładu własnego.
Kamil Perlik zaproponował, by uszczegółowić treść § 6 tj.:
w ust. 2 wskazać, iż współpraca o charakterze finansowym polega na zleceniu organizacjom realizacji zadań publicznych poprzez powierzanie lub wspieranie wykonania zadania z udzieleniem dotacji ze środków budżetowych,
dodać ust. 3 mówiący o współpracy o charakterze pozafinansowym, wymieniając jednocześnie punkty wskazane powyżej (odpowiadające § 6 ust. 2, pkt. od 2 do 6 w pierwotnej wersji uchwały).
Członkowie Zarządu przyjęli jednomyślnie rozwiązanie przedstawione przez naczelnika Wydziału Organizacyjnego i Spraw Obywatelskich.
Kamil Perlik poinformował, że na wniosek wydziałów merytorycznych w programie zostały wprowadzone następujące zadania:
„wydawanie publikacji służących upowszechnianiu historii, tradycji i kultury powiatu wrzesińskiego” w obszarze kultury, sztuki i ochrony tradycji,
„przeciwdziałanie uzależnieniom, patologiom społecznym i chorobom psychicznym” w obszarze ochrony i promocji zdrowia,
„działalność na rzecz rodziny, macierzyństwa, rodzicielstwa, upowszechniania i ochrony praw dziecka” w obszarze działalności w zakresie pomocy społecznej, w tym działalności na rzecz osób starszych i niepełnosprawnych, rodzin i osób w trudnej sytuacji życiowej.
W głosowaniu nad podjęciem uchwały wzięło udział pięciu członków Zarządu.
Uchwała nr 910/2014 w sprawie przeprowadzenia konsultacji projektu „Programu współpracy powiatu wrzesińskiego z organizacjami pozarządowymi oraz podmiotami wymienionymi w art. 3 ust. 3 ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie na 2015 r.” została podjęta jednomyślnie. Głosów „przeciwko” nie oddano.
Pkt 3
Zestawienie stanowiące załącznik nr 6 do protokołu przedstawiła Elżbieta Helman, kierownik Referatu Gospodarczego.
Elżbieta Helman przypomniała, iż od 19.04.2013 r. obowiązuje umowa z firmą Centertel na usługę telefonii komórkowej z internetem mobilnym:
umową objętych jest 60 numerów telefonicznych i 11 numerów dostępu do internetu,
zgodnie ze stanem na dzień 23.09.2014 r. do przejęcia zostały 4 numery telefoniczne,
łączny limit miesięczny dla numerów telefonicznych, dla których został on przyjęty uchwałą Zarządu, wynosi 450,00zł,
opłaty są uiszczane za faktycznie zrealizowane rozmowy,
środki zabezpieczone na realizację umowy w kwocie 33.514,67zł zostały podzielone na poszczególne lata, w 2013 r. zaistniała konieczność podpisana aneksu nr 1, gdyż w wyniku sukcesywnego przejmowania kolejnych numerów telefonicznych, kwota zaplanowana w umowie została przekroczona,
przygotowany jest aneks nr 2, który całą kwotę zabezpieczoną na realizację umowy w 2015 r. przenosi na jej realizację w 2014 r., gdyż do wykorzystania w bieżącym roku pozostało 2.842,48zł, co wystarczy na uiszczenie wyłącznie miesięcznej opłaty,
w ramach umowy zostało zakupionych 31 aparatów telefonicznych (13 aparatów jest użytkowanych w Starostwie i 18 aparatów znajduje się w jednostkach organizacyjnych),
do wymiany pozostało 30 aparatów telefonicznych.
Podkreśliła, iż w celu zawarcia nowej umowy na usługi telefonii komórkowej zostaną przesłane zapytania ofertowe do operatorów.
Członkowie Zarządu uzgodnili jednomyślnie, że:
1) w 2014 r. nie będą kupowane nowe aparaty telefoniczne,
2) umowę na usługi telefonii komórkowej z internetem mobilnym należy zawrzeć na okres 1 roku,
3) należy dostosować limity do realnych potrzeb poszczególnych użytkowników.
Pkt 4 Sprawy bieżące, informacje, komunikaty.
Jerzy Kaczorowski, zastępca naczelnika Wydziału Budownictwa, Środowiska i Rolnictwa przedstawił wniosek Wielkopolskiego Zarządu Dróg Wojewódzkich w Poznaniu w sprawie wydania opinii na realizację inwestycji drogowej polegającej na zmianie przebiegu drogi wojewódzkiej nr 432 Środa Wielkopolska – Września na odcinku Grzymysławie – Obłaczkowo. Zaznaczył, że w związku z budową fabryki Volkswagen został zlikwidowany odcinek drogi wojewódzkiej nr 432, a jej projektowany, nowy przebieg połączy drogę krajową nr 15 z istniejącą drogą powiatową nr 2930P i planowaną drogą gminną w miejscowości Grzymysławice. Wniosek stanowi załącznik nr 7 do protokołu.
Członkowie Zarządu zaopiniowali jednomyślnie koncepcję realizacji inwestycji drogowej polegającej na zmianie przebiegu drogi wojewódzkiej nr 432 Środa Wielkopolska – Września na odcinku Grzymysławie – Obłaczkowo.
