PROTOKÓŁ NR 24/2023
Z POSIEDZENIA KOMISJI OCHRONY ŚRODOWISKA, GOSPODARKI WODNEJ, ROLNICTWA I LEŚNICTWA
z dnia 1 lutego 2023 r.
Waldemar Bartkowiak, przewodniczący komisji otworzył posiedzenie i stwierdził obecność pięciu członków komisji. Posiedzenie odbyło się w sali konferencyjnej Starostwa Powiatowego we Wrześni. Ze względu na tematykę posiedzenia, wziął w nim udział Romuald Juściński, Powiatowy Lekarz Weterynarii we Wrześni.
Lista obecności stanowi załącznik nr 1 do protokołu.
Przewodniczący komisji przedstawił porządek obrad:
Członkowie komisji jednomyślnie przyjęli przedstawiony porządek obrad.
Pkt 3 Informacja o stanie bezpieczeństwa sanitarno-weterynaryjnego w powiecie wrzesińskim.
Przewodniczący komisji poprosił o przedstawienie informacji Romualda Juścińskiego, Powiatowego Lekarza Weterynarii we Wrześni.
Romuald Juściński poinformował, że w 2022 r. odnotowano w Polsce 195 ognisk Afrykańskiego Pomoru Świń (ASF) u dzików, a 14 ognisk u trzody chlewnej. Dodał, że co roku stwierdzonych przypadków jest coraz mniej, a to dzięki zwiększonej świadomości społeczeństwa. Dopowiedział, że raz w roku przeprowadzana jest kontrola każdego gospodarstwa, z której sporządzany jest protokół i w przypadku uchybień ustala się termin usunięcia nieprawidłowości. Poinformował, że do powstania choroby przyczynił się człowiek, ponieważ chorobę można przenieść na butach, czy na kołach pojazdu, dlatego tak ważne jest przestrzeganie bioasekuracji przez właścicieli gospodarstw, która polega m.in. na dezynfekcji sprzętu, transportu, zmianie obuwia i odzieży, nie wpuszczaniu obcych osób do gospodarstwa, zastosowaniu mat dezynfekcyjnych. Dodał, że na terenie Polski jest bardzo dużo dzików. Dopowiedział, że kiedyś przeprowadzono obliczenia i na 1 km2 przypadał 1 dzik, najbezpieczniej byłoby gdyby na 2 km2 przypadał 1 dzik. Poinformował, że koła łowieckie na podstawie decyzji Wojewody i Powiatowego Inspektora Weterynarii są zobowiązane dokonać odstrzałów dzików. Dodał, że na terenie powiatu wrzesińskiego około 600 dzików jest odstrzeliwanych co roku. Dopowiedział, że na terenie powiatu wrzesińskiego obecnie nie odnotowuje się ASF. Poinformował, że natomiast jeśli chodzi o ptasią grypę, to występuje ona okresowo. Dodał, że aktualnie odnotowuje się wiele zakażeń, ponieważ ptaki wracają do Polski. Dopowiedział, że hodowcy drobiu powinni zastosować klatki i siatki, aby zwierzęta uchronić przed chorobą. Poinformował, że w ostatnim czasie pojawił się problem z przemieszczającymi się szczurami na terenie powiatu wrzesińskiego. Dodał, że nie są to zwierzęta, które podlegają pod Powiatowy Inspektorat Weterynaryjny. Dopowiedział, że należałoby zastosować środki deratyzacyjne, rozpowszechnić informacje, jak należy postępować w przypadku pojawienia się gryzonia. Poinformował, że martwe szczury należy od razu zutylizować. Dodał, że Gmina Września podjęła współpracę z firmą utylizacyjną. Dodał, że powstaje wiele zapytań skąd powstał problem z pojawieniem się szczurów, tematem zainteresowały się również media. Dopowiedział, że wszystko zaczęło się w powiecie gnieźnieńskim, gdzie zlikwidowano 2 fermy norek w miejscowości Czerniejewo, ze względu na stwierdzenie zachorowania norek na Covid-19. Poinformował, że szczury są tam, gdzie mają czym się żywić, występują nawet w dużych miastach. Dodał, że po zlikwidowaniu tych dwóch ferm norek, szczury zaczęły się przemieszczać w poszukiwaniu pożywienia. Dopowiedział, że również zlikwidowano fermę norek w Radomicach. Poinformował, że po kilku dniach szczury dotarły do Kawęczyna, gdzie znajdują się najnowocześniejsze i z najwyższymi standardami fermy norek w powiecie wrzesińskim. Dodał, że w ciągu dwóch tygodni sytuacja się unormowała i szczury znikły.
Przewodniczący komisji zapytał, gdzie właściciele ferm norek składują odpady.
Romuald Juściński odpowiedział, że odpady te stosowane są jako obornik, które są rozsypywane na pola. Poinformował, że nie utylizuje się odpadów, tylko martwe zwierzęta.
Przewodniczący komisji dodał, że wyrzucając odpady na pola, ułatwia się szczurom dostęp do pożywienia. Dopowiedział, że był przekonany, że takie odpady są utylizowane.
Członkowie komisji przeprowadzili dyskusję na temat wystąpienia szczurów na terenie powiatu wrzesińskiego.
Na tym protokół zakończono i po zapoznaniu się z jego treścią podpisano.
Przewodniczący komisji
/-/ Waldemar Bartkowiak
Protokołowała:
Marta Mittmann, inspektor Wydziału Organizacyjnego
drukuj (Protokół nr 24 / 2023)