Szybkie linki

Ścieżka nawigacyjna

Nawigacja:

Treść strony

Protokół nr XLIX / 2022

PROTOKÓŁ NR XLIX / 2022

Z SESJI RADY POWIATU WRZESIŃSKIEGO

z dnia 16 grudnia 2022 r.

 

Pkt. 1 Otwarcie sesji Rady Powiatu i stwierdzenie prawomocności obrad.

Marek Przyjemski, przewodniczący Rady otworzył o godz. 14:00 XLIX sesję Rady Powiatu Wrzesińskiego VI kadencji, która odbyła się w Centrum Badań i Rozwoju Nowoczesnych Technologii w Grzymysławicach. Poinformował, że zgodnie z art. 15 ust. 1a ustawy z dnia 5 czerwca 1998 r. o samorządzie powiatowym obrady Rady Powiatu Wrzesińskiego VI kadencji są transmitowane i utrwalane za pomocą urządzeń rejestrujących obraz i dźwięk. Powitał radnych, starostę, pracowników Starostwa, przedstawicieli służb, inspekcji, straży, jednostek organizacyjnych powiatu i lokalnych mediów oraz zaproszonych gości. Na podstawie listy obecności stwierdził, że w posiedzeniu uczestniczyło 18 radnych, co wobec ustawowego składu Rady stanowiło quorum do podejmowania uchwał objętych porządkiem obrad. 

Lista obecności stanowi załącznik nr 1 do protokołu.

Lista obecności zaproszonych gości stanowi załącznik nr 2 do protokołu.

 

Pkt 2 Przyjęcie protokołu z XLVIII sesji Rady Powiatu.

Przewodniczący Rady poinformował, że protokół został sporządzony w statutowym terminie. Protokół został przesłany radnym. W związku z brakiem poprawek i uzupełnień, Przewodniczący Rady stwierdził przyjęcie protokołu z XLVIII sesji Rady Powiatu Wrzesińskiego.

 

Pkt 3 Przedstawienie projektu porządku obrad.

Przewodniczący Rady poinformował, że projekt porządku obrad został przedłożony z materiałami na sesję Rady. Zapytał, czy radni chcą wnieść zmiany do treści proponowanego porządku posiedzenia.

Proponowany porządek obrad stanowi załącznik nr 3 do protokołu.

Przewodniczący Rady poinformował, że Dionizy Jaśniewicz, starosta wrzesiński wnioskuje o wprowadzenie zmiany do proponowanego porządku obrad polegającej na dodaniu projektu uchwały w sprawie udzielenia pomocy finansowej Gminie Września.

Przewodniczący Rady poinformował, że projekt uchwały będzie wprowadzony w pkt 6.3 porządku obrad. Dodał, że następnie zostaną rozpatrzone pozostałe projekty uchwał objęte porządkiem obrad. Zarządził głosowanie nad zmianą treści proponowanego porządku obrad. W głosowaniu wzięło udział 18 radnych.

Zmiana proponowanego porządku obrad została podjęta jednomyślnie.

Wyniki imienne:

ZA (18) Janusz Balcerzak, Robert Balicki, Waldemar Bartkowiak, Małgorzata Cichacka, Jarosław Czyż, Waldemar Grzegorek, Maciej Handkiewicz, Przemysław Hirschfeld, Dionizy Jaśniewicz, Marek Kołodziejczyk, Mikołaj Kubiaczyk, Marek Przyjemski, Paweł Skrzypczak, Krzysztof Strużyński, Stefan Tomczak, Grzegorz Trocha, Henryka Waligóra, Rafał Zięty

NIEOBECNI (1) Wiesława Kowalska

 

Pkt 4.1 Przedstawienie informacji przewodniczącego Rady o działaniach podejmowanych w okresie międzysesyjnym.

Przewodniczący Rady zapoznał radnych z terminami odbytych posiedzeń oraz pismami, które wpłynęły do Biura Rady w okresie międzysesyjnym od 30 listopada 2022 r. do 16 grudnia 2022 r.

Informacja stanowi załącznik nr 4 do protokołu.

Radni nie podjęli dyskusji nad przedstawioną informacją.

 

Pkt 4.2 Przedstawienie sprawozdania przewodniczącego Zarządu z prac Zarządu w okresie międzysesyjnym i z wykonania uchwał podjętych na XLVIII sesji Rady.

Waldemar Grzegorek, wicestarosta wrzesiński przedstawił sprawozdanie z prac Zarządu w okresie międzysesyjnym i z wykonania uchwał Rady podjętych na XLVIII sesji Rady Powiatu.

Sprawozdanie stanowi załącznik nr 5 do protokołu.

 

Radni nie podjęli dyskusji nad przedstawionym sprawozdaniem.

 

Pkt 4.3 Przedstawienie planów pracy komisji stałych Rady Powiatu Wrzesińskiego na 2023 rok.

Przewodniczący Rady poinformował, że plany pracy komisji stałych Rady Powiatu Wrzesińskiego:

  • Komisji Zdrowia i Pomocy Społecznej
  • Komisji Ochrony Środowiska, Gospodarki Wodnej, Rolnictwa i Leśnictwa
  • Komisji Edukacji, Kultury, Sportu, Turystyki,
  • Komisji Budżetowo – Finansowej, Planowania i Rozwoju Lokalnego

na 2023 rok zostały przekazane radnym zgodnie z § 97 ust. 1 Statutu Powiatu Wrzesińskiego przyjętego uchwałą nr 318/XLIX/2018 Rady Powiatu Wrzesińskiego z dnia 25 października 2018 r. dnia 15 grudnia 2021 r. Dodał, że zgodnie z § 94 ust. 1 ww. Statutu, Komisja Skarg, Wniosków i Petycji działa na posiedzeniach, odbywających się w miarę potrzeby. Zapytał, czy radni chcą zabrać głos w tym punkcie.

Plany pracy komisji stałych na 2023 rok znajdują się w Wydziale Organizacyjnym pod symbolem klasyfikacyjnym SO.0012.1.2023.

 

Radni nie wnieśli uwag do planów pracy komisji stałych Rady Powiatu Wrzesińskiego na 2023 rok.

 

Pkt 5 Zatwierdzenie planu kontroli Komisji Rewizyjnej na 2023 rok.

Przewodniczący Rady poprosił o przedstawienie projektu planu kontroli komisji na 2023 rok Jarosława Czyża, przewodniczącego Komisji Rewizyjnej.

Jarosław Czyż przedstawił plan kontroli Komisji Rewizyjnej na 2023 rok.

Plan kontroli znajduje się w Wydziale Organizacyjnym pod symbolem klasyfikacyjnym SO.0012.1.2023.

Radni nie podjęli dyskusji nad przedstawionym planem kontroli Komisji Rewizyjnej na 2023 rok.

Przewodniczący Rady zarządził głosowanie nad zatwierdzeniem projektu planu kontroli Komisji Rewizyjnej na 2023 rok.

Plan kontroli Komisji Rewizyjnej na 2023 rok został zatwierdzony jednomyślnie.

Wyniki imienne:

ZA (18) Janusz Balcerzak, Robert Balicki, Waldemar Bartkowiak, Małgorzata Cichacka, Jarosław Czyż, Waldemar Grzegorek, Maciej Handkiewicz, Przemysław Hirschfeld, Dionizy Jaśniewicz, Marek Kołodziejczyk, Mikołaj Kubiaczyk, Marek Przyjemski, Paweł Skrzypczak, Krzysztof Strużyński, Stefan Tomczak, Grzegorz Trocha, Henryka Waligóra, Rafał Zięty

NIEOBECNI (1) Wiesława Kowalska

 

Pkt 6.1 Rozpatrzenie projektu uchwały zmieniającej uchwałę w sprawie podziału środków finansowych Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych na zadania z zakresu rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych.

Przewodniczący Rady poprosił o przedstawienie uzasadnienia do projektu uchwały Annę Marię Kulczyńską, dyrektora Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie we Wrześni.

Anna Maria Kulczyńska poinformowała, że po dokonaniu końcowego rozliczenia, środki finansowe z dofinansowania likwidacji barier architektonicznych, w komunikowaniu się i technicznych (2.334,90 zł) oraz dofinansowania uczestnictwa osób niepełnosprawnych i ich opiekunów w turnusach rehabilitacyjnych (208,00 zł) zostają przeznaczone na dofinansowanie zaopatrzenia w sprzęt rehabilitacyjny, przedmioty ortopedyczne i środki pomocnicze przyznawane osobom niepełnosprawnym na podstawie odrębnych przepisów.

Projekt uchwały znajduje się w zbiorze projektów uchwał Rady Powiatu Wrzesińskiego w Wydziale Organizacyjnym pod symbolem klasyfikacyjnym SO.0006.2022.