Beata Walkowiak, skarbnik powiatu poinformowała, że wpłynęły pisma, skutkujące zmianą przyjętego projektu uchwały Rady w sprawie zmiany uchwały budżetowej Powiatu Wrzesińskiego na 2014 rok:
zarządzeniem wojewody wielkopolskiego został zwiększony plan dotacji celowych na 2014 rok, w rozdziale 75411 o kwotę 17.500,00zł dla Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej na naprawę palnika kotła w kotłowni olejowo – gazowej,
zarządzeniem wojewody wielkopolskiego został zwiększony plan dotacji celowych na 2014 rok w rozdziale 60014 o kwotę 747.205,00zł na realizację zadania pn.: „Przebudowa drogi powiatowej nr 2919P w m. Grabowo Królewskie”,
wpłynęło odszkodowanie od ubezpieczyciela za zalanie budynku szkolnego w Bierzglinku w kwocie 2.780,00zł dla Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących,
wpłynęła darowizna w kwocie 1.000,00zł dla Domu Pomocy Społecznej z przeznaczeniem na festyn „Pożegnanie lata 2014”.
Beata Walkowiak zaznaczyła, iż ze względu na możliwość wpływu kolejnych wniosków skutkujących zmianami w projektach uchwał Rady, autopoprawki zostaną przyjęte na posiedzeniu, które odbędzie się przed sesją.
Członkowie Zarządu przyjęli jednomyślnie ww. zmiany do projektu uchwały w sprawie zmiany uchwały budżetowej Powiatu Wrzesińskiego na 2014 rok.
Beata Walkowiak poinformowała, że Zarząd Spółki „Szpital Powiatowy we Wrześni” wystąpił o wniesienie dopłat na emisję obligacji. Zestawienie stanowi załącznik nr 8 do protokołu.
Członkowie Zarządu nie wyrazili jednomyślnie zgody na wniesienie dopłat na emisję obligacji przez Spółkę „Szpital Powiatowy we Wrześni”.
Joanna Suplewska, inspektor w Wydziale Inwestycji, Zamówień Publicznych i Funduszy Europejskich przedstawiła projekt uchwały unieważniającej część VI przetargu na zimowe utrzymanie dróg powiatowych na obszarze miasta Września. Zaznaczyła, że na realizację przedmiotowej części zamówienia nie wpłynęła żadna oferta, i w związku z tym na podstawie art. 93 ust 1 pkt 1) ustawy Prawo zamówień publicznych postępowanie, w tej części, należy unieważnić. Projekt uchwały stanowi załącznik nr 9 do protokołu.
W głosowaniu nad podjęciem uchwały wzięło udział pięciu członków Zarządu.
Uchwała nr 911/2014 w sprawie unieważnienia części VI przetargu nieograniczonego, którego przedmiotem zamówienia jest zimowe utrzymanie dróg powiatowych powiatu wrzesińskiego w sezonie 2014/2015 – na obszarze miasta Września została podjęta jednomyślnie. Głosów „przeciwko” nie oddano.
Nawiązując do ww. kwestii Joanna Suplewska zaznaczyła, że w celu wyboru wykonawcy usługi zimowego utrzymania dróg na obszarze miasta Września należy ogłosić przetarg. Zaznaczyła, że warunki przetargu, na realizację tej części zamówienia, nie uległy zmianie, a otwarcie ofert nastąpi 01.10.2014 r. Specyfikacja stanowi załącznik nr 10 do protokołu.
W głosowaniu nad zatwierdzeniem treści specyfikacji wzięło udział pięciu członków Zarządu.
Specyfikacja Istotnych Warunków Zamówienia, którego przedmiotem są prace związane z zimowym utrzymaniem dróg powiatowych powiatu wrzesińskiego w sezonie 2014/2015 – na obszarze miasta Września została zatwierdzona jednomyślnie. Głosów „przeciwko” nie oddano.
Bartłomiej Kaczmarzewski, podinspektor w Referacie Dróg Powiatowych poinformował, że jednym z kryteriów oceny wniosku o dofinansowanie zadania pn.: „Przebudowa drogi powiatowej nr 2930P Grzymysławice – Chwalibogowo – Osowo” jest poprawa bezpieczeństwa ruchu drogowego tj. oświetlenie drogi. Zaznaczył, iż wykonanie oświetlenia nie jest ujęte w projekcie przebudowy drogi. Podkreślił, że projekt techniczny budowy oświetlenia przejść dla pieszych w m. Chwalibogowo wraz z przyłączem posiada gmina Września, a burmistrz zobowiązał się udostępnić powiatowi dokumentację na podstawie umowy użyczenia. Pismo stanowi załącznik nr 11 do protokołu.
Członkowie Zarządu wyrazili jednomyślnie zgodę na zawarcie z gminą Września umowy użyczenia projektu technicznego budowy oświetlenia przejść dla pieszych w m. Chwalibogowo i włączenie ww. projektu w koncepcję przebudowy drogi powiatowej nr 2930P Grzymysławice – Chwalibogowo – Osowo.
Z uwagi na wyczerpanie porządku obrad Dionizy Jaśniewicz, przewodniczący Zarządu zamknął posiedzenie.
Na tym protokół zakończono i po zapoznaniu się z jego treścią podpisano.
/-/ Dionizy Jaśniewicz
/-/ Waldemar Grzegorek
/-/ Rafał Zięty
/-/ Jerzy Mazurkiewicz
/-/ Andrzej Szablikowski
Protokołowała:
Natalia Kowalczyk
Referent
Referat Kancelaria Ogólna,
Biuro Rady i Zarządu
Załączniki do protokołu znajdują się w Wydziale Organizacyjnym i Spraw Obywatelskich – Referat Kancelaria Ogólna, Biuro Rady i Zarządu Starostwa Powiatowego we Wrześni, ul. Chopina 10, 62-300 Września, pok. 117.