Szybkie linki

Banery

Powiat Wrzesiński

Informacje

ilość odwiedzin tej strony: 1475
ostatnia aktualizacja tej strony:
2022-04-06 14:35
ostatnia aktualizacja w BIP:
2024-06-28 12:37

Treść strony

Protokół nr 20 / 2021

PROTOKÓŁ NR 20/2021

Z POSIEDZENIA KOMISJI EDUKACJI, KULTURY, SPORTU, TURYSTYKI

z dnia 6 grudnia 2021 r.

 

Paweł Skrzypczak, przewodniczący komisji otworzył posiedzenie i stwierdził obecność wszystkich członków komisji. Posiedzenie odbyło się w sali konferencyjnej Starostwa Powiatowego we Wrześni. Radny Grzegorz Trocha uczestniczył w posiedzeniu w formie zdalnej. W posiedzeniu ze względu na tematykę uczestniczyły:

1) Bożena Nowacka, sekretarz powiatu;

2) Olga Kośmińska – Giera, naczelnik Wydziału Edukacji.

Lista obecności stanowi załącznik nr 1 do protokołu.  

 

Przewodniczący komisji przedstawił porządek obrad:

  1. Otwarcie posiedzenia i stwierdzenie quorum.
  2. Przedstawienie i omówienie porządku posiedzenia.
  3. Finansowanie zadań oświatowych. Informacja o planowanych zmianach w organizacji szkół prowadzonych przez Powiat Wrzesiński od II półrocza roku szkolnego 2021/2022. Przedstawienie celu i zakresu planowanych zmian.
  4. Przedstawienie informacji Zarządu Powiatu o udzielonej pomocy finansowej uczniom w latach 2020 – 2021.
  5. Przedstawienie stanu realizacji inwestycji i remontów w Powiatowej Scenie Kultury „Zamkowa”, budowie boisk sportowych przy Zespole Szkół Zawodowych nr 2 we Wrześni i remontu części budynków Zespołu Szkół Politechnicznych we Wrześni.
  6. Przygotowanie planu pracy komisji na rok 2022.
  7. Sprawy bieżące.
  8. Wolne głosy i wnioski.
  9. Zakończenie.

Członkowie komisji jednomyślnie przyjęli przedstawiony porządek obrad.

 

Pkt 2 Finansowanie zadań oświatowych. Informacja o planowanych zmianach w organizacji szkół prowadzonych przez Powiat Wrzesiński od II półrocza roku szkolnego 2021/2022. Przedstawienie celu zakresu planowanych zmian.

Przewodniczący komisji poprosił o przedstawienie informacji Bożenę Nowacką, sekretarza powiatu.

Bożena Nowacka poinformowała, że podczas debaty budżetowej została przedstawiona dokładna analiza dotycząca zmniejszenia nakładów części oświatowej subwencji ogólnej o 9.000.000,00 zł. Dodała, że przeprowadzono analizę optymalizowania wydatków budżetowych, podczas której, każda placówka oświatowa była rozpatrywana w sposób indywidualny w zakresie funkcjonowania szkoły oraz wynagrodzeń, które stanowią ponad 80% kwoty wydatków oświatowych. Dopowiedziała, że ustalono, aby zoptymalizować podział na grupy międzyoddziałowe na zajęciach z wychowania fizycznego, języków obcych i informatyki. Poinformowała, że zmiany mają zostać wdrożone od II półrocza, tak aby nie dezorganizować funkcjonowania szkół. Dodała, że należy również zwrócić uwagę na dystrybucję energii ciepła i światła w budynkach zwłaszcza w godzinach popołudniowych. Dopowiedziała, że odbyły się spotkania z dyrektorami szkół w celu analizy zatrudnienia administracji oraz kadry pedagogicznej w zakresie umniejszenia liczby godzin w związku ze zmniejszeniem liczby grup międzyoddziałowych. Przedstawiła szczegółowo proponowane zmiany w poszczególnych placówkach. Poinformowała, że żaden z nauczycieli, któremu umniejszono godziny nie będzie miał łącznej liczby godzin poniżej etatu. Podsumowała, że godziny dydaktyczne we wszystkich szkołach ponadpodstawowych powiatu wrzesińskiego od 1 lutego 2022 r. będą umniejszone o 102 godziny, a liczba pracowników z umniejszonym wymiarem godzin będzie wynosić 51 osób, z czego u 26 osób zmniejszy się wymiar godzin o 1 godzinę lub mniej. Wśród pracowników niepedagogicznych umniejszone zostaną etaty: łącznie 2,5 etatu wśród pracowników obsługi sprzątającej w dwóch jednostkach, łącznie 1 etat woźnego w dwóch jednostkach,  1,5 etatu pracownika biblioteki oraz 1 etat pracownika administracyjnego.