Radni nie podjęli dyskusji nad przedstawionym projektem uchwały.

Przewodniczący Rady zarządził głosowanie nad projektem uchwały. W głosowaniu wzięło udział 18 radnych.

Uchwała nr 302/XLIX/2022 Rady Powiatu Wrzesińskiego zmieniająca uchwałę w sprawie podziału środków finansowych Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych na zadania z zakresu rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych została podjęta jednomyślnie.

Wyniki imienne:

ZA (18) Janusz Balcerzak, Robert Balicki, Waldemar Bartkowiak, Małgorzata Cichacka, Jarosław Czyż, Waldemar Grzegorek, Maciej Handkiewicz, Przemysław Hirschfeld, Dionizy Jaśniewicz, Marek Kołodziejczyk, Mikołaj Kubiaczyk, Marek Przyjemski, Paweł Skrzypczak, Krzysztof Strużyński, Stefan Tomczak, Grzegorz Trocha, Henryka Waligóra, Rafał Zięty

NIEOBECNI (1) Wiesława Kowalska

Uchwała znajduje się w zbiorze uchwał Rady Powiatu Wrzesińskiego w Wydziale Organizacyjnym pod symbolem klasyfikacyjnym SO.0007.2022.

 

Pkt 6.2 Rozpatrzenie projektu uchwały w sprawie przyjętego stanowiska przez Komisję Skarg, Wniosków i Petycji na posiedzeniu dnia 3 listopada 2022 r. w sprawie rozpatrzenia pisma zatytułowanego jako „skarga na działalność Starosty Wrzesińskiego”.

Przewodniczący Rady poprosił o przedstawienie uzasadnienia do projektu uchwały Mikołaja Kubiaczyka, przewodniczącego Komisji Skarg, Wniosków i Petycji.

Mikołaj Kubiaczyk poinformował, że dnia 24 listopada 2022 r. do starostwa wpłynęło pismo Wojewody Wielkopolskiego przekazujące Radzie Powiatu Wrzesińskiego skan pisma skierowanego do skarżącego „celem analizy i stosownego załatwienia sprawy przez Radę Powiatu”. Dodał, że w uzasadnieniu Wojewoda podniósł że, „do zadań komisji skarg wniosków i petycji należy udzielanie pomocy organowi stanowiącemu w sprawach przyjmowania i rozpatrywania przez radę skarg, wniosków i petycji. Należy przy tym podkreślić, ze omawiana komisja nie jest uprawniona do samodzielnego udzielania odpowiedzi na składane do rady skargi, wnioski i petycje, a jedynie do ich przyjmowania, rozpatrywania i przygotowania propozycji odpowiedzi”. Wskazał, że organem właściwym do rozpatrzenia sprawy jest Rada Powiatu Wrzesińskiego. Przedstawił informację o działaniach podjętych przez Komisję Skarg, Wniosków i Petycji. Poinformował, że dnia 10 października 2022 r. na skrzynkę mailową starostwa powiatowego we Wrześni wpłynęło pismo zatytułowane jako skarga na działanie Starosty Wrzesińskiego, w którym skarżący zarzuca, że Starosta Wrzesiński w biuletynie „Przegląd Powiatowy” naruszył art. 212 Kodeksu Karnego. Dodał, że dnia 3 listopada 2022 r. odbyło się posiedzenie Komisji Skarg, Wniosków i Petycji w sprawie rozpatrzenia ww. pisma. Komisja, po analizie przedmiotowego pisma stwierdziła, że nie wyczerpuje ono dyspozycji art. 227 Kodeksu postępowania administracyjnego, który stanowi, że „Przedmiotem skargi może być w szczególności zaniedbanie lub nienależyte wykonywanie zadań przez właściwe organy albo przez ich pracowników, naruszenie praworządności lub interesów skarżących, a także przewlekłe lub biurokratyczne załatwianie spraw ”. Członkowie komisji ustalili, że opisane w treści pisma działania Starosty nie stanowią naruszenia przez Starostę jakichkolwiek ustawowych obowiązków, nie mogą być także potraktowane jako zaniedbanie lub nienależyte wykonywanie zadań czy naruszenie praworządności. Podniesione zarzuty w żaden sposób nie uzasadniają złożenia skargi na działalność Starosty w trybie kodeksu postępowania administracyjnego. Dopowiedział, że Komisja Skarg, Wniosków i Petycji wskazała, że osobiste odczucie autora pisma nie może być podstawą do rozpatrzenia sprawy jako skargi, o której mowa w art. 227 kodeksu postępowania administracyjnego. Przypadek ten należy zakwalifikować do stosunków cywilnoprawnych, a nie administracyjnych, sam autor pisma wskazał, że „(...) sprawa zostanie skierowana w formie pozwu do Sądu Rejonowego we Wrześni”. Żaden organ powiatu nie ma kompetencji do przeprowadzania postępowania wyjaśniającego w sprawie naruszenia kodeksu karnego, na który powołuje się autor pisma. Poinformował, że Komisja Skarg, Wniosków i Petycji uznała jednogłośnie, że pismo nie podlega rozpatrzeniu przez Radę Powiatu. Takie stanowisko Komisja przedłożyła Przewodniczącemu Rady Powiatu Wrzesińskiego, który następnie 10 listopada 2022 r. przekazał je skarżącemu. Dodał, że z tak przeprowadzoną procedurą rozpatrzenia pisma skarżącego nie zgodził się Wojewoda Wielkopolski i pismem z dnia 24 listopada 2022 r. przekazał sprawę do ponownego rozpatrzenia Radzie Powiatu. Dopowiedział, że zgodnie z zapisem §91 ust. 1 Statutu Powiatu Wrzesińskiego przyjętego uchwałą nr 318/XLIX/2018 Rady Powiatu Wrzesińskiego z dnia 25 października 2018 r. postępowanie wyjaśniające Komisji Skarg, Wniosków i Petycji jest zakończone przygotowaniem projektu uchwały Rady dotyczącej sposobu załatwienia skargi. Komisja, podczas posiedzenia dnia 3 listopada 2022 r., przeprowadziła postępowanie wyjaśniające dotyczące przedmiotowego pisma i przedstawiła Przewodniczącemu swoje stanowisko w sprawie. Natomiast, aby Rada Powiatu mogła rozpatrzeć pismo skarżącego, Komisja ma obowiązek przygotować projekt uchwały o sposobie załatwienia skargi. Poinformował, że dnia 5 grudnia 2022 r. Komisja odbyła kolejne posiedzenie w celu przygotowania projektu uchwały Rady Powiatu Wrzesińskiego o sposobie załatwienia skargi. Dodał, że Komisja zapoznała się także z kolejnym pismem, które do biura Rady przesłał skarżący w dniu 1 grudnia 2022 r. W piśmie skarżący uszczegółowił informacje na temat zarzutu o zniesławienie (wskazane wcześniej przez skarżącego naruszenie przez Starostę Wrzesińskiego art. 212 kodeksu karnego). W cytowanym powyżej piśmie nie znalazły się żadne fakty, które wyczerpywałyby dyspozycję art. 227 kodeksu postępowania administracyjnego. Dopowiedział, że Komisja podtrzymuje swoje stanowisko przyjęte na posiedzeniu dnia 3 listopada 2022 r. w sprawie rozpatrzenia pisma zatytułowanego jako „skarga na działalność Starosty Wrzesińskiego”- podniesione przez Skarżącego zarzuty należy zakwalifikować do stosunków cywilnoprawnych, a nie administracyjnych (sam autor pism wskazał, że „(...) sprawa zostanie skierowana w formie pozwu do Sądu Rejonowego we Wrześni”). Poinformował, że Komisja Skarg, Wniosków i Petycji Rady Powiatu Wrzesińskiego rekomenduje uznanie skargi za niezasadną.

Projekt uchwały znajduje się w zbiorze projektów uchwał Rady Powiatu Wrzesińskiego w Wydziale Organizacyjnym pod symbolem klasyfikacyjnym SO.0006.2022.

 

O godz. 14:25 Starosta wrzesiński opuścił salę obrad. W dalszej części posiedzenia brało udział 17 radnych, co wobec ustawowego składu Rady stanowiło quorum do podejmowania uchwał objętych porządkiem obrad. 

 

Przewodniczący Rady poinformował, że o zabranie głosu poprosił skarżący. Dodał, że zgodnie z zapisem § 33 ust. 4 Statutu Powiatu Wrzesińskiego przyjętego uchwałą nr 318/XLIX/2018 Rady Powiatu Wrzesińskiego z dnia 25 października 2018 r. Przewodniczący Rady, jeśli Rada nie wniesie sprzeciwu, może udzielić głosu osobie nie będącej radnym. Zarządził głosowanie nad wyrażeniem zgody na udzielenie głosu skarżącemu.

W głosowaniu wzięło udział 17 radnych.

Nie udzielono głosu skarżącemu.

Wyniki imienne:

ZA (7) Janusz Balcerzak, Małgorzata Cichacka, Jarosław Czyż, Maciej Handkiewicz, Przemysław Hirschfeld, Marek Kołodziejczyk, Grzegorz Trocha

PRZECIWKO (10) Robert Balicki, Waldemar Bartkowiak, Waldemar Grzegorek, Mikołaj Kubiaczyk, Marek Przyjemski, Paweł Skrzypczak, Krzysztof Strużyński, Stefan Tomczak, Henryka Waligóra, Rafał Zięty

Radni nie podjęli dyskusji nad przedstawionym projektem uchwały.

Przewodniczący Rady zarządził głosowanie nad przedstawionym projektem uchwały. W głosowaniu wzięło udział 17 radnych.

Uchwała nr 303/XLIX/2022 Rady Powiatu Wrzesińskiego w sprawie przyjętego stanowiska przez Komisję Skarg, Wniosków i Petycji na posiedzeniu dnia 3 listopada 2022 r. w sprawie rozpatrzenia pisma zatytułowanego jako „skarga na działalność Starosty Wrzesińskiego” została podjęta 11 głosami „za”, 6 głosami wstrzymującymi się” i 1 „brakiem głosu”.

Wyniki imienne:

ZA (11) Janusz Balcerzak, Robert Balicki, Waldemar Bartkowiak, Waldemar Grzegorek, Mikołaj Kubiaczyk, Marek Przyjemski, Paweł Skrzypczak, Krzysztof Strużyński, Stefan Tomczak, Henryka Waligóra, Rafał Zięty

WSTRZYMUJĘ SIĘ (6) Małgorzata Cichacka, Jarosław Czyż, Maciej Handkiewicz, Przemysław Hirschfeld, Marek Kołodziejczyk, Grzegorz Trocha

BRAK GŁOSU (1) Dionizy Jaśniewicz

NIEOBECNI (1) Wiesława Kowalska

Uchwała znajduje się w zbiorze uchwał Rady Powiatu Wrzesińskiego w Wydziale Organizacyjnym pod symbolem klasyfikacyjnym SO.0007.2022.

 

O godzinie 14:30 do sali obrad powrócił Starosta wrzesiński. W posiedzeniu uczestniczyło 18 radnych.

 

Pkt 6.3 Rozpatrzenie projektu uchwały w sprawie udzielenia pomocy finansowej Gminie Września.

Przewodniczący Rady poprosił o przedstawienie uzasadnienia do projektu uchwały Mateusza Maseraka, naczelnika Wydziału Promocji, Spraw Społecznych i Sportu.

Mateusz Maserak poinformował, że Powiat Wrzesiński, na podstawie ustawy o samorządzie powiatowym i ustawie o finansach publicznych, może udzielić pomocy finansowej Gminie Września w formie dotacji celowej. Dodał, że dnia 9 grudnia 2022 r. do Starostwa Powiatowego we Wrześni wpłynęła prośba o pomoc finansową na przeprowadzenie remontu domu, który uległ zniszczeniu w wyniku pożaru w dniu 2 grudnia 2022 r. w miejscowości Bierzglinek w gminie Września. Dopowiedział, że z informacji Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej we Wrześni wynika, że zniszczeniu lub spaleniu uległy: dach, instalacja elektryczna, urządzenia przesyłowe sieci internetowej, ocieplenie budynku, ściany i mienie zgromadzone na poddaszu. Poinformował, że zalaniu uległy parter i piętro budynku. Dodał, że z uwagi na sytuację finansową poszkodowanej rodziny uniemożliwiającej jej wykonanie niezbędnych prac remontowych z własnych środków, udzielenie pomocy finansowej na remont części mieszkalnej zniszczonego budynku jest celowe. Pomoc finansowa zostanie udzielona w formie dotacji celowej ze środków budżetu Powiatu Wrzesińskiego w wysokości 5.000,00 zł.

Projekt uchwały znajduje się w zbiorze projektów uchwał Rady Powiatu Wrzesińskiego w Wydziale Organizacyjnym pod symbolem klasyfikacyjnym SO.0006.2022.

Przewodniczący Rady otworzył dyskusję i oddał głos radnej Małgorzacie Cichackiej.

Małgorzata Cichacka zapytała, czy kwota 5.000,00 zł była kwotą, o którą wnioskowano, jeśli nie to skąd wyniknęła propozycja w takiej kwocie.

Mateusz Maserak odpowiedział, że kwota 5.000,00 zł nie była wskazana przez wnioskodawcę. Dodał, że jest to kwota zaproponowana przez Zarząd Powiatu Wrzesińskiego w odniesieniu do ostatniej pomocy finansowej, jakiej udzielił Powiat na podobny cel.

Przewodniczący Rady zarządził głosowanie nad przedstawionym projektem uchwały. W głosowaniu wzięło udział 18 radnych.

Uchwała nr 304/XLIX/2022 Rady Powiatu Wrzesińskiego w sprawie udzielenia pomocy finansowej Gminie Września została podjęta jednomyślnie.

Wyniki imienne:

ZA (18) Janusz Balcerzak, Robert Balicki, Waldemar Bartkowiak, Małgorzata Cichacka, Jarosław Czyż, Waldemar Grzegorek, Maciej Handkiewicz, Przemysław Hirschfeld, Dionizy Jaśniewicz, Marek Kołodziejczyk, Mikołaj Kubiaczyk, Marek Przyjemski, Paweł Skrzypczak, Krzysztof Strużyński, Stefan Tomczak, Grzegorz Trocha, Henryka Waligóra, Rafał Zięty

NIEOBECNI (1) Wiesława Kowalska

Uchwała znajduje się w zbiorze uchwał Rady Powiatu Wrzesińskiego w Wydziale Organizacyjnym pod symbolem klasyfikacyjnym SO.0007.2022.

 

Pkt 6.4 Rozpatrzenie projektu uchwały zmieniającej uchwałę w sprawie uchwalenia Wieloletniej Prognozy Finansowej Powiatu Wrzesińskiego na lata 2022–2029.

Pkt 6.5 Rozpatrzenie projektu uchwały w sprawie zmiany uchwały budżetowej Powiatu Wrzesińskiego na 2022 rok.

Dionizy Jaśniewicz, starosta wrzesiński zgłosił autopoprawki do ww. projektów uchwał.

Przewodniczący Rady poprosił o przedstawienie uzasadnień do projektów uchwał Beatę Matuszewską, skarbnika powiatu.

Beata Matuszewska poinformowała, że autopoprawka do projektu uchwały budżetowej dotyczy:

1) w dochodach budżetowych:

a) udzielenia pomocy finansowej dla Gminy Września na realizację zadania z zakresu pomocy społecznej na pomoc dla rodziny poszkodowanej w wyniku zdarzenia losowego w kwocie 5.000,00 zł,

b) przyznania kwoty 327.673,00 zł dla Powiatu Wrzesińskiego na 2022 r. ze środków rezerwy części oświatowej subwencji ogólnej. Kwota została przyznana z tytułu wzrostu zadań szkolnych i pozaszkolnych,

c) przyznania kwoty 12.672,00 zł dla Powiatu Wrzesińskiego na 2022 r. ze środków rezerwy części oświatowej subwencji ogólnej. Kwota została przyznana z tytułu dofinansowania kosztów związanych z wypłatą odpraw dla zwolnionych nauczycieli w szkołach i placówkach oświatowych w trybie art. 20 ustawy z dnia 26 stycznia 1082 roku Karta Nauczyciela albo przechodzących na emeryturę na podstawie art. 88 ustawy - Karta Nauczyciela w związku z art. 20 ww. ustawy Karta Nauczyciela,

d) korekty planu dochodów osiąganych przez Dom Pomocy Społecznej w kwocie 17.709,00 zł,

e) naliczonych odsetek od środków gromadzonych na rachunku bankowym prowadzonym dla środków z Funduszu Pomocy na pomoc obywatelom Ukarany w kwocie 3.000.00 zł;

2) w wydatkach budżetowych dla:

a) Domu Pomocy Społecznej we Wrześni zwiększa się plan o kwotę 7.500,00 zł na uzupełnienie środków do realizacji zadań,

b) Starostwa Powiatowego we Wrześni zwiększa się plan o kwotę:

  • 3.000,00 zł na zakupy dla obywateli Ukrainy,
  • 20.000,00 zł na pokrycie zobowiązań wynikających z wykonawstwa zastępczego w zakresie napraw gwarancyjnych z uwagi na niestawienie się Generalnego Wykonawcy zgodnie ze złożonym wezwaniem,
  • 478,81 zł na udzielenie dotacji na realizację zadań przez Niepubliczny Ośrodek Rewalidacyjno Edukacyjno Wychowawczy „ARKA” we Wrześni - wczesne wspomaganie rozwoju dziecka,

c) Zespołu Szkół Specjalnych we Wrześni zwiększa się plan o kwotę 2.950,00 zł na uzupełnienie środków na energię,

d) Starostwie Powiatowym zmniejsza się plan w rozdziale 80120 w kwocie 478,81 zł ze środków zaplanowanych na dotację na realizację zadań przez szkoły niepubliczne o uprawnieniach szkół publicznych,

e) udziela się pomocy finansowej dla Gminy Września na realizację zadania z zakresu pomocy społecznej na pomoc dla rodziny poszkodowanej w wyniku zdarzenia losowego w kwocie 5.000,00 zł.

Beata Matuszewska przedstawiła, że w projekcie uchwały dochody budżetowe zmniejsza się o kwotę 1.594.268,36 zł z tytułu:

1) zwiększenia planu dotacji celowych na 2022 r. o kwotę 1.952,24 zł, w związku z korektą planu pod kątem wykorzystania miejsc finansowanych wg starych zasad za okres od stycznia do listopada 2022 r. zgodnie z art. 87 ustawy z dnia 13 listopada 2003 r. o dochodach jednostek samorządu terytorialnego oraz w oparciu o art. 155 ust. 2 ustawy z dnia 12 marca 2024 r. o pomocy społecznej;

2) wydłużenia realizacji projektu na 2023 r. zmniejsza się dochody majątkowe o kwotę 401.090,00 zł z zadania pn.: „Modernizacja i rozbudowa Centrum Oświatowego w celu realizacji projektu pn.: Rozwój szkolnictwa zawodowego na terenie powiatu wrzesińskiego”. Zmiany zostaną uwzględnione w autopoprawce do projektu budżetu na 2023 r.;

3) wpływu dodatku węglowego w kwocie 6.443,40 zł od Gminy Pyzdry do źródła ciepła podmiotów wrażliwych osiągniętych przez Środowiskowy Dom Samopomocy w Pietrzykowie;

4) zmniejszenia w 2022 r. planu dochodów z tytułu dofinansowania ze środków Europejskiego Funduszu Rolnego w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 - na zadanie Przebudowa drogi powiatowej nr 2159P Czerniejewo - Września w m. Nowy Folwark i Psary Polskie w kwocie 1.201.574,00 zł.

Beata Matuszewska poinformowała, że wydatki budżetowe zmniejsza się o kwotę 413.804,36 zł, z tego dla:

1) Domu Pomocy Społecznej we Wrześni zwiększa się plan o kwotę 1.952,24 zł (tj. przy dochodach budżetowych);

2) Starostwa Powiatowego we Wrześni zmniejsza się plan o kwotę 422.200,00 zł na realizację zadania pn.: „Modernizacja i rozbudowa Centrum Oświatowego w celu realizacji projektu pn.: Rozwój szkolnictwa zawodowego na terenie powiatu wrzesińskiego”;

3) Środowiskowego Domu Samopomocy w Pietrzykowie zwiększa się plan o kwotę 6.443,40 zł na zakup węgla.

Beata Matuszewska poinformowała, że do wykazu przedsięwzięć do Wieloletniej Prognozy Finansowej wprowadza się niżej wymienione zmiany:

1) w przedsięwzięciu pn.: „Modernizacja i rozbudowa Centrum Oświatowego w celu realizacji projektu pn.: „Rozwój szkolnictwa zawodowego na terenie powiatu wrzesińskiego” zwiększa się łączne planowane wydatki o kwotę 422.200,00 zł (w tym dofinansowanie 401.090,00 zł), natomiast w 2023 r. zwiększa się plan wydatków o kwotę 2.966.507,82 zł ( w tym dofinansowanie 2.818.182,43 zł);

2) w przedsięwzięciu pn.: „Dofinansowanie do przewozów autobusowych o charakterze użyteczności publicznej linii komunikacyjnych przebiegających na terenie powiatu wrzesińskiego” zwiększa się łączne planowane nakłady finansowe o kwotę 366.480,00 zł w 2023 r.

Projekty uchwał znajdują się w zbiorze projektów uchwał Rady Powiatu Wrzesińskiego w Wydziale Organizacyjnym pod symbolem klasyfikacyjnym SO.0006.2022.

Przewodniczący Rady otworzył dyskusję i oddał głos radnemu Krzysztofowi Strużyńskiemu.

Radny Krzysztof Strużyński zapytał, czy Fundusz Gwarancyjny nie jest wystarczający na pokrycie zobowiązań związanych z naprawami gwarancyjnymi dotyczącymi budowy hali pneumatycznej przy Zespole Szkół Zawodowych nr 2 we Wrześni.

Beata Matuszewska odpowiedziała, że najpierw trzeba postawić zadaszenie hali, aby spełniania ona swoje zastosowanie, a w między czasie Powiat będzie dochodził roszczeń związanych z niestawieniem się Generalnego Wykonawcy zgodnie ze złożonym wezwaniem.

Przewodniczący Rady zarządził głosowanie nad przyjęciem autopoprawki do projektu uchwały zmieniającej uchwałę w sprawie uchwalenia Wieloletniej Prognozy Finansowej Powiatu Wrzesińskiego na lata 2022 – 2029. W głosowaniu wzięło udział 18 radnych. 

Autopoprawka do ww. projektu uchwały Rady została przyjęta 14 głosami „za” i 4 głosami „wstrzymującymi się”.

Wyniki imienne:

ZA (14) Janusz Balcerzak, Robert Balicki, Waldemar Bartkowiak, Jarosław Czyż, Waldemar Grzegorek, Dionizy Jaśniewicz, Mikołaj Kubiaczyk, Marek Przyjemski, Paweł Skrzypczak, Krzysztof Strużyński, Stefan Tomczak, Grzegorz Trocha, Henryka Waligóra, Rafał Zięty

WSTRZYMUJĘ SIĘ (4) Małgorzata Cichacka, Maciej Handkiewicz, Przemysław Hirschfeld, Marek Kołodziejczyk

NIEOBECNI (1) Wiesława Kowalska

Przewodniczący Rady zarządził głosowanie nad projektem uchwały zmieniającej uchwałę w sprawie uchwalenia Wieloletniej Prognozy Finansowej Powiatu Wrzesińskiego na lata 2022 – 2029 wraz z przyjętą autopoprawką. W głosowaniu wzięło udział 18 radnych.

Uchwała nr 305/XLIX/2022 Rady Powiatu Wrzesińskiego zmieniająca uchwałę w sprawie uchwalenia Wieloletniej Prognozy Finansowej na lata 2022-2029 została podjęta 14 głosami „za” i 4 głosami „wstrzymującymi się”.

Wyniki imienne:

ZA (14) Janusz Balcerzak, Robert Balicki, Waldemar Bartkowiak, Jarosław Czyż, Waldemar Grzegorek, Dionizy Jaśniewicz, Mikołaj Kubiaczyk, Marek Przyjemski, Paweł Skrzypczak, Krzysztof Strużyński, Stefan Tomczak, Grzegorz Trocha, Henryka Waligóra, Rafał Zięty

WSTRZYMUJĘ SIĘ (4) Małgorzata Cichacka, Maciej Handkiewicz, Przemysław Hirschfeld, Marek Kołodziejczyk

NIEOBECNI (1) Wiesława Kowalska

Uchwała znajduje się w zbiorze uchwał Rady Powiatu Wrzesińskiego w Wydziale Organizacyjnym pod symbolem klasyfikacyjnym SO.0007.2022.

Przewodniczący Rady zarządził głosowanie nad przyjęciem autopoprawki do projektu uchwały w sprawie zmiany uchwały budżetowej Powiatu Wrzesińskiego na 2022 rok. W głosowaniu wzięło udział 18 radnych.

Autopoprawka do ww. projektu uchwały Rady została przyjęta 14 głosami „za” i 4 głosami „wstrzymującymi się”.

Wyniki imienne:

ZA (14) Janusz Balcerzak, Robert Balicki, Waldemar Bartkowiak, Jarosław Czyż, Waldemar Grzegorek, Dionizy Jaśniewicz, Mikołaj Kubiaczyk, Marek Przyjemski, Paweł Skrzypczak, Krzysztof Strużyński, Stefan Tomczak, Grzegorz Trocha, Henryka Waligóra, Rafał Zięty

WSTRZYMUJĘ SIĘ (4) Małgorzata Cichacka, Maciej Handkiewicz, Przemysław Hirschfeld, Marek Kołodziejczyk

NIEOBECNI (1) Wiesława Kowalska

Przewodniczący Rady zarządził głosowanie nad projektem uchwały w sprawie zmiany uchwały budżetowej Powiatu Wrzesińskiego na 2022 rok wraz z przyjętą autopoprawką. W głosowaniu wzięło udział 18 radnych.

Uchwała nr 306/XLIX/2022 Rady Powiatu Wrzesińskiego w sprawie zmiany uchwały budżetowej Powiatu Wrzesińskiego na 2022 rok została podjęta 14 głosami „za” i 4 głosami „wstrzymującymi się”.

Wyniki imienne:

ZA (14) Janusz Balcerzak, Robert Balicki, Waldemar Bartkowiak, Jarosław Czyż, Waldemar Grzegorek, Dionizy Jaśniewicz, Mikołaj Kubiaczyk, Marek Przyjemski, Paweł Skrzypczak, Krzysztof Strużyński, Stefan Tomczak, Grzegorz Trocha, Henryka Waligóra, Rafał Zięty

WSTRZYMUJĘ SIĘ (4) Małgorzata Cichacka, Maciej Handkiewicz, Przemysław Hirschfeld, Marek Kołodziejczyk

NIEOBECNI (1) Wiesława Kowalska

Uchwała znajduje się w  zbiorze uchwał Rady Powiatu Wrzesińskiego w Wydziale Organizacyjnym pod symbolem klasyfikacyjnym SOR.0007.2022.

 

Pkt 6.6 Rozpatrzenie projektu uchwały w sprawie wyrażenia zgody na zawarcie przez Powiat wrzesiński umowy z operatorem o świadczenie usług w zakresie publicznego transportu zbiorowego.

Przewodniczący Rady poprosił o przedstawienie uzasadnienia do projektu uchwały Elwirę Haręźlak, naczelnika Wydziału Komunikacji i Transportu.  

Elwira Haręźlak poinformowała, że projekt uchwały dotyczy wyrażenia zgody na zawarcie przez Powiat Wrzesiński umowy z operatorem o świadczenie usług w zakresie publicznego transportu zbiorowego o charakterze użyteczności publicznej w 2023 roku na 3 liniach komunikacyjnych. Dodała, że łączna liczba wozokilometrów na tych 3 liniach wynosi 122 tys. 160 km. Dopowiedziała, że dnia 14 października 2022 r. Wojewoda Wielkopolski ogłosił nabór  wniosków na 2023 r. w ramach Funduszu rozwoju przewozów autobusowych o charakterze użyteczności publicznej. Poinformowała, że dofinansowanie udzielane jest wyłącznie do przewozów wykonywanych w okresie od 1 stycznia 2023 r. do 31 grudnia 2023 r. Kwota dopłaty została ustalona na poziomie nie wyższej niż 3,00 zł do każdego wozokilometra przewozu. Warunkiem uzyskania dopłaty jest sfinansowanie ze środków własnych organizatora części ceny usługi w wysokości nie mniejszej niż 10% kwoty deficytu (w powiecie wrzesińskim jest to kwota 0,35 groszy) oraz zawarcie umowy o świadczenie usług w zakresie publicznego transportu zbiorowego z Operatorem. Dodała, że Powiat Wrzesiński w dniu 27 października 2022 r. złożył wniosek o dofinasowanie. Dopowiedziała, że dnia 1 grudnia 2022 r. do Starostwa Powiatowego we Wrześni wpłynęło pismo Wojewody Wielkopolskiego z informacją o pozytywnym rozpatrzeniu wniosku o dopłatę. Poinformowała, że Powiat od Wojewody otrzyma środki finansowe w wysokości 366.480,00 zł, natomiast wkład własny Powiatu będzie wynosił 42.756,00 zł.

Projekt uchwały znajduje się w zbiorze projektów uchwał Rady Powiatu Wrzesińskiego w Wydziale Organizacyjnym pod symbolem klasyfikacyjnym SO.0006.2022.

Przewodniczący Rady otworzył dyskusję i oddał głos radnej Małgorzacie Cichackiej.

Małgorzata Cichacka poinformowała, że w ubiegłym roku prosiła o poszerzenie linii komunikacyjnej nr 8 o miejscowość Chwalibogowo. Zapytała, czy mieszkańcy Chwalibogowa korzystają z publicznego transportu zbiorowego. Dodała, że w mediach społecznościowych pojawiły się informacje na temat braku dostępności komunikacji do miejscowości Bardo. Dopowiedziała, że mieszkańcy Barda nie mają jak dotrzeć na stację kolejową do Chwalibogowa. Zapytała, czy jest możliwość poszerzenia linii komunikacyjnej nr 8 o miejscowość Bardo.

Elwira Haręźlak odpowiedziała, że w ramach złożonego wniosku o dofinansowanie nie ma możliwości dokonywania zmian, ponieważ Powiat utraciłby możliwość otrzymania dofinansowania. Dodała, że ewentualnie można byłoby uwzględnić miejscowość Bardo na linii komunikacyjnej w przyszłorocznym wniosku. Dopowiedziała, że przewoźnik musiałby zawnioskować o zmianę relacji linii komunikacyjnej i uzyskać zezwolenie.

Małgorzata Cichacka zapytała, czy sołtys miejscowości Bardo powinien złożyć wniosek do Starostwa Powiatowego we Wrześni.

Elwira Haręźlak odpowiedziała, że wniosek należy złożyć do Starostwa, albo do przewoźnika, który następnie występuje z wnioskiem do Starostwa.

Przewodniczący Rady oddał głos radnemu Krzysztofowi Strużyńskiemu.

Krzysztof Strużyński zapytał, czy autobus szkolny może również przewozić osobowy fizyczne.

Elwira Haręźlak odpowiedziała, że umowa dotyczy świadczenia usług w zakresie publicznego transportu zbiorowego, a nie transportu szkolnego.

Przewodniczący Rady zarządził głosowanie nad przedstawionym projektem uchwały. W głosowaniu wzięło udział 18 radnych.

Uchwała nr 307/XLIX/2022 Rady Powiatu Wrzesińskiego w sprawie wyrażenia zgody na zawarcie przez Powiat wrzesiński umowy z operatorem o świadczenie usług w zakresie publicznego transportu zbiorowego została podjęta jednomyślnie.

Wyniki imienne:

ZA (18) Janusz Balcerzak, Robert Balicki, Waldemar Bartkowiak, Małgorzata Cichacka, Jarosław Czyż, Waldemar Grzegorek, Maciej Handkiewicz, Przemysław Hirschfeld, Dionizy Jaśniewicz, Marek Kołodziejczyk, Mikołaj Kubiaczyk, Marek Przyjemski, Paweł Skrzypczak, Krzysztof Strużyński, Stefan Tomczak, Grzegorz Trocha, Henryka Waligóra, Rafał Zięty

NIEOBECNI (1) Wiesława Kowalska

Uchwała znajduje się w  zbiorze uchwał Rady Powiatu Wrzesińskiego w Wydziale Organizacyjnym pod symbolem klasyfikacyjnym SOR.0007.2022.

 

Pkt 7.1 Przedstawienie przez Zarząd Powiatu projektu uchwały budżetowej Powiatu Wrzesińskiego na 2023 rok wraz z uzasadnieniem oraz z uwzględnieniem autopoprawki.

Przewodniczący Rady oddał głos staroście wrzesińskiemu.

Starosta wrzesiński poinformował, że na posiedzeniu komisji stałych Rady Powiatu Wrzesińskiego, które odbyło się 29 listopada 2022 r. został szczegółowo przedstawiony projekt budżetu na 2023 r. Dodał, że jest to budżet skonstruowany w okresie ponad standardowej inflacji, rosnących kosztów energii i wielu niewiadomych dotyczących przede wszystkim rynku gospodarczego i ekonomicznego. Dopowiedział, że zapewne budżet w ciągu roku będzie wymagał aktualizacji i dostosowania do zmieniających się okoliczności. Poinformował, że projekt budżetu na 2023 r. wyróżnia się w stosunku do budżetów lat poprzednich przede wszystkim podjętymi działaniami związanymi z ograniczaniem kosztów funkcjonowania. Dodał, że podczas konstruowania projektu budżetu na 2023 r. przeprowadzono szczegółowe analizy kosztów funkcjonowania wszystkich jednostek powiatowych. Dopowiedział, że będą prowadzone analizy zaplanowanych wydatków, przede wszystkim tych na realizację zadań związanych z bieżącym funkcjonowaniem jednostek. Poinformował, że projekt budżetu na 2023 r. zapewnia pokrycie wszystkich wydatków sztywnych, wynagrodzeń dla pracowników jednostek powiatowych z uwzględnieniem zapowiedzianych przez rząd 2 waloryzacji minimalnego wynagrodzenia. Dodał, że postępujący proces podwyższenia minimalnego wynagrodzenia, powoduje, że struktura płac w jednostkach samorządowych ulega znacznemu spłaszczeniu. W związku z tym podjęto działania dotyczące racjonalizacji zatrudnienia, co umożliwiło wygospodarowanie środków finansowych, które zostały zawarte już w projekcie budżetu na regulacje płacowe pracowników jednostek powiatowych. Dopowiedział, że jednym z ważniejszych działań organizacyjnych, które podjęto i mają odzwierciedlenie w projekcie budżetu jest utworzenie Centrum Usług Wspólnych, czyli skoncentrowanie szeregu zadań i scentralizowanie ich w jednym miejscu, co dotychczas realizowane było w poszczególnych jednostkach. Poinformował, że dotyczy to zadań w zakresie: rachunkowości i sprawozdawczości, obsługi płacowej, spraw kadrowych, obsługi informatycznej oraz służby bezpieczeństwa i higieny pracy. Dodał, że działania poprzedzające konstrukcję projektu budżetu na 2023 r. zakładają ograniczenie liczby etatów w jednostkach powiatowych, jak i w starostwie łącznie o 25 etatów. Dopowiedział, że w projekcie budżetu na 2023 r. dochody budżetu zaplanowano na kwotę 112.839.200,00 zł, a wydatki na kwotę 110.991.963,00 zł. Poinformował, że wydatki majątkowe zaplanowano w wysokości 14.423.178,00 zł, przede wszystkim na zadania drogowe i oświatowe, a także zadania informatyczne, ponieważ proces cyfryzacyjny postępuje, co wymaga stałych nakładów na inwestycje, odnawianie sprzętu i instalacji. Dodał, że projekt budżetu na 2023 r. wyróżnia się również obniżaniem kosztów, przede wszystkim energetycznych. Dopowiedział, że wykonuje się instalacje fotowoltaiczne, które mają służyć obniżeniu kosztów zużycia energii, ale również modernizację już istniejących urządzeń poprzez zastępowanie ich urządzeniami energooszczędnymi. Poinformował, że ustawa nakłada na samorządy obowiązek dokonania oszczędności energii. Dodał, że w budżecie ujęto również, jak co roku, środki finansowe na poręczenia za zobowiązania Szpitala Powiatowego we Wrześni Sp. z o.o. i termomodernizację budynku przychodni przy szpitalu. Dopowiedział, że budżet zawiera również dane związane z rosnącymi kosztami obsługi kredytów, które wymagały wyasygnowania większych środków niż w latach ubiegłych. Poinformował, że budżet na 2023 r. jest budżetem zbilansowanym, oszczędnym, ale zawierającym również wydatki na zadania majątkowe i inwestycje.

Przewodniczący Rady oddał głos Beacie Matuszewskiej, skarbnikowi powiatu.

Beata Matuszewska poinformowała, że od złożenia projektu budżetu do dziś minęło trochę czasu i w związku z tym konieczne jest dokonanie autopoprawek w projekcie do Wieloletniej Prognozy Finansowej na lata 2023-2029 oraz projekcie uchwały budżetowej na 2023 r. Dodała, że ze względu na zwiększenie dochodów budżetu na 2023 r. o kwotę 4.513.451,82 zł (dochody bieżące o kwotę 366.480,00 zł, dochody majątkowe o kwotę 4.146.971,82 zł) dokonuje się zmian w załączniku nr 1 do uchwały budżetowej: ustala się dochody budżetowe na 2023 r. w łącznej kwocie 117.352.652,00 zł, z tego dochody bieżące w kwocie 97.891.852,13 zł i dochody majątkowe w kwocie 19.460.799,87 zł. Nowe brzmienie otrzymują:

  • § 1 ust. 2 pkt. 4) dotacje i środki zewnętrzne na finansowanie wydatków na realizację zadań finansowanych z udziałem środków unijnych – 12.940.801,87 zł (zwiększenie o 4.146.971,82 zł);
  • § 1 ust. 2 pkt. 5) środki pochodzące z Rządowego Funduszu Polski Ład - Program Inwestycji Strategicznych na 2023 r. - 4.750.000,00 zł (zgodnie z załącznikiem nr 10).

Dopowiedziała, że w związku ze zwiększeniem wydatków budżetu na 2023 r. o kwotę 3.332.987,82 zł (wydatki bieżące o kwotę 366.480,00 zł, wydatki majątkowe o kwotę 2.966.507,82 zł), które zostaną pokryte dochodami w kwocie 3.311.877,82 zł oraz przychodami w kwocie 21.110,00 zł (wolne środki pozostające na rachunku bankowym za 2022 r.) dokonuje się stosownych zmian w załączniku nr 2 do uchwały budżetowej: ustala się wydatki budżetu na 2023 r. w łącznej kwocie 114.324.951,00 zł, z tego wydatki bieżące w kwocie 96.935.264,36 zł i wydatki majątkowe w kwocie 17.389.686,64 zł. Nowe brzmienie otrzymują:

  • § 2 ust. 3 pkt. 4) wydatki na programy finansowane z udziałem środków unijnych – 10.765.047,64 zł (zwiększenie o 2.966.507,82 zł);
  • § 2 ust. 3 pkt 5) wydatki inwestycyjne finansowane ze środków Rządowego Funduszu Polski Ład – Program Inwestycji Strategicznych na 2023 r. – 4.750.000,00 zł (zgodnie z załącznikiem nr 10).

Poinformowała, że środki Rządowego Funduszu Polski Ład w kwocie 4.750.000,00 zł przeznacza się na zadanie pn.: „Przebudowa drogi powiatowej nr 2922P Gozdowo – granica powiatu – Samarzewo”, którego wartość całkowita wynosi 5.100.000,00 zł, w tym 350.000,00 zł to środki własne i 4.750.000,00 zł to środki z Funduszu Polski Ład. Dodała, że kwotę w wysokości 2.966.507,82 zł, o którą zwiększono wydatki przeznacza się na realizację zadania pn.: „Modernizacja i rozbudowa Centrum Oświatowego w celu realizacji projektu pn.: „Rozwój szkolnictwa zawodowego na terenie powiatu wrzesińskiego”. Dopowiedziała, że w projekcie budżetu przyjmują nowe brzmienie:

  • § 4 nadwyżkę budżetu w wysokości 3.027.701,00 zł przeznacza się na spłatę zobowiązań z tytułu zaciągniętych kredytów (początkowo nadwyżka wynosiła 1.847.237,00 zł, po zmianach jest większa o kwotę 1.180.464,00 zł);
  • § 5 ust. 2 określa się łączną kwotę planowanych przychodów budżetu w wysokości 619.536,00 zł – po zmianach są mniejsze o kwotę 1.180.464,00 zł (zgodnie z załącznikiem nr 7).

Poinformowała, że dokonuje się również zmian w części opisowej do budżetu na 2023 r.:

1) dofinansowanie do przewozów autobusowych o charakterze użyteczności publicznej linii komunikacyjnych przebiegających na terenie powiatu wrzesińskiego:

a) projekt uchwały budżetowej:

  • zwiększenie dochodów o kwotę 366.480,00 zł,
  • zwiększenie wydatków o kwotę 366.480,00 zł, z tego z dofinansowania o kwotę 366.480,00 zł,

b) projekt Wieloletniej Prognozy Finansowej:

  • zwiększenie dochodów o kwotę 366.480,00 zł,
  • zwiększenie wydatków o kwotę 366.480,00 zł, z tego z dofinansowania o kwotę 366.480,00 zł,

2) modernizacja i rozbudowa Centrum Oświatowego w celu realizacji projektu pn.: „Rozwój szkolnictwa zawodowego na terenie powiatu wrzesińskiego”:

a) projekt uchwały budżetowej:

  • zwiększenie dochodów o kwotę 2.945.397,82 zł, z tego zmniejszone dochody w 2022 r. o kwotę 401.090,00 zł i zwiększenie dofinansowania o kwotę 2.544.307,82 zł (2.417.092,43 zł – dofinansowanie, 127.215,39 zł – refundacja poniesionych kosztów),
  • zwiększenie wydatków o kwotę 2.966.507,82 zł, z tego zmniejszonych wydatków w 2022 r. o kwotę 422.200,00 zł (401.090,00 zł – dofinansowanie, 21.110,00 zł – z wolnych środków) i zwiększenia dofinansowania w kwocie 2.544.307,82 zł (2.417.092,43 zł – dofinansowanie, 127.215,39 zł – refundacja poniesionych kosztów,

b) projekt Wieloletniej Prognozy Finansowej:

  • zwiększenie dochodów o kwotę 2.945.397,82 zł,
  • zwiększenie wydatków o kwotę 2.966.507,82 zł

w ww. przedsięwzięciu zwiększa się łączne planowane nakłady finansowe o kwotę 2.544.307,82 zł, z tego w 2022 r. zmniejsza się planowane wydatki o kwotę 422.200,00 zł (w tym dofinansowanie 401.090,00 zł), natomiast w 2023 r. zwiększa się plan wydatków o kwotę 2.966.507,82 zł (w tym dofinansowanie 2.818.182,43 zł).

Poinformowała, że ponadto w budżecie na 2023 r. w dziale 755 – Wymiar sprawiedliwości, rozdział 75515 – Nieodpłatna pomoc prawna dokonuje się przeniesienia, w następujący sposób: wydatki jednostek budżetowych w kwocie 71.940,00 zł, w tym:

  • wydatki związane z realizacją ich statutowych zadań - kwotę 71.940,00 zł zastępuję się kwotą 65.479,44 zł,
  • dodaje się – wynagrodzenia i składki od nich naliczane w kwocie 6.460,56 zł.

Beata Matuszewska poinformowała, że w postanowieniu projektu uchwały w sprawie uchwalenia Wieloletniej Prognozy Finansowej Powiatu Wrzesińskiego na lata 2023-2029 otrzymuje nowe brzmienie §3 Traci moc uchwała nr 240/XXXVI/2021 Rady Powiatu Wrzesińskiego z dnia 17 grudnia 2021 r. w sprawie uchwalenia Wieloletniej Prognozy Finansowej Powiatu Wrzesińskiego na lata 2022-2029 ze zmianami. Dodała, że dodaje się nowe przedsięwzięcie pn.: „Świadczenie usług telekomunikacyjnych w budynku Bursy Międzyszkolnej przy ul. Słowackiego 11 we Wrześni” na łączną kwotę planowanych nakładów finansowych w wysokości 9.741,60 zł, z tego w 2022 r. nie planuje się wydatków z tego tytułu, w 2023 r. to kwota 4.870,80 zł i w 2024 r. to kwota 4.870,890 zł.

Autopoprawka do projektu uchwały w sprawie uchwalenia Wieloletniej Prognozy Finansowej Powiatu Wrzesińskiego na lata 2023 - 2029 stanowi załącznik nr 6 do protokołu.

Projekt Wieloletniej Prognozy Finansowej Powiatu Wrzesińskiego na lata 2023 – 2029 wraz z uzasadnieniem znajduje się w Wydziale Organizacyjnym pod znakiem sprawy SO.0025.2023 (uchwała nr 1564/2022 Zarządu Powiatu Wrzesińskiego z dnia 10 listopada 2022 r.)

Autopoprawka do projektu uchwały budżetowej Powiatu Wrzesińskiego na 2023 rok stanowi załącznik nr 7 do protokołu.

Projekt uchwały budżetowej Powiatu Wrzesińskiego na 2023 rok wraz z uzasadnieniem znajduje się w Wydziale Organizacyjnym pod znakiem sprawy SO.0025.2023 (uchwała nr 1565/2022 Zarządu Powiatu Wrzesińskiego z dnia 10 listopada 2022 r.)

 

Pkt 7.2 Przedstawienie opinii Regionalnej Izby Obrachunkowej o projekcie uchwały budżetowej Powiatu Wrzesińskiego na 2023 rok.

Przewodniczący Rady poprosił o przedstawienie opinii Regionalnej Izby Obrachunkowej o projekcie uchwały budżetowej Powiatu Wrzesińskiego na 2023 r. Janusza Balcerzaka, wiceprzewodniczącego Rady.

Janusz Balcerzak przedstawił pozytywną opinie Regionalnej Izby Obrachunkowej o projekcie uchwały budżetowej Powiatu Wrzesińskiego na 2023 r. Poinformował, że Regionalna Izba Obrachunkowa wydała również pozytywne opinie o projekcie Wieloletniej Prognozy Finansowej na lata 2023 – 2029.

Opinie Regionalnej Izby Obrachunkowej znajdują się w Wydziale Organizacyjnym pod znakiem sprawy SO.0711.20.2022.

 

Pkt 7.3 Przedstawienie zbiorczej opinii Komisji Budżetowo – Finansowej, Planowania i Rozwoju Lokalnego wraz z proponowanymi poprawkami.

Przewodniczący Rady poprosił o przedstawienie zbiorczej opinii Komisji Budżetowo – Finansowej, Planowania i Rozwoju Lokalnego Krzysztofa Strużyńskiego, przewodniczącego Komisji Budżetowo - Finansowej, Planowania i Rozwoju Lokalnego.

Krzysztof Strużyński przedstawił pozytywną zbiorczą opinię Komisji Budżetowo – Finansowej, Planowania i Rozwoju Lokalnego. Poinformował, że na posiedzeniu Komisji Skarg, Wniosków i Petycji radni: Grzegorz Trocha i Maciej Handkiewicz zgłosili, że projekt budżetu nie uwzględnia zadań drogowych zgłoszonych w 2022 r. i uznanych przez Radę Powiatu za zasadne zgłoszonych przez mieszkańców na Komisji Skarg, Wniosków i Petycji.

Opinia Komisji Budżetowo – Finansowej, Planowania i Rozwoju Lokalnego stanowi załącznik nr 8 do protokołu.

 

Pkt 7.4 Przedstawienie stanowiska Zarządu Powiatu w sprawie opinii i wniosków Komisji Budżetowo - Finansowej, Planowania i Rozwoju Lokalnego oraz opinii Regionalnej Izby Obrachunkowej.

Przewodniczący Rady poprosił o przedstawienie punktu Beatę Matuszewską, skarbnika powiatu.

Beata Matuszewska poinformowała, że komisje Rady Powiatu nie złoży wniosków do projektu budżetu na 2023 r. Dodała, że jedynie na Komisji Skarg, Wniosków i Petycji zgłoszono, że projekt budżetu nie uwzględnia zadań drogowych zgłoszonych w 2022 r. i uznanych przez Radę Powiatu za zasadne zgłoszonych przez mieszkańców na Komisji Skarg, Wniosków i Petycji. Dopowiedziała, że uwagi Regionalnej Izby Obrachunkowej zostały uwzględnione w budżecie na 2023 r.

 

O godz. 15:20 zarządzono przerwę w obradach.

O godz. 15:30 obrady zostały wznowione. W dalszym posiedzeniu liczba radnych nie uległa zmianie.

 

Pkt 8 Dyskusja nad projektem budżetu oraz wniesionymi poprawkami.

Przewodniczący Rady otworzył dyskusję i oddał głos radnej Małgorzacie Cichackiej.

Małgorzata Cichacka zapytała, czy w budżecie na 2023 r. zabezpieczone są środki związane z obsadzeniem stanowiska wicedyrektora Powiatowego Centrum Edukacji Zawodowej we Wrześni.

Beata Matuszewska odpowiedziała, że obecnie wicedyrektor Powiatowego Centrum Edukacji Zawodowej przebywa na zwolnieniu lekarskim, zatem jego świadczenie jest wypłacane przez ZUS, a środki finansowe na wynagrodzenie dla nowego wicedyrektora są zabezpieczone zgodnie z arkuszem organizacyjnym.

Przewodniczący Rady oddał głos radnemu Przemysławowi Hirschfeldowi.

Przemysław Hirschfeld poinformował, że odbyła się debata budżetowa, podczas której radni prowadzili dyskusję na temat projektu budżetu, nad którym dziś zostanie przeprowadzone głosowanie. Dodał, że budżet na 2023 r. składa się nie tylko z nowych prognoz i założeń, ale ma na niego wpływ również to co działo się w przeszłości. Po pierwsze podejmowanie wiele dyskusyjnych i kontrowersyjnych działań przy rozbudowie Szpitala Powiatowego we Wrześni oraz powstałe obciążenia finansowe, których spłata obciąża budżet na 2023 r. i przyszłe budżety. Po drugie budowa Centrum Badań i Rozwoju Nowoczesnych Technologii w Grzymysławicach za pozyskane z zewnątrz wysokie środki finansowe. Dopowiedział, że według Zarządu Powiatu Wrzesińskiego Centrum będzie normalnie funkcjonować dopiero w 2027 r., a do tego czasu ma obciążać budżet powiatu. Po trzecie zadania drogowe, na które stale brakuje środków, a według założeń starosty będą realizowane najpierw zadania, na które jest opracowana dokumentacja i zostaną na nie pozyskane fundusze zewnętrzne. Poinformował, że Powiat nawet nie złożył wniosku do Rządowego Funduszu Rozwoju Drogowego. Dodał, że do Komisji Skarg, Wniosków i Petycji wpływają pisma mieszkańców dotyczące złego stanu dróg powiatowych i braku bezpieczeństwa pieszych w szczególności dzieci. Dopowiedział, że pomimo, że wnioski mieszkańców uznawane są za zasadne i uchwały są podejmowane przez Radę Powiatu to nie są one realizowane, o czym świadczy nie ujęcie ich w budżecie.  Poinformował, że na całym świecie jest obecnie bardzo zła sytuacja gospodarcza, z czym mierzy się każdy z nas, ale również samorządy i rządy krajów. Dodał, że w obecnych warunkach trzeba dużego wysiłku, aby wykorzystać wszystkie pojawiające się okazje do pozyskania środków zewnętrznych na niezbędne zadania powiatowe. Podsumowując swoją wypowiedź, poinformował, że radni opozycji nie poprą budżetu na 2023 r.

 

Pkt 9 Głosowanie nad autopoprawkami wniesionymi przez Zarząd Powiatu i innymi poprawkami zgłoszonymi przez radnych do uchwały budżetowej Powiatu Wrzesińskiego.

Przewodniczący Rady zarządził głosowanie nad przyjęciem autopoprawki do projektu uchwały w sprawie uchwalenia Wieloletniej Prognozy Finansowej Powiatu Wrzesińskiego na lata 2023 – 2029.

Autopoprawka do ww. projektu uchwały została przyjęta 14 głosami „za” i 4 głosami „wstrzymującymi się”.

Wyniki imienne:

ZA (14) Janusz Balcerzak, Robert Balicki, Waldemar Bartkowiak, Jarosław Czyż, Waldemar Grzegorek, Dionizy Jaśniewicz, Mikołaj Kubiaczyk, Marek Przyjemski, Paweł Skrzypczak, Krzysztof Strużyński, Stefan Tomczak, Grzegorz Trocha, Henryka Waligóra, Rafał Zięty

WSTRZYMUJĘ SIĘ (4) Małgorzata Cichacka, Maciej Handkiewicz, Przemysław Hirschfeld, Marek Kołodziejczyk

NIEOBECNI (1) Wiesława Kowalska

Przewodniczący Rady zarządził głosowanie nad przyjęciem autopoprawki do projektu uchwały w sprawie uchwały budżetowej Powiatu Wrzesińskiego na 2023 rok.

Autopoprawka do ww. projektu uchwały została przyjęta 14 głosami „za” i 4 głosami „wstrzymującymi się”.

Wyniki imienne:

ZA (14) Janusz Balcerzak, Robert Balicki, Waldemar Bartkowiak, Jarosław Czyż, Waldemar Grzegorek, Dionizy Jaśniewicz, Mikołaj Kubiaczyk, Marek Przyjemski, Paweł Skrzypczak, Krzysztof Strużyński, Stefan Tomczak, Grzegorz Trocha, Henryka Waligóra, Rafał Zięty

WSTRZYMUJĘ SIĘ (4) Małgorzata Cichacka, Maciej Handkiewicz, Przemysław Hirschfeld, Marek Kołodziejczyk

NIEOBECNI (1) Wiesława Kowalska

 

Pkt 10 Podjęcie uchwał:

1) w sprawie uchwalenia Wieloletniej Prognozy Finansowej Powiatu Wrzesińskiego na lata 2023 – 2029;

2) w sprawie uchwały budżetowej Powiatu Wrzesińskiego na 2023 rok.

Przewodniczący Rady zarządził głosowanie nad projektem uchwały w sprawie uchwalenia Wieloletniej Prognozy Finansowej na lata 2023 – 2029 wraz z przyjętą autopoprawką.

Uchwała nr 308/XLIX/2022 Rady Powiatu Wrzesińskiego w sprawie uchwalenia Wieloletniej Prognozy Finansowej Powiatu Wrzesińskiego na lata 2023 – 2029 została podjęta 14 głosami „za” i 4 głosami „wstrzymującymi się”.

Wyniki imienne:

ZA (14) Janusz Balcerzak, Robert Balicki, Waldemar Bartkowiak, Jarosław Czyż, Waldemar Grzegorek, Dionizy Jaśniewicz, Mikołaj Kubiaczyk, Marek Przyjemski, Paweł Skrzypczak, Krzysztof Strużyński, Stefan Tomczak, Grzegorz Trocha, Henryka Waligóra, Rafał Zięty

WSTRZYMUJĘ SIĘ (4) Małgorzata Cichacka, Maciej Handkiewicz, Przemysław Hirschfeld, Marek Kołodziejczyk

NIEOBECNI (1) Wiesława Kowalska

Przewodniczący Rady zarządził głosowanie nad projektem uchwały w sprawie uchwalenia uchwały budżetowej Powiatu Wrzesińskiego na 2023 r. wraz z przyjętą autopoprawką.

Uchwała nr 309/XLIX/2022 Rady Powiatu Wrzesińskiego w sprawie uchwały budżetowej Powiatu Wrzesińskiego na 2023 rok została podjęta 13 głosami „za”, 1 głosem „przeciw” i 5 głosami „wstrzymującymi się”.

Wyniki imienne:

ZA (14) Janusz Balcerzak, Robert Balicki, Waldemar Bartkowiak, Jarosław Czyż, Waldemar Grzegorek, Dionizy Jaśniewicz, Mikołaj Kubiaczyk, Marek Przyjemski, Paweł Skrzypczak, Krzysztof Strużyński, Stefan Tomczak, Grzegorz Trocha, Henryka Waligóra, Rafał Zięty

WSTRZYMUJĘ SIĘ (4) Małgorzata Cichacka, Maciej Handkiewicz, Przemysław Hirschfeld, Marek Kołodziejczyk

NIEOBECNI (1) Wiesława Kowalska

Uchwały znajdują się w zbiorze uchwał Rady Powiatu Wrzesińskiego w Referacie Kontroli, Obsługi Rady i Zarządu pod symbolem klasyfikacyjnym SOR.0007.2022.

 

Pkt 11 Interpelacje i zapytania radnych.

Przewodniczący Rady poinformował, że zgodnie z art. 21 ust. 12 ustawy o samorządzie powiatowym i § 46 ust. 2 Statutu Powiatu Wrzesińskiego Interpelacje, jak i również zapytania składane są w formie pisemnej na ręce przewodniczącego Rady, przewodniczący niezwłocznie przekazuje interpelację staroście. Odpowiedź na złożone interpelacje i zapytania zostaje udzielana w ustawowym terminie (14 dni). Dodał, że w okresie międzysesyjnym nie wpłynęła żadna interpelacja ani zapytanie radnych.

Przewodniczący Rady oddał głos radnemu Krzysztofowi Strużyńskiemu.

Krzysztof Strużyński zapytał, czy znana się wysokość pomocy finansowej, jaką udzieliła Gmina Września dla pogorzelców z Bierzglinka.

Przewodniczący Rady odpowiedział, że Gmina Września aktualnie prowadzi działania pomocowe. Dodał, że sesja Rady Gminy Września odbędzie się 20 grudnia 2022 r., na której będzie przyjmowany budżet.

 

Pkt 12 Wnioski i oświadczenia radnych.

Radni nie podjęli dyskusji w tym punkcie.

 

Pkt 13 Zamknięcie obrad.

Przewodniczący Rady zamknął o godz. 15:45 XLIX sesję Rady Powiatu Wrzesińskiego VI kadencji.

 

Na tym protokół został zakończony. Protokół został podpisany po przyjęciu jego treści przez Radę.

 

 

Przewodniczący Rady

/-/ Marek Przyjemski

 

 

 

 

Protokołowała:

Marta Mittmann

drukuj (Protokół nr XLIX / 2022)

  • autor lub odpowiedzialny za treść: Marek Przyjemski
  • opublikował: Marta Mittmann
    data publikacji: 2023-03-22 12:29

Adres

Starostwo Powiatowe we Wrześni

ul. Chopina 10
62-300 Września

Kontakt

Dane kontaktowe

tel. +48 61 640 44 44
fax +48 61 640 20 51

e-mail: starostwo@wrzesnia.powiat.pl

epuap: /pwrzesinski/skrytka

Godziny

Godziny urzędowania

Poniedziałek       8:00 – 16:00

Wtorek - piątek  7:00 – 15:00

Standardy i wytyczne

Stopka strony

w górę
Ułatwienia dostępu        Przeczytaj deklarację dostępności
Rozmiar czcionki
Wersja o wysokim poziomie kontrastu
Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku "Graficzna wersja strony" znajdującego się w górnej części witryny.