Szybkie linki

Banery

Powiat Wrzesiński

Informacje

ilość odwiedzin tej strony: 3145
ostatnia aktualizacja tej strony:
2023-12-18 12:11
ostatnia aktualizacja w BIP:
2025-04-25 14:26

Ścieżka nawigacyjna

Nawigacja:

Treść strony

Protokół nr LIII / 2023

PROTOKÓŁ NR LIII / 2023

Z SESJI RADY POWIATU WRZESIŃSKIEGO

z dnia 15 czerwca 2023 r.

 

Pkt. 1 Otwarcie sesji Rady Powiatu i stwierdzenie prawomocności obrad.

Marek Przyjemski, przewodniczący Rady otworzył o godz. 13:00 LIII sesję Rady Powiatu Wrzesińskiego VI kadencji, która odbyła się w Centrum Badań i Rozwoju Nowoczesnych Technologii w Grzymysławicach. Poinformował, że zgodnie z art. 15 ust. 1a ustawy z dnia 5 czerwca 1998 r. o samorządzie powiatowym obrady Rady Powiatu Wrzesińskiego VI kadencji są transmitowane i utrwalane za pomocą urządzeń rejestrujących obraz i dźwięk. Powitał radnych, starostę, pracowników Starostwa, przedstawicieli służb, inspekcji, straży, jednostek organizacyjnych powiatu i lokalnych mediów oraz zaproszonych gości. Na podstawie listy obecności stwierdził, że w posiedzeniu uczestniczyło 19 radnych, co wobec ustawowego składu Rady stanowiło quorum do podejmowania uchwał objętych porządkiem obrad. 

Lista obecności stanowi załącznik nr 1 do protokołu.

Lista obecności zaproszonych gości stanowi załącznik nr 2 do protokołu.

 

Pkt 2 Przyjęcie protokołu z LII sesji Rady Powiatu.

Przewodniczący Rady poinformował, że protokół został sporządzony w statutowym terminie. Protokół został przesłany radnym. W związku z brakiem poprawek i uzupełnień, Przewodniczący Rady stwierdził przyjęcie protokołu z LII sesji Rady Powiatu Wrzesińskiego.

 

Pkt 3 Przedstawienie projektu porządku obrad.

Przewodniczący Rady poinformował, że projekt porządku obrad został przedłożony z materiałami na sesję Rady. Zapytał, czy radni chcą wnieść zmiany do treści proponowanego porządku posiedzenia.

Proponowany porządek obrad stanowi załącznik nr 3 do protokołu.

Członkowie Rady jednomyślnie przyjęli treść proponowanego porządku obrad.

 

Pkt 4.1 Przedstawienie informacji przewodniczącego Rady o działaniach podejmowanych w okresie międzysesyjnym.

Przewodniczący Rady zapoznał radnych z terminami odbytych posiedzeń oraz pismami, które wpłynęły do Biura Rady w okresie międzysesyjnym od 11 maja 2023 r. do 15 czerwca 2023 r.

Informacja stanowi załącznik nr 4 do protokołu.

Radni nie podjęli dyskusji nad przedstawioną informacją.

 

Pkt 4.2 Przedstawienie sprawozdania przewodniczącego Zarządu z prac Zarządu w okresie międzysesyjnym i z wykonania uchwał podjętych na LII sesji Rady.

Dionizy Jaśniewicz, starosta wrzesiński przedstawił sprawozdanie z prac Zarządu w okresie międzysesyjnym i z wykonania uchwał Rady podjętych na LII sesji Rady Powiatu.

Sprawozdanie stanowi załącznik nr 5 do protokołu.

 

Radni nie podjęli dyskusji nad przedstawionym sprawozdaniem.

 

Pkt 4.3 Przedstawienie sprawozdania z realizacji rocznego „Programu współpracy powiatu wrzesińskiego z organizacjami pozarządowymi oraz podmiotami wymienionymi w art. 3 ust. 3 ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie na 2022 rok”.

Przewodniczący Rady poinformował, że sprawozdanie zostało przekazane radnym dnia 30 maja 2023 r. Zapytał, czy radni chcą zabrać głos.

Sprawozdanie stanowi załącznik nr 6 do protokołu.

Radni nie podjęli dyskusji nad przedstawionym sprawozdaniem.

 

Pkt 5 Przedstawienie Raportu o stanie Powiatu Wrzesińskiego za 2022 rok.

Przewodniczący Rady poinformował, że zgodnie z art. 30a ust. 1 ustawy o samorządzie powiatowym Zarząd Powiatu co roku do dnia 31 maja przedstawia Radzie Powiatu Raport o stanie powiatu. Dodał, że Raport został przesłany radnym dnia 29 maja 2023 r. Dopowiedział, że w związku z tym, iż Raport stanowi obszerny dokument i został udostępniony radnym i opublikowany w Biuletynie Informacji Publicznej nie będzie przedstawiany.

Raport o stanie Powiatu Wrzesińskiego za 2022 rok stanowi załącznik nr 7 do protokołu.

 

Pkt 6 Debata nad Raportem o stanie Powiatu Wrzesińskiego za 2022 rok.

Przewodniczący Rady poinformował, że według ustawy o samorządzie powiatowym w debacie nad raportem o stanie powiatu zabierać głos mogą mieszkańcy powiatu. Zamiar udziału w debacie mieszkaniec zobowiązany jest zgłosić do przewodniczącego rady najpóźniej w dniu poprzedzającym dzień sesji, podczas której raport o stanie powiatu  ma być przedmiotem debaty. Informuję, że nie wpłynęło żadne zgłoszenie od mieszkańca powiatu. Dodał, że w debacie nad Raportem o stanie Powiatu radni zabierają głos tylko w kwestiach dotyczących Raportu bez ograniczeń czasowych. Otworzył dyskusję i oddał głos radnemu Przemysławowi Hirschfeldowi.

Przemysław Hirschfeld odniósł się do stanu infrastruktury drogowej. Zacytował fragment artykułu, w którym wypowiadał się wicestarosta wrzesiński Waldemar Grzegorek „wiele dróg powiatowych jest w złym stanie, ale na ich remont nie ma pieniędzy, wnioski o dofinansowanie inwestycji są nieskuteczne bo władze powiatu są z innej opcji politycznej”. Poinformował, że w 2022 r. złożył interpelację w sprawie złożonych wniosków i pozyskanych środków finansowych na remonty i budowę dróg powiatu wrzesińskiego w latach 2021-2023. Dodał, że z odpowiedzi, którą uzyskał wynikało, że Starostwo Powiatowe we Wrześni nie złożyło w 2022 r. wniosku do Rządowego Programu Rozwoju Dróg. Poinformował, że zadaniem powiatu jest pozyskiwanie środków zewnętrznych i realizacja zadań na drogach powiatowych. Poinformował, że kolejnym istotnym tematem jest Szpital Powiatowy we Wrześni. Dodał, że co roku porusza kwestię zobowiązań finansowych, braku oddziału udarowego, czy akredytacji, jednak nic w tym zakresie się nie zmienia. Dopowiedział, że Pan Starosta zapewniał, że jeśli zakończy się remont oddziału dziecięcego to szpital otrzyma akredytację. Poinformował, że minęło kilka lat po odnowieniu oddziału dziecięcego, a akredytacji nadal szpital nie otrzymał.  Poinformował, że Starostwo Powiatowe we Wrześni otrzymało nagrodę w Konkursie Innowacyjny Samorząd za budowę Centrum Badań i Rozwoju Nowoczesnych Technologii w Grzymysławicach. Dodał, że jego zdaniem to wyróżnienie nie liczy się, ponieważ nie pochodzi od opcji politycznej, jaką w większości reprezentują władze Powiatu.  

Przewodniczący Rady oddał głos Waldemarowi Grzegorkowi, wicestaroście wrzesińskiemu.

Waldemar Grzegorek poinformował, że w polemice na temat opcji politycznych nie będzie brał udziału. Dodał, że południowa obwodnica Wrześni będzie przedłużeniem drogi wojewódzkiej, a drogami wojewódzkimi zarządza Marszałek Województwa. Dopowiedział, że Powiat Wrzesiński i Gmina Września są włączone tylko w przygotowanie projektu budowy obwodnicy, a koszty i realizacja zadania należą do Urzędu Marszałkowskiego.

Przewodniczący Rady oddał głos radnemu Przemysławowi Hirschfeldowi.

Przemysław Hirschfeld zapytał, kto jest Marszałkiem Województwa Wielkopolskiego i do jakiej partii politycznej on należy.

Przewodniczący Rady chcąc zakończyć dyskusję odpowiedział, że Marszałkiem Województwa Wielkopolskiego jest Marek Woźniak.

Przewodniczący Rady przerwał dyskusję i oddał głos radnej Wiesławie Kowalskiej.

Wiesława Kowalska odnosząc się do powyższej dyskusji zaproponowała koncyliację, która zwiększyłaby szansę na pozyskanie środków zewnętrznych na remonty dróg w powiecie wrzesińskim. Zaproponowała, aby wprowadzić członków klubu Prawa i Sprawiedliwość do grupy decyzyjnej. Dopowiedziała, że może uskuteczniłoby to składanie wniosków i otrzymywanie środków zewnętrznych np. na budowę i remonty dróg powiatowych. Poinformowała, że przy sporządzaniu planu kontroli Komisji Rewizyjnej na 2023 r. zainicjowała wpisanie kontroli Centrum Badań i Rozwoju Nowoczesnych Technologii w Grzymysławicach. Dodała, że kontrola zostanie przeprowadzona w III kwartale bieżącego roku. Zachęciła radnych do składania zapytań w tym temacie i przekazaniu ich do Komisji Rewizyjnej w celu wyjaśnienia ich podczas kontroli. Dodała, że wnioski pokontrolne zostaną przedstawione radnym.

 

Pkt 7 Rozpatrzenie projektu uchwały w sprawie udzielenia wotum zaufania Zarządowi Powiatu Wrzesińskiego za 2022 rok. 

Przewodniczący Rady poinformował, że uchwałę w sprawie udzielenia wotum zaufania Zarządowi, Rada Powiatu podejmuje bezwzględną większością głosów ustawowego składu Rady Powiatu. Zarządził  głosowanie nad projektem uchwały. W głosowaniu wzięło udział 19 radnych.

Projekt uchwały znajduje się w zbiorze projektów uchwał Rady Powiatu Wrzesińskiego w Wydziale Organizacyjnym pod symbolem klasyfikacyjnym SO.0006.2023.

Radni nie podjęli dyskusji nad przedstawionym projektem uchwały.

Uchwała nr 335/LIII/2023 Rady Powiatu Wrzesińskiego w sprawie udzielenia wotum zaufania Zarządowi Powiatu Wrzesińskiego za 2022 r. została podjęta 14 głosami „za” przy 5 głosach „przeciw”.

Wyniki imienne:

ZA (14) Janusz Balcerzak, Robert Balicki, Waldemar Bartkowiak, Jarosław Czyż, Waldemar Grzegorek, Dionizy Jaśniewicz, Mikołaj Kubiaczyk, Marek Przyjemski, Paweł Skrzypczak, Krzysztof Strużyński, Stefan Tomczak, Grzegorz Trocha, Henryka Waligóra, Rafał Zięty

PRZECIW (5) Małgorzata Cichacka, Maciej Handkiewicz, Przemysław Hirschfeld, Marek Kołodziejczyk, Wiesława Kowalska

Uchwała znajduje się w zbiorze uchwał Rady Powiatu Wrzesińskiego w Wydziale Organizacyjnym pod symbolem klasyfikacyjnym SO.0007.2023.

 

Pkt 8.1 Zapoznanie się z sprawozdaniem z wykonania budżetu Powiatu Wrzesińskiego za 2022 r.

Przewodniczący Rady oddał głos Dionizemu Jaśniewiczowi, staroście wrzesińskiemu.

Starosta wrzesiński poinformował, że 2022 r. był rokiem, w którym zakończyła się pandemia oraz bardzo trudnym rokiem ze względu na trudności w pozyskaniu źródeł finansowania zadań przez Powiat Wrzesiński. Dodał, że na Konwencie Powiatów głównym tematem jest   systematycznie malejących dochodów samorządów powiatowych. Dopowiedział, że pierwszym źródłem tych dochodów są wpływy z podatku od osób fizycznych i prawnych. Poinformował, że wprowadzone 2 lata temu rozwiązanie spowodowało, że samorządy do końca roku budżetowego nie wiedzą, jak kształtują się wpływy z podatku dochodowego od osób fizycznych, a to dlatego, że w momencie przygotowywania projektu budżetu, samorządy otrzymują założenia do budżetu, czyli Minister Finansów szacuje, na jakim poziomie zostaną uzyskane na najbliższy rok dochody z tytułu wpływów z podatków. Dodał, że drugim ważnym źródłem dochodów jest subwencja oświatowa. Dopowiedział, że we wcześniejszych latach subwencja oświatowa pokrywała praktycznie 100% wydatków związanych z prowadzeniem powiatowych jednostek oświatowych. Poinformował, że niestety zmieniło się to i środki przekazywane na oświatę są niewystarczające i tworzą deficyt w budżecie, który należy pokryć kosztem realizacji innych zadań. Dodał, że jest to sytuacja, która dotknęła większość samorządów w Polsce, w szczególności samorządów powiatowych. Poinformował, że w 2022 r. dochody ogółem wykonano w wysokości 110.355.457,83 zł, a wydatki ogółem wykonano w wysokości 116.272.503,61 zł. Dodał, że wydatki majątkowe stanowiły 16,04% wszystkich wydatków, czyli są na dość wysokim poziomie dzięki pozyskiwanym środkom finansowym. Dopowiedział, że nie są one jednak na takim poziomie, aby mogły zrekompensować dokładane środki z Powiatu na niedoszacowaną subwencję oświatową. Wydatki związane z realizacją zadań oświatowych pochłonęły kwotę ponad 21.309.000,00 zł, co stanowi 24,45% wydatków  budżetowych. Poinformował, że Powiat udziela dotacji jednostkom oświatowym niepublicznym. Na ten cel w 2022 r. wydatkowano dodatkowo 5.036.119,09 zł. Dodał, że Powiat Wrzesiński udziela dotacji na prace konserwatorskie przy zabytkach na terenie powiatu wrzesińskiego m.in. w kościołach.

Wymienił zadania, na które przeznaczono wydatki majątkowe:

1) „Przebudowa drogi powiatowej nr 2159P Czerniejewo - Września w m. Nowy Folwark i Psary Polskie”;

2) „Przebudowa drogi powiatowej nr 2162P na odcinku Gutowo Małe - Grzybowo - budowa ciągu pieszo-rowerowego”;

3) „Przebudowa nawierzchni mostu w m. Lisewo”;

4) „Przebudowa odcinka drogi powiatowej nr 2911P w m. Budziłowo”;

5) „Modernizacja odcinka drogi powiatowej nr 2903P w m. Kolonia Janowska”;

6) „Modernizacja odcinka drogi powiatowej nr 2918P w m. Lipie”.

Dopowiedział, że stwierdzenie, iż Powiat Wrzesiński nie składa wniosków o pozyskanie środków zewnętrznych na realizację zadań jest nieprawdziwe, ponieważ np. na 2023 r. złożono 2 wnioski. Niestety na żaden z nich nie otrzymano dofinansowania. Poinformował, że jednym z ważniejszych obszarów działania powiatu jest oświata. Dodał, że szkoły ponadpodstawowe powiatu wrzesińskiego znajdują się w czołówce najlepszych szkół na terenie Województwa Wielkopolskiego. Dopowiedział, że zmiany w prawie oświatowym spowodowały, że szkoły musiały zmierzyć się z przyjęciem większej liczby uczniów, a zatem i z przygotowaniem odpowiedniej liczby kadry, nowych pomieszczeń i wyposażenia sal lekcyjnych. Poinformował, że Powiat Wrzesiński od kilku lat realizuje projekt pn. „Rozwój szkolnictwa zawodowego na terenie powiatu wrzesińskiego” w ramach którego zmodernizowano i rozbudowano Centrum Oświatowe, na które składają się m.in.: Centrum Badań i Rozwoju Nowoczesnych Technologii w Grzymysławicach, nowoczesne zaplecze w Powiatowym Centrum Edukacji Zawodowej we Wrześni, a także w szkołach powiatu wrzesińskiego. Wspomniane wyróżnienie, które Powiat otrzymał za budowę Centrum Badań i Rozwoju Nowoczesnych Technologii w Grzymysławicach w Konkursie Innowacyjny Samorząd organizowanym przez Serwis Samorządowy Polska Agencja Prasowa świadczy o tym, że Powiat wychodzi w przyszłość procesu kształcenia zawodowego na poziomie, który oczekiwany jest przez współczesny przemysł i zakłady pracy. Dodał, że absolwenci szkół powiatu wrzesińskiego po zakończeniu szkoły podejmują pracę i są cenionymi pracownikami m.in. dlatego, że w szkołach ogromną wagę przywiązuje się do praktycznej nauki zawodu. Dopowiedział, że w szkołach są uruchamiane nowe kierunki kształcenia, na które jest zapotrzebowanie na rynku pracy. Powiat w 2022 r. zrealizował projekty: „Zakład pracy w szkole - nowoczesne pracownie w szkołach powiatu wrzesińskiego”. Poinformował, że kolejnym ważnym zadaniem dla Powiatu Wrzesińskiego jest „Cyfryzacja geodezyjnych rejestrów publicznych Powiatu Wrzesińskiego”, dzięki któremu dostęp do kolejnej części baz danych stał się niemal w pełni zinformatyzowany. Dodał, że Powiat wsparł finansowo Komendę Powiatową Państwowej Straży Pożarnej we Wrześni w zakupie  ciężkiego samochodu ratowniczo - gaśniczego oraz Komendę Powiatowej Policji we Wrześni w zakupie samochodu osobowego dla potrzeb Wydziału Kryminalnego. Dopowiedział, że do zadań, które były kontynuowane w 2023 r. należy termomodernizacja  obiektu przychodni znajdującej się przy Szpitalu Powiatowym we Wrześni oraz dokończenie modernizacji oddziału dziecięcego w Szpitalu Powiatowym we Wrześni. Poinformował, że szpital, bez wsparcia Powiatu nie osiągnąłby standardów, jakie teraz posiada. Dodał, że z raportu Najwyższej Izby Kontroli wynika, że ponad 80% szpitali powiatowych jest zadłużonych w stopniu znaczącym, co świadczy o tym, że szpitale są niedofinansowane. Dopowiedział, że Szpital Powiatowy we Wrześni, mimo prowadzonego procesu restrukturyzacyjnego, należy do najlepiej realizujących zadania w ramach ryczałtu z Narodowego Funduszu Zdrowia. W 2021 r. był na 5 miejscu, a w 2022 r. na 3 miejscu wśród 40 szpitali w Wielkopolsce. Podsumowując poinformował, że mimo trudnych warunków zewnętrznych, zmieniającej się sytuacji w otoczeniu, wzrostem inflacji i trwającej wojny na terenie Ukrainy, Powiat Wrzesiński wypracował nadwyżkę operacyjną w wysokości ponad 3.000.000,00 zł. Dodał, że nadwyżka wynika z tego, że nie znając poziomu dochodów, które Powiat może osiągnąć w danym roku budżetowym musi dokonywać bezpiecznych korekt zadań, czy ich odkładania w czasie, po to, aby nie znaleźć się w sytuacji, że Powiat będzie posiadał zobowiązania wymagalne, a nie będzie miał wystarczających środków na ich pokrycie. Dopowiedział, że Powiat postrzegany jest przez pryzmat dróg powiatowych, natomiast odpowiedzialny jest za realizację wielu innych zadań w obszarze oświaty, pomocy społecznej, bezrobocia i nie tylko, ponieważ Powiatowy Urząd Pracy działa bardzo aktywnie na rynku. Podziękował wszystkim naczelnikom wydziałów, kierownikom i dyrektorom jednostek, szkół i instytucjom oraz skarbnikowi powiatu za tak prawidłowo wykonany budżet w 2022 r.

Uchwała nr 1695/2023 Zarządu Powiatu Wrzesińskiego z dnia 20 marca 2023 r. w sprawie sprawozdania rocznego z wykonania budżetu Powiatu Wrzesińskiego za 2022 rok znajduje się w Wydziale Organizacyjnym pod symbolem klasyfikacyjnym SO.0025.2023.

 

Pkt 8.2 i 8.3 Zapoznanie się z sprawozdaniem finansowym za 2022 rok i informacją o stanie mienia komunalnego Powiatu Wrzesińskiego na dzień 31.12.2022 roku.

Przewodniczący Rady poprosił o przedstawienie sprawozdań Beatę Matuszewską, skarbnika powiatu.

Beata Matuszewska przedstawiła w formie prezentacji multimedialnych sprawozdanie finansowe za 2022 r. i informację o stanie mienia komunalnego Powiatu Wrzesińskiego na dzień 31 grudnia 2022 r. Poinformowała, że sprawozdanie finansowe zgodnie z rozporządzeniem Ministra Finansów i Rozwoju składa się z: bilansu z wykonania budżetu jednostki, bilansu łącznego, rachunku zysków i strat, zestawienia zmian w funduszu jednostki, części opisowej, a także bilansu skonsolidowanego wszystkich jednostek powiatu. Dopowiedziała, że wszystkie ww. dokumenty zostały przekazane Radzie Powiatu i Regionalnej Izbie Obrachunkowej. Poinformowała, że bilans z wykonania budżetu jest sprawozdaniem finansowym sporządzanym na dzień bilansowy przez ten organ, który odpowiada za wykonanie budżetu. Dodała, że jest to zestawienie aktywów i pasywów, dotyczących tych wartości, które wpłynęły na wynik budżetu w minionym roku, czyli w 2022 r., a także tych, które będą miały wpływ na budżet w roku następnym lub kolejnych latach. Przedstawiła zestawienie aktywów:

1) środki pieniężne na rachunku bankowym na dzień 31 grudnia 2022 r. wynosiły: 9.374.492,52 zł, na co składają się:

a) konto organu w kwocie 8.887.510,87 zł, na które wpływają wszystkie dotacje, subwencje m.in. dotacja dla Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej we Wrześni w wysokości 324.321,00 zł, subwencja oświatowa w kwocie 3.894.229,00 zł;

b) konto do realizacji projektów z udziałem środków pochodzących z budżetu Unii Europejskiej na 6 rachunkach bankowych. Dotyczy to projektów tj.:

  • „Rozwój szkolnictwa zawodowego na terenie powiatu wrzesińskiego – stawiamy na kształcenie fachowców”,
  • „Von der Teilung bis zur Zusammenarbeit wir schweisen Europa zusammen – Od podziału do współpracy - zespalamy Europę”,
  • „Wyposażenie pracowni mechanizacji rolnictwa i agrotroniki w Zespole Szkół Technicznych i Ogólnokształcących we Wrześni”,
  • „Zakład pracy w szkole - nowoczesne pracownie w szkołach powiatu wrzesińskiego”,
  • „Cyfrowy Powiat”,
  • „Modernizacja i rozbudowa Centrum Oświatowego w celu realizacji projektu pn.: „Rozwój szkolnictwa zawodowego na terenie powiatu wrzesińskiego”;

c) dodatkowe konta do realizacji projektów, na których znajdowały się środki finansowe, a przede wszystkim odsetki:

  • „Publiczny Transport Zbiorowy”,
  • „Wojskowy Indywidualny Pakiet Wyposażenia”,
  • „Fundusz Przeciwdziałania Covid-19”,
  • „Rządowy Fundusz Inwestycji Lokalnych”,
  • „Rządowy Fundusz Przeciwdziałania Covid-19 - Dom Pomocy Społecznej”,
  • „Edukacja Dzieci z Ukrainy”,
  • „Pomoc Obywatelom Ukrainy”.

2) w pozycji należności i rozliczenia wykazano kwotę 47.034,96 zł, na którą składają się:

a) należności od budżetów w kwocie 1.823,28 zł,

b) pozostałe należności i rozliczenia w kwocie 45.211,68 zł. Są to należności od jednostek organizacyjnych, które zrealizowały dochody i nie zrealizowały wydatków, a nie przekazy środków na dzień 31 grudnia 2022 r.;

3) w pozycji inne aktywa wykazana jest kwota 479.985,20 zł i stanowi to przypis odsetek od zaciągniętych kredytów, których termin zapłaty przypadał w styczniu 2023 r.

Następnie omówiła pasywa:

1) na pozycję zobowiązania, która wynosi 26.803.744,93 zł składają się:

a) zobowiązania krótkoterminowe (do 12 miesięcy) w kwocie 479.985,20 zł. Kwota stanowi zobowiązanie wobec banków - odsetki płatne w styczniu 2023 r.,

b) zobowiązania długoterminowe (powyżej 12 miesięcy) w kwocie 26.164.904,93 zł. Kwota stanowi zobowiązanie wobec banków – kredyty zaciągnięte przed 2022 r. (22.920.339,64 zł) oraz kredyt zaciągnięty w 2022 r. na kwotę 3.244.565,29 zł,

c) zobowiązania wobec budżetów na kwotę 158.854,80 zł wobec: Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego, Urzędu Marszałkowskiego, Ministerstwa Obrony Narodowej, Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców, Ministerstwa Edukacji i Nauki odnośnie projektu  „Poznaj Polskę”, Ministerstwa Edukacji Narodowej odnośnie projektu „Za życiem” i wobec Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego odnośnie projektu „Fundusz Przeciwdziałania Covid-19;

2) w pozycji wynik wykonania budżetu jest ujęta kwota 5.917.045,78 zł. Dochody ogółem powiatu według sprawozdania zbiorczego wynoszą 110.355.457,83 zł, a wydatki ogółem stanowią kwotę 116.272.503,61 zł;

3) w pozycji deficyt budżetu ujęto kwotę 5.917.045,78 zł;

4) w pozycji skumulowany wynik budżetu (+) (-) wynosi -15.203.736,47 zł;

5) w pozycji rozliczenia międzyokresowe wykazana kwota wynosi 4.218.550,00 zł. Na tę kwotę składają się: subwencja oświatowa i dotacja dla Straży Pożarnej.

Beata Matuszewska poinformowała, że bilans łączny to suma bilansów jednostek organizacyjnych objętych sprawozdaniem łącznym po uwzględnieniu wyłączeń wzajemnych rozliczeń między tymi jednostkami. Dodała, że aktywa w bilansie są przedstawione według wzrastającego stopnia płynności poszczególnych składników majątkowych. Stopień płynności aktywów odzwierciedla zdolność do jak najszybszej jej sprzedaży. W pierwszej kolejności wykazuje się aktywa trwałe, a następnie aktywa obrotowe. Dla porównania podała, że aktywa trwałe w stosunku do 2021 r. wzrosły o 4.257.919,66 zł. Natomiast aktywa obrotowe w stosunku do 2021 r. zmalały o 596.472,12 zł. Poinformowała, że pasywa w bilansie przedstawia się w układzie wzrastającego stopnia wymagalności. Na początku fundusze własne, czyli pasywa o mniejszym stopniu wymagalności od jednostki, a następnie zobowiązania długoterminowe i zobowiązania krótkoterminowe oraz fundusze specjalne, które mają charakter pasywów obcych. Fundusz wzrósł w stosunku do 2021 r. o 3.374.621,71 zł, natomiast fundusz celowy jest mniejszy o kwotę 737.795,267 zł, a zobowiązania i rezerwy na zobowiązania wzrosły w porównaniu do 2021 r. o 1.024.621,10 zł. Poinformowała, że kolejnym elementem sprawozdania finansowego jest rachunek zysków i strat, który jest zestawieniem poszczególnych rodzajów przychodów uzyskiwanych przez jednostkę według źródła ich powstania, a także elementów składających się na koszty uzyskania przychodów, strat związanych z prowadzeniem działalności oraz obciążeń podatkowych. Rezultat końcowy rachunku: zysk lub strata wykazywany jest w bilansie łącznym, czyli zysk (strata) netto za 2022 r. to -629.132,64 zł w rachunku zysków i strat jest zgodna z wynikiem finansowym w bilansie i wynikiem finansowym w zestawieniu zmian w funduszu jednostki. Dopowiedziała, że istnieje jeszcze zestawienie zmian w funduszu jednostki, które obejmuje wykaz zmian - zwiększeń i zmniejszeń - funduszu jednostki z jednoczesnym uwzględnieniem wpływu wyniku finansowego za dany rok obrotowy na fundusz. Fundusz jednostki na koniec okresu (BZ) w zestawieniu zmian w funduszu jednostki musi być zgodna z pozycją – fundusz jednostki w bilansie 350.038.117,69 zł i fundusz na koniec okresu w zestawieniu zmian w funduszu jednostki musi być zgodna z pozycją - fundusz w bilansie 349.408.985,05 zł.

Bilanse stanowią załączniki nr 8-10 do protokołu.

Beata Matuszewska poinformowała, że mienie powiatu zostało utworzone z dniem 1 stycznia 1999 r. na podstawie ustawy z dnia 13 października 1998 r. przepisy wprowadzające ustawy reformujące administrację publiczną i stanowi mienie instytucji i państwowych jednostek organizacyjnych przejętych z dniem 1 stycznia 1999 r. przez powiat w celu realizacji zadań publicznych. Dodała, że na dzień 31 grudnia 2022 r. Powiat Wrzesiński był właścicielem nieruchomości o powierzchni 349,8840 ha tj. o 4,7837 ha więcej w stosunku do 2021 r. Mienie jest w dyspozycji 12 jednostek organizacyjnych. Dopowiedziała, że powierzchnia nieruchomości/działek powiatowych wynosi 13,3739 ha i nie uległa zmianie w stosunku do 2021 r. Poinformowała, że nastąpiło przeniesienie trwałego zarządu pomiędzy Zespołem Szkół Politechnicznych we Wrześni a Powiatowym Centrum Edukacji Zawodowej we Wrześni, jednak nie wpłynęło to na wielkość powierzchni. Nieruchomości stanowiące własność Powiatu Wrzesińskiego będące w posiadaniu Zarządu Powiatu, czyli drogi powiatowe, których powierzchnia wynosi 302,0260 ha, czyli jest większa w stosunku do 2021 r. o 5,2110 ha. Poinformowała, że największy wzrost odnotowano w Gminie Kołaczkowo i w Gminie Nekla. Dodała, że nieruchomości stanowiące własność Powiatu Wrzesińskiego będących w zasobie powiatu, którym gospodaruje Zarząd Powiatu – powierzchnia nieruchomości/działek powiatu wynosi  34,4841 ha, czyli o 0,4273 ha mniej w stosunku do 2021 r. Poinformowała, że dokonano podziału działek w miejscowości Bierzglinek pod ich sprzedaż. Dodała, że Powiat Wrzesiński w okresie od 1 stycznia 2021 r. do 31 grudnia 2022 r. sprzedał 14 działek położonych w miejscowości Bierzglinek o łącznej powierzchni 0,4226 ha na kwotę 643.544,00 zł. Przedstawiła dane dotyczące innych niż własność praw majątkowych, w tym w szczególności o ograniczonych prawach rzeczowych, użytkowaniu wieczystym, wierzytelnościach, udziałach w spółkach, akcjach:

a) Powiat Wrzesiński jest 100% udziałowcem spółki pod firmą „Szpital Powiatowy we Wrześni” Sp. z o.o. z siedzibą we Wrześni, posiada 8452 udziałów (więcej o 365 w stosunku do 2021 r.) o łącznej wartości 42.260.000,00 zł (więcej o 1.820.000,00 zł w stosunku do 2021 r.),

b) Powiat Wrzesiński jest użytkownikiem wieczystym nieruchomości zabudowanej położonej we Wrześni przy ul. Leśnej, stanowiącej własność Gminy Września,

c) Powiat Wrzesiński jest użytkownikiem wieczystym dwóch nieruchomości niezabudowanych położonych we Wrześni przy ul. Leśnej, stanowiącej własność Gminy Września.

Dopowiedziała, że Powiat posiada:

a) w złej wierze cztery działki położone we Wrześni przy ul. Kaliskiej – decyzja Ministra Skarbu Państwa z dnia 5 września 2008 r. stwierdzająca nieważność decyzji potwierdzającej przejście ww. nieruchomości na własność Powiatu Wrzesińskiego,

b) służebności trzy działki położone w miejscowości Orzechowo w Gminie Miłosław.

Poinformowała, że aktywa trwałe w inwestycjach na dzień 31 grudnia 2022 r. wynosiły 3.573.141,19 zł i są mniejsze o kwotę 1.072.535,33 w stosunku do 2021 r. Dodała, że na dzień 31 grudnia 2022 r. wartość brutto mienia komunalnego wynosiła 439.797.405,89 zł, a wartość umorzenia mienia komunalnego wynosiła 134.786.754,59 zł, czyli wartość netto mienia komunalnego wg stanu na dzień 31 grudnia 2022 r. wynosiła 305.010.651,30 zł.

Uchwała nr 1696/2023 Zarządu Powiatu Wrzesińskiego z dnia 20 marca 2023 r. w sprawie informacji o stanie mienia komunalnego Powiatu Wrzesińskiego na dzień 31 grudzień 2022 r. znajduje się w Wydziale Organizacyjnym pod symbolem klasyfikacyjnym SO.0025.2023.

Przewodniczący Rady otworzył dyskusję i oddał głos radnemu Maciejowi Handkiewiczowi.

Maciej Handkiewicz poinformował, że co roku podczas sesji absolutoryjnej, czy uchwalania budżetu na przyszły rok jest mowa o różnych niedogodnościach, a w jego ocenie są to sprawy techniczne. Dodał, że efektem tych spraw technicznych jest wymuszenie większej dbałości o finanse publiczne, lepsze planowanie, oszczędniejsze gospodarowanie, co pozwoliło, jak Pan Starosta oznajmił, wypracować nadwyżkę w wysokości ponad 3.000.000,00 zł. Dopowiedział, że jest teraz ważne to, aby tę nadwyżkę w sposób racjonalny przeznaczyć zgodnie z oczekiwaniami i potrzebami społecznymi oraz oczekiwaniami mieszkańców.

Beata Matuszewska poinformowała, że na koniec 2022 r. wystąpił deficyt budżetu na poziomie 5.917.045,78 zł, ponieważ dochody były zrealizowane na niższym poziomie niż wydatki. Dodała, że nadwyżka operacyjna wyniosła 3.346.561,30 zł (dochody bieżące minus wydatki bieżące). Dopowiedziała, że wolne środki do dyspozycji na 2022 r. wynosiły ponad 5.000.000,00 zł, z czego część została rozdysponowana podczas podejmowania zmian do uchwały budżetowej podczas sesji Rady, które odbywają się w ciągu roku.

 

Pkt 8.4 Zapoznanie się z opinią Regionalnej Izby Obrachunkowej o przedłożonym przez Zarząd Powiatu Wrzesińskiego sprawozdaniu z wykonania budżetu Powiatu Wrzesińskiego za 2022 rok.

Przewodniczący Rady poprosił o przedstawienie opinii Janusza Balcerzaka, wiceprzewodniczącego Rady.

Janusz Balcerzak zapoznał radnych z uchwałą Regionalnej Izby Obrachunkowej w sprawie wyrażenia opinii o przedłożonym przez Zarząd Powiatu Wrzesińskiego sprawozdaniu z wykonania budżetu Powiatu Wrzesińskiego za 2022 r. Regionalna Izba Obrachunkowa wydała pozytywną opinię o przedłożonym sprawozdaniu.

Uchwała Regionalnej Izby Obrachunkowej znajduje się w Wydziale Organizacyjnym pod symbolem klasyfikacyjnym SO.0711.5.2023.

 

Pkt 8.5 Zapoznanie się z wnioskiem Komisji Rewizyjnej w sprawie udzielenia absolutorium Zarządowi Powiatu Wrzesińskiego oraz opinią Komisji Rewizyjnej o wykonaniu budżetu Powiatu Wrzesińskiego za 2022 r. wraz ze sprawozdaniem finansowym.

Przewodniczący Rady poprosił o przedstawienie wniosku wraz z opinią radnego Jarosława Czyża, przewodniczącego Komisji Rewizyjnej.

Jarosław Czyż przedstawił wniosek Komisji Rewizyjnej w sprawie udzielenia absolutorium dla Zarządu Powiatu Wrzesińskiego. Poinformował, że Komisja Rewizyjna wydała pozytywną opinię o sprawozdaniu z wykonania budżetu Powiatu Wrzesińskiego za 2022 r.

Wniosek wraz z opinią stanowią załącznik nr 11 do protokołu.

Jarosław Czyż poinformował, że dnia 22 maja 2023 r. Komisja Rewizyjna przeprowadziła głosowanie nad wnioskiem w sprawie udzielenia absolutorium Zarządowi Powiatu Wrzesińskiego z wykonania budżetu Powiatu Wrzesińskiego za 2020 r. Dodał, że w głosowaniu wzięło udział 5 członków komisji. Oddano 4 głosy „za” przyjęciem wniosku o udzielenie absolutorium Zarządowi Powiatu Wrzesińskiego oraz 1 głos „przeciw”.

 

Pkt 8.6 Zapoznanie się z opinią Regionalnej Izby Obrachunkowej o przedłożonym przez Komisję Rewizyjną wniosku w sprawie udzielenia absolutorium Zarządowi Powiatu Wrzesińskiego za 2022 r.

Przewodniczący Rady poprosił o przedstawienie opinii Jarosława Czyża.

Jarosław Czyż przedstawił uchwałę Regionalnej Izby Obrachunkowej w sprawie wyrażenia opinii o wniosku Komisji Rewizyjnej w sprawie udzielenia absolutorium Zarządowi Powiatu Wrzesińskiego za 2022 r. Regionalna Izba Obrachunkowa wydała pozytywną opinię o przedłożonym wniosku.

Uchwała Regionalnej Izby Obrachunkowej znajduje się w Wydziale Organizacyjnym pod symbolem klasyfikacyjnym SO.0711.5.2023.

 

Pkt 9.1 Rozpatrzenie projektu uchwały w sprawie zatwierdzenia sprawozdania finansowego wraz ze sprawozdaniem z wykonania budżetu Powiatu Wrzesińskiego za 2022 r.

Przewodniczący Rady zarządził głosowanie nad przedstawionym projektem uchwały. W głosowaniu wzięło udział 19 radnych.

Uchwała nr 336/LIII/2023 Rady Powiatu Wrzesińskiego w sprawie zatwierdzenia sprawozdania finansowego wraz ze sprawozdaniem z wykonania budżetu Powiatu Wrzesińskiego za 2022 r. została podjęta 14 głosami „za” przy 5 głosach „wstrzymujących się”.

Wyniki imienne:

ZA (14) Janusz Balcerzak, Robert Balicki, Waldemar Bartkowiak, Jarosław Czyż, Waldemar Grzegorek, Dionizy Jaśniewicz, Mikołaj Kubiaczyk, Marek Przyjemski, Paweł Skrzypczak, Krzysztof Strużyński, Stefan Tomczak, Grzegorz Trocha, Henryka Waligóra, Rafał Zięty

WSTRZYMUJĘ SIĘ (5) Małgorzata Cichacka, Maciej Handkiewicz, Przemysław Hirschfeld, Marek Kołodziejczyk, Wiesława Kowalska

Uchwała znajduje się w zbiorze uchwał Rady Powiatu Wrzesińskiego w Wydziale Organizacyjnym pod symbolem klasyfikacyjnym SO.0007.2023.

 

Pkt 9.2 Rozpatrzenie projektu uchwały w sprawie udzielenia absolutorium Zarządowi Powiatu Wrzesińskiego z wykonania budżetu Powiatu Wrzesińskiego za 2022 r.

Przewodniczący Rady zarządził głosowanie nad przedstawionym projektem uchwały. W głosowaniu wzięło udział 19 radnych.

Uchwała nr 337/LIII/2023 Rady Powiatu Wrzesińskiego w sprawie zatwierdzenia sprawozdania finansowego wraz ze sprawozdaniem z wykonania budżetu Powiatu Wrzesińskiego za 2022 r. została podjęta 14 głosami „za” przy 5 głosach „przeciw”.

Wyniki imienne:

ZA (14) Janusz Balcerzak, Robert Balicki, Waldemar Bartkowiak, Jarosław Czyż, Waldemar Grzegorek, Dionizy Jaśniewicz, Mikołaj Kubiaczyk, Marek Przyjemski, Paweł Skrzypczak, Krzysztof Strużyński, Stefan Tomczak, Grzegorz Trocha, Henryka Waligóra, Rafał Zięty

PRZECIW (5) Małgorzata Cichacka, Maciej Handkiewicz, Przemysław Hirschfeld, Marek Kołodziejczyk, Wiesława Kowalska

Uchwała znajduje się w zbiorze uchwał Rady Powiatu Wrzesińskiego w Wydziale Organizacyjnym pod symbolem klasyfikacyjnym SO.0007.2023.

 

Pkt 9.3 Rozpatrzenie projektu uchwały w sprawie wyrażenia zgody na przystąpienie do realizacji projektu „Razem w drodze do aktywności zawodowej!” współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego Plus w ramach Priorytetu 6 Fundusze Europejskie dla Wielkopolski o silniejszym wymiarze społecznym (EFS+), Działanie 6.1 Aktywizacja zawodowa osób bezrobotnych i poszukujących pracy - projekty PUP.

Przewodniczący Rady poprosił o przedstawienie uzasadnienia do projektu uchwały Joannę Musiałkiewicz, zastępcę dyrektora Powiatowego Urzędu Pracy we Wrześni.

Joanna Musiałkiewicz poinformowała, że projekt „Razem w drodze do aktywności zawodowej!” jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego. Dodała, że Powiatowy Urząd Pracy we Wrześni realizował podobny projekt w latach 2018-2022. Dopowiedziała, że jest to projekt pozakonkursowy, koordynowany przez Wojewódzki Urząd Pracy. Poinformowała, że w ramach tego projektu Powiatowy Urząd Pracy we Wrześni złożył wniosek, który jest aktualnie oceniany i kwota, która przypada na Powiat Wrzesiński wynosi 4.260.140,64 zł. Dodała, że projekt będzie realizowany w latach 2023-2024. Dopowiedziała, że projekt jest skierowany do osób bezrobotnych i poszukujących pracy, pozostających bez pracy, zarejestrowanych w Powiatowym Urzędzie Pracy, w tym do osób w trudnej sytuacji, w szczególności: osób długotrwale bezrobotnych, kobiet, osób z niepełnosprawnościami, osób o niskich kwalifikacjach, osób w wieku 50 lat i więcej oraz osób młodych do 30 roku życia. Dopowiedziała, że w ramach projektu planuje się wprowadzić realizację prac interwencyjnych, których dotychczas nie realizowano. Dopowiedziała, że szacuje się, że efektem wdrożenia projektu będzie objęcie wsparciem ponad 300 osób, zarejestrowanych w Powiatowym Urzędzie Pracy we Wrześni jako bezrobotne lub poszukujące pracy, w ramach instrumentów rynku pracy tj.: prace interwencyjne, staże, środki na rozpoczęcie działalności gospodarczej oraz szkolenia.

Projekt uchwały znajduje się w zbiorze projektów uchwał Rady Powiatu Wrzesińskiego w Wydziale Organizacyjnym pod symbolem klasyfikacyjnym SO.0006.2023.

Przewodniczący Rady otworzył dyskusję i oddał głos radnej Wiesławie Kowalskiej.

Wiesława Kowalska zapytała, jaki jest poziom bezrobocia wśród młodzieży na terenie powiatu wrzesińskiego.

Joanna Musiałkiewicz odpowiedziała, że młodzież, czyli osoby do 30 roku życia, bo tak jest to kwalifikowane stanowią około 25%. Dodała, że obecnie jest około 1400 osób bezrobotnych, czyli około 350-380 stanowią osoby młode.

Przewodniczący Rady oddał głos radnemu Maciejowi Handkiewiczowi.

Maciej Handkiewicz poinformował, że przedstawiono dane dotyczące grupy osób bezrobotnych i tego, ile z nich stanowią osoby do 30 roku życia. Zapytał, jakie jest bezrobocie w grupie osób do 30 roku życia.

Joanna Musiałkiewicz oznajmiła, że sprawdzi dokładnie te dane i przekaże taką informację.

Przewodniczący Rady zarządził głosowanie nad projektem uchwały. W głosowaniu wzięło udział 19 radnych.

Uchwała nr 338/LIII/2023 Rady Powiatu Wrzesińskiego w sprawie wyrażenia zgody na przystąpienie do realizacji projektu „Razem w drodze do aktywności zawodowej!” współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego Plus w ramach Priorytetu 6 Fundusze Europejskie dla Wielkopolski o silniejszym wymiarze społecznym (EFS+), Działanie 6.1 Aktywizacja zawodowa osób bezrobotnych i poszukujących pracy - projekty PUP została podjęta jednomyślnie.

Wyniki imienne:

ZA (19) Janusz Balcerzak, Robert Balicki, Waldemar Bartkowiak, Małgorzata Cichacka, Jarosław Czyż, Waldemar Grzegorek, Maciej Handkiewicz, Przemysław Hirschfeld, Dionizy Jaśniewicz, Marek Kołodziejczyk, Wiesława Kowalska, Mikołaj Kubiaczyk, Marek Przyjemski, Paweł Skrzypczak, Krzysztof Strużyński, Stefan Tomczak, Grzegorz Trocha, Henryka Waligóra, Rafał Zięty

Uchwała znajduje się w zbiorze uchwał Rady Powiatu Wrzesińskiego w Wydziale Organizacyjnym pod symbolem klasyfikacyjnym SO.0007.2023.

 

Pkt 9.4 Rozpatrzenie projektu uchwały w sprawie wyrażenia zgody na przystąpienie do realizacji projektu pilotażowego pod nazwą „Udany start w Powiecie Wrzesińskim” w ramach projektów pilotażowych „Czas na Młodych – punkty doradztwa dla młodzieży” finansowanego ze środków rezerwy Funduszu Pracy.

Przewodniczący Rady poprosił o przedstawienie uzasadnienia do projektu uchwały Joannę Musiałkiewicz.

Joanna Musiałkiewicz poinformowała, że zadanie pn. „Udany start w Powiecie Wrzesińskim” to  projekt pilotażowy, który jest rozstrzygany w trybie konkursowym. Dodała, że Powiatowy Urząd Pracy we Wrześni złożył wniosek do Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej do udziału w przedmiotowym projekcie. Dopowiedziała, że powiaty mają otrzymać wsparcie w wysokości 867.835,00 zł na realizację tego projektu. Poinformowała, że działania w ramach projektu służyć będą identyfikacji i usuwaniu barier utrudniających podjęcie zatrudnienia przez osoby do 30 roku życia oraz dążenie do skutecznej aktywizacji zawodowej. Dodała, że projekt swym zakresem obejmie zorganizowanie kompleksowego punktu doradztwa oferującego wsparcie i informacje w zakresie aktywizacji zawodowej i poradnictwa zawodowego, form pomocy społecznej, doradztwa psychologicznego, doradztwa w zakresie edukacji, doradztwa w zakresie zdrowia i profilaktyki zdrowotnej oraz doradztwa prawnego i ekonomiczno-finansowego. Dopowiedziała, że Urząd Pracy we Wrześni podpisał wstępne deklaracje o chęci współpracy ze wszystkimi ośrodkami pomocy społecznej, ale również z podmiotami zajmującymi się edukacją. Poinformowała, że na podstawie przeprowadzonych rozmów zostanie wybranych 45 osób do udziału w projekcie pilotażowym. Dodała, że proponuje się oprócz warsztatów również realizację programu stażowego, który ma wspierać nie tylko osoby odbywające staż, ale również pracodawców. Dopowiedziała, że zaplanowanych jest 35 takich staży, gdzie stypendium stażowe będzie wyższe niż przewiduje ustawa o promocji zatrudnienia (…) oraz dla pracodawcy mentoring, czyli wynagrodzenia dla opiekuna stażysty. Poinformowała, że w sytuacji zakończenia stażu zawarciem umowy o pracę pracodawca otrzyma bonus zatrudnieniowy w wysokości uzależnionej od okresu, na jaki zawarł umowę o pracę z uczestnikiem projektu. Dodała, że może być to kwota w wysokości do 10.000,00 zł.  Poinformowała, że projekt będzie realizowany w latach 2023-2024.

Projekt uchwały znajduje się w zbiorze projektów uchwał Rady Powiatu Wrzesińskiego w Wydziale Organizacyjnym pod symbolem klasyfikacyjnym SO.0006.2023.

Przewodniczący Rady otworzył dyskusję i oddał głos radnej Małgorzacie Cichackiej.

Małgorzata Cichacka zapytała, czy beneficjentami projektu mogą być osoby posiadające orzeczenie o niepełnosprawności.

Joanna Musiałkiewicz odpowiedziała, że tak program jest również dla osób z orzeczeniem o niepełnosprawności. Dodała, że rolą doradcy zawodowego będzie zdiagnozować problem, czy barierę i odpowiednio dobrać instrumenty rynku pracy.

Przewodniczący Rady zarządził głosowanie nad projektem uchwały. W głosowaniu wzięło udział 19 radnych.

Uchwała nr 339/LIII/2023 Rady Powiatu Wrzesińskiego w sprawie wyrażenia zgody na przystąpienie do realizacji projektu pilotażowego pod nazwą „Udany start w Powiecie Wrzesińskim” w ramach projektów pilotażowych „Czas na Młodych – punkty doradztwa dla młodzieży” finansowanego ze środków rezerwy Funduszu Pracy została podjęta jednomyślnie.

Wyniki imienne:

ZA (19) Janusz Balcerzak, Robert Balicki, Waldemar Bartkowiak, Małgorzata Cichacka, Jarosław Czyż, Waldemar Grzegorek, Maciej Handkiewicz, Przemysław Hirschfeld, Dionizy Jaśniewicz, Marek Kołodziejczyk, Wiesława Kowalska, Mikołaj Kubiaczyk, Marek Przyjemski, Paweł Skrzypczak, Krzysztof Strużyński, Stefan Tomczak, Grzegorz Trocha, Henryka Waligóra, Rafał Zięty

Uchwała znajduje się w zbiorze uchwał Rady Powiatu Wrzesińskiego w Wydziale Organizacyjnym pod symbolem klasyfikacyjnym SO.0007.2023.

 

Pkt 9.5 Rozpatrzenie projektu uchwały w sprawie wyrażenia zgody na przeniesienie hipoteki umownej obciążającej nieruchomość stanowiącą własność Powiatu Wrzesińskiego.

Przewodniczący Rady poprosił o przedstawienie uzasadnienia do projektu uchwały Jolantę Pielak, naczelnika Wydziału Gospodarki Nieruchomościami.

Jolanta Pielak poinformowała, że Szpital Powiatowy we Wrześni Sp. z o.o. w restrukturyzacji w 2012 r. i w 2020 r. zawarł umowy kredytowe z Bankiem PKO BP S. A. Dodała, że uchwałą nr 250/XXXVIII/2022 Rady Powiatu Wrzesińskiego z dnia 10 lutego 2022 r. wyrażono zgodę na zabezpieczenie spłaty wierzytelności pieniężnych przez Szpital Powiatowy we Wrześni z tytułu zaciągniętego przez niego kredytu w 2012 r. i w 2020 r. Dopowiedziała, że w wyniku powyższego hipoteką objęto nieruchomość położoną w Bierzglinku o łącznej powierzchni 7,6355 ha. Poinformowała, że mając na uwadze racjonalne i spójne gospodarowanie mieniem w szczególności planowanie w taki sposób procesu sprzedaży nieruchomości, aby zachować kontinuum procesu inwestycyjnego całego obszaru objętego miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, słusznym jest wyrażenie zgody na ustanowienie nowej hipoteki (przy jednoczesnym zwolnieniu dotychczasowej hipoteki) na nieruchomości stanowiącej własność Powiatu Wrzesińskiego, położonej w Bierzglinku, zapisanej w księdze wieczystej nr PO1F/00056744/8 o łącznym obszarze 5,1967 ha.

Projekt uchwały znajduje się w zbiorze projektów uchwał Rady Powiatu Wrzesińskiego w Wydziale Organizacyjnym pod symbolem klasyfikacyjnym SO.0006.2023.

Przewodniczący Rady otworzył dyskusję i oddał głos radnej Wiesławie Kowalskiej.

Wiesława Kowalska zapytała, czy decyzję podjęto po wyrażeniu najpierw zgody przez bank.

Jolanta Pielak odpowiedziała, że przed przystąpieniem do procedur związanych m.in. z wyceną nieruchomości, bank wyraził zgodę.

Wiesława Kowalska zapytała, czy nie jest problemem to, że działka, która będzie hipotecznie zabezpieczać kredyt jest mniejsza o około 2 ha.

Jolanta Pielak odpowiedziała, że działka jest mniejsza o 2 ha, natomiast nie ma to znaczenia, ponieważ pod uwagę bierze się wartość działki, która jest wyższa od wartości hipoteki, która zostanie ustanowiona.

Przewodniczący Rady zarządził głosowanie nad projektem uchwały. W głosowaniu wzięło udział 19 radnych.

Uchwała nr 340/LIII/2023 Rady Powiatu Wrzesińskiego w sprawie wyrażenia zgody na przeniesienie hipoteki umownej obciążającej nieruchomość stanowiącą własność Powiatu Wrzesińskiego została podjęta 16 głosami „za” przy 3 głosach „wstrzymujących się”.

Wyniki imienne:

ZA (16) Janusz Balcerzak, Robert Balicki, Waldemar Bartkowiak, Jarosław Czyż, Waldemar Grzegorek, Przemysław Hirschfeld, Dionizy Jaśniewicz, Wiesława Kowalska, Mikołaj Kubiaczyk, Marek Przyjemski, Paweł Skrzypczak, Krzysztof Strużyński, Stefan Tomczak, Grzegorz Trocha, Henryka Waligóra, Rafał Zięty

WSTRZYMUJĘ SIĘ (3) Małgorzata Cichacka, Maciej Handkiewicz, Marek Kołodziejczyk

Uchwała znajduje się w zbiorze uchwał Rady Powiatu Wrzesińskiego w Wydziale Organizacyjnym pod symbolem klasyfikacyjnym SO.0007.2023.

 

Pkt 9.6 Rozpatrzenie projektu uchwały w sprawie wyrażenia zgody na nieodpłatne przekazanie, w drodze darowizny, na rzecz Gminy Września, prawa własności działek ewidencyjnych położonych w Bierzglinku, gmina Września, oznaczonych geodezyjnie nr 375/170, 139/103, 139/122, 139/127.

Przewodniczący Rady poprosił o przedstawienie uzasadnienia do projektu uchwały Jolantę Pielak.

Jolanta Pielak poinformowała, że Burmistrz Miasta i Gminy Września wyraził wolę nieodpłatnego przejęcia na rzecz Gminy Września 4 działek, które zgodnie z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego przeznaczone są pod tereny dróg wewnętrznych. Dodała, że planowana na przedmiotowym terenie m.in. zabudowa mieszkaniowa wielorodzinna wraz z istniejącą już na bezpośrednio sąsiadującym terenie zabudową mieszkaniową jednorodzinną będzie stanowić integralną całość. Dopowiedziała, że przekazanie przedmiotowych działek stanowiących drogi wewnętrzne na rzecz Gminy Września ma na celu uzupełnienie sieci dróg publicznych w rejonie ul. Wiązowej, Frezjowej i Klonowej w Bierzglinku. Poinformowała, że łączna powierzchnia tych 4 działek wynosi 8115 m2. 

Projekt uchwały znajduje się w zbiorze projektów uchwał Rady Powiatu Wrzesińskiego w Wydziale Organizacyjnym pod symbolem klasyfikacyjnym SO.0006.2023.

Radni nie podjęli dyskusji nad przedstawionym projektem uchwały.

Przewodniczący Rady zarządził głosowanie nad projektem uchwały. W głosowaniu wzięło udział 19 radnych.

Uchwała nr 341/LIII/2023 Rady Powiatu Wrzesińskiego w sprawie wyrażenia zgody na nieodpłatne przekazanie, w drodze darowizny, na rzecz Gminy Września, prawa własności działek ewidencyjnych położonych w Bierzglinku, gmina Września, oznaczonych geodezyjnie nr 375/170, 139/103, 139/122, 139/127 została podjęta jednomyślnie.

Wyniki imienne:

ZA (19) Janusz Balcerzak, Robert Balicki, Waldemar Bartkowiak, Małgorzata Cichacka, Jarosław Czyż, Waldemar Grzegorek, Maciej Handkiewicz, Przemysław Hirschfeld, Dionizy Jaśniewicz, Marek Kołodziejczyk, Wiesława Kowalska, Mikołaj Kubiaczyk, Marek Przyjemski, Paweł Skrzypczak, Krzysztof Strużyński, Stefan Tomczak, Grzegorz Trocha, Henryka Waligóra, Rafał Zięty

Uchwała znajduje się w zbiorze uchwał Rady Powiatu Wrzesińskiego w Wydziale Organizacyjnym pod symbolem klasyfikacyjnym SO.0007.2023.

 

Pkt 9.7 Rozpatrzenie projektu uchwały w sprawie wyrażenia zgody na sprzedaż części nieruchomości gruntowej, stanowiącej własność Powiatu Wrzesińskiego, położonej w Bierzglinku, gmina Września, oznaczonej geodezyjnie jako działki ewidencyjne nr 139/100, 139/101, 139/102, 139/104, 139/105, 139/106, 139/107, 139/108, 139/109, 139/110, 139/111, dla której Sąd Rejonowy we Wrześni IV Wydział Ksiąg Wieczystych prowadzi księgę wieczystą nr PO1F/00029501/5.

Przewodniczący Rady poprosił o przedstawienie uzasadnienia do projektu uchwały Jolantę Pielak.

Jolanta Pielak poinformowała, że przedmiotowe działki przeznaczone są pod teren zabudowy mieszkaniowej wielorodzinnej i usługowej oraz tereny dróg wewnętrznych. Dodała, że nie służą one wykonywaniu zadań własnych powiatu, zatem podjęcie decyzji w formie wyrażenia zgody na ich sprzedaż jest zasadna.

Projekt uchwały znajduje się w zbiorze projektów uchwał Rady Powiatu Wrzesińskiego w Wydziale Organizacyjnym pod symbolem klasyfikacyjnym SO.0006.2023.

Przewodniczący Rady otworzył dyskusję i oddał głos radnemu Maciejowi Handkiewiczowi.

Maciej Handkiewicz zapytał, czy działka przylegająca  do jednej z działek, o których mowa powyżej o niestandardowym kształcie klina stanowi własność Powiatu i jakie jest jej przeznaczenie.

Jolanta Pielak odpowiedziała, że jest to nieruchomość Powiatu Wrzesińskiego, która została przeznaczona już do sprzedaży na mocy uchwały Rady Powiatu z 2012 r. Dodała, że ta działka będzie połączona z przylegającą do niej działką do sprzedaży, tak aby stanowiły jedną całość.

Maciej Handkiewicz poinformował, że takich działek o niestandardowym kształcie jest więcej  na tym terenie. Zapytał, czy będą one sprzedawane łącznie z przylegającymi do nich działkami, ponieważ samych nie da się ich sprzedać, lub sprzeda się za relatywnie niską cenę.

Jolanta Pielak odpowiedziała, że podczas sprzedaży działki o niestandardowych kształtach będą łączone z przylegającymi do nich działkami, tak aby mogły być racjonalnie wykorzystane przez nabywców i aby proces inwestycyjny nie był zakłócony.

Przewodniczący Rady oddał głos radnej Wiesławie Kowalskiej.

Wiesława Kowalska zapytała, o sposób szacowania wartości działek.

Jolanta Pielak odpowiedziała, że te 11 przedmiotowych działek nie zostało jeszcze oszacowanych, ponieważ dopiero wyrażenie przez radnych zgody na ich sprzedaż pozwoli na uruchomienie procedury .

Wiesława Kowalska dodała, że wcześniej wartość działek była oszacowana, chociażby ze względu na to, że były one zabezpieczeniem kredytu.

Jolanta Pielak odpowiedziała, że działki pod zabezpieczenie do kredytu szacował rzeczoznawca majątkowy jeszcze przed przyjęciem miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Dodała, że były one oszacowane na poziomie około 170,00 – 190,00 zł za m2. Dopowiedziała, że ten operat, na podstawie którego wcześniej określano wartości działek jest już nieaktualny, ponieważ operat szacunkowy jest ważny przez rok.

Przewodniczący Rady zarządził głosowanie nad projektem uchwały. W głosowaniu wzięło udział 19 radnych.

Uchwała nr 342/LIII/2023 Rady Powiatu Wrzesińskiego w sprawie wyrażenia zgody na sprzedaż części nieruchomości gruntowej, stanowiącej własność Powiatu Wrzesińskiego, położonej w Bierzglinku, gmina Września, oznaczonej geodezyjnie jako działki ewidencyjne nr 139/100, 139/101, 139/102, 139/104, 139/105, 139/106, 139/107, 139/108, 139/109, 139/110, 139/111, dla której Sąd Rejonowy we Wrześni IV Wydział Ksiąg Wieczystych prowadzi księgę wieczystą nr PO1F/00029501/5 została podjęta 14 głosami „za” przy 5 głosach „wstrzymujących się”.

Wyniki imienne:

ZA (14) Janusz Balcerzak, Robert Balicki, Waldemar Bartkowiak, Jarosław Czyż, Waldemar Grzegorek, Dionizy Jaśniewicz, Mikołaj Kubiaczyk, Marek Przyjemski, Paweł