Przewodniczący komisji zauważył, że zmiany reguł w szkołach będą dokonywane w trakcie II półrocza roku szkolnego 2021/2022. Dopowiedział, że łatwiej byłoby gdyby zmiany przeprowadzane były od początku nowego roku szkolnego, tj. 1 września 2022 r. Zwrócił uwagę na to, aby te działania nie obniżyły standardów nauczania w poszczególnych szkołach.

Bożena Nowacka odpowiedziała, że zmiany muszą zostać przeprowadzone w ciągu roku szkolnego, ponieważ zmniejszenie nakładów z części oświatowej ogólnej dotyczy budżetu na 2022 r. Dodała, że wprowadzenie grup międzyoddziałowych nie obniży standardów nauczania w szkołach, a pozwoli na podział grup według poziomu nauczania np. języków obcych.

Radna Małgorzata Cichacka zapytała, czy etat administracyjny w Zespole Szkół Technicznych i Ogólnokształcących we Wrześni będzie całkowicie zlikwidowany.

Bożena Nowacka odpowiedziała, że na ten moment planuje się całkowitą likwidację etatu administracyjnego w Zespole Szkół Technicznych i Ogólnokształcących we Wrześni w związku ze zmniejszeniem zakresu prac obsługowo-administracyjnych.

Radny Mikołaj Kubiaczyk zapytał, czy przewiduje się szacunkową kwotę oszczędności po dokonanych zmianach.

Bożena Nowacka odpowiedziała, że kwota oszczędności wynikać będzie ze zmniejszenia wymiaru godzin w poszczególnych szkołach łącznie o 102 godziny tygodniowo. Dodała, że oświatowa subwencja ogólna była obliczona na podstawie liczby uczniów na dzień 30 września 2021 r. Poinformowała, że w związku z pojawianiem się nowych kierunków kształcenia oraz zwiększenia liczby uczniów, od września 2022 r. planuje się utworzyć 12 nowych oddziałów w szkołach, jednak nie są one objęte subwencją, dlatego już teraz należy wdrażać racjonalizowanie wydatków. 

Radny Stefan Tomczak zauważył, że połowa z planowanych umniejszeń godzin i etatów ma odbywać się w Zespole Szkół Technicznych i Ogólnokształcących we Wrześni. Zapytał, z czego wynika rozdysponowanie cięć godzin oraz etatów w szkołach.

Bożena Nowacka odpowiedziała, że Zespół Szkół Technicznych i Ogólnokształcących we Wrześni jest szkołą, w której nigdy nie były tworzone grupy międzyoddziałowe. Poinformowała, że analizując planowane umniejszenia godzin oraz etatów uwzględniono kwestię organizacji planu nauczania. Dodała, że przykładem jest Szkoła Branżowa, która ze względu na swoją organizację utrudnia wprowadzanie zmian w połowie roku szkolnego. Dopowiedziała, że na ten moment brano pod uwagę szkoły, w których zmiany są możliwe do przeprowadzenia. 

Dionizy Jaśniewicz, starosta wrzesiński przedstawił szczegółowy wyciąg wielokrotności etatów w poszczególnych szkołach. Dodał, że w związku z powyższym obawy o nastąpieniu gwałtownego obniżenia pensum, czy braku godzin dla nauczycieli są nieuzasadnione. Podkreślił, że jest to liczba uśredniona, ze względu na różnego rodzaju przesunięcia w ciągu roku, np. matury i egzaminy.

Radny Grzegorz Trocha poinformował, że każdego roku wytyczne do tworzenia arkuszy organizacyjnych w szkołach przedstawia organ prowadzący, przed rozpoczęciem roku szkolnego. Zapytał, dlaczego zmiany proponuje się w ciągu trwania roku szkolnego, gdy arkusze organizacyjne zostały już przyjęte. Dodał, że należy racjonalnie tworzyć grupy pod względem jakości nauczania, jednak uważa, że zmiany powinny być przeprowadzane we wrześniu 2022 r., a nie w trakcie roku szkolnego – tym bardziej ze względu na obecną sytuację pandemiczną, gdzie nie powinno mieszać się uczniów między klasami. Zaproponował, aby zmiany wprowadzić od września 2022 r.  

Bożena Nowacka odpowiedziała, że we wrześniu 2021 r. nie można było przewidzieć zmian w organizacji procesu dydaktycznego. Nadmieniła, że rozmowy z dyrektorami w sprawie analizy i racjonalizowania wydatków pokazały skalę możliwości, od czego optymalizowanie wydatków można zacząć. Podkreśliła, że zmiany należy wdrażać od drugiego półrocza, zwłaszcza, że od września 2022 r. pojawi się 400 nowych uczniów, którzy nie są objęci planem subwencji.

Grzegorz Trocha dopowiedział, że kierując placówką oświatową należy starać się, aby nie tworzyć reorganizacji w ciągu roku, a zmiany planować dużo wcześniej.

Radna Wiesława Kowalska zapytała, czy oświatowa subwencja ogólna zaplanowana na przyszły rok będzie finansować koszty związane z uczniami, którzy pójdą do szkół od września 2022 r., a nie są objęci planem subwencji.

Bożena Nowacka odpowiedziała, że jest to deficyt, który może powtarzać się przez kilka kolejnych lat. Dopowiedziała, że niedoszacowany budżet oświatowy obciąża szansę na realizację innych zadań powiatu.

Przewodniczący komisji poinformował, że przygotowanie subwencji oświatowej ogólnej na następny rok kształtuje się z danych z 30 września poprzedniego roku.

Starosta wrzesiński poinformował, że metryczka szczegółowo przedstawia, w jaki sposób naliczana była subwencja oświatowa ogólna. Dodał, że Ministerstwo Finansów powinno skorygować wysokości subwencji oświatowych, ponieważ zwiększa się liczba uczniów, a wysokość subwencji ulega zmniejszeniu.

 

Pkt 4 Przedstawienie informacji Zarządu Powiatu o udzielonej pomocy finansowej uczniom w latach 2020 – 2021.

Pkt 5 Przedstawienie stanu realizacji inwestycji i remontów w Powiatowej Scenie Kultury „Zamkowa”, budowie boisk sportowych przy Zespole Szkół Zawodowych nr 2 we Wrześni i remontu części budynków Zespołu Szkół Politechnicznych we Wrześni.

Członkowie komisji zapoznali się z materiałami dotyczącymi udzielanej pomocy finansowej uczniom w latach 2020 – 2021 oraz stanem realizacji inwestycji i remontów w Powiatowej Scenie Kultury „Zamkowa”, budowie boisk sportowych przy Zespole Szkół Zawodowych nr 2 we Wrześni i remontu części budynków Zespołu Szkół Politechnicznych we Wrześni.

Informacje stanowią załączniki nr 2 i 3 do protokołu.

 

Pkt 6 Przygotowanie planu pracy komisji na 2022 rok.

Przewodniczący komisji przedstawił propozycję planu pracy komisji.

Radna Małgorzata Cichacka zaproponowała, aby w planie pracy komisji znalazł się punkt dotyczący informacji o funkcjonowaniu uczniów z opiniami i orzeczeniami Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej oraz z orzeczeniami o niepełnosprawności w szkołach na terenie powiatu wrzesińskiego.

Radny Mikołaj Kubiaczyk zaproponował, aby w IV kwartale znalazł się punkt dotyczący organizacji szkoleń w Powiatowym Centrum Edukacji Zawodowej we Wrześni oraz Centrum Badań i Rozwoju Nowoczesnych Technologii w Grzymysławicach.

Przewodniczący komisji zarządził głosowanie nad przyjęciem opracowanego planu pracy na 2022 r.

Członkowie komisji przyjęli jednomyślnie plan pracy komisji  na 2022 r.

Plan pracy stanowi załącznik nr 4 do protokołu.

 

Z uwagi na zrealizowanie porządku obrad przewodniczący komisji zamknął posiedzenie.          

Na tym protokół zakończono i po zapoznaniu się z jego treścią podpisano.

 

Przewodniczący komisji

/-/ Paweł Skrzypczak

 

 

 

Protokołowała:

Marta Mittmann

drukuj (Protokół nr 20 / 2021)

Adres

Starostwo Powiatowe we Wrześni

ul. Chopina 10
62-300 Września

Kontakt

Dane kontaktowe

tel. +48 61 640 44 44
fax +48 61 640 20 51

e-mail: starostwo@wrzesnia.powiat.pl

epuap: /pwrzesinski/skrytka

Godziny

Godziny urzędowania

Poniedziałek       8:00 – 16:00

Wtorek - piątek  7:00 – 15:00

Standardy i wytyczne

Stopka strony

w górę
Ułatwienia dostępu        Przeczytaj deklarację dostępności
Rozmiar czcionki
Wersja o wysokim poziomie kontrastu
Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku "Graficzna wersja strony" znajdującego się w górnej części witryny.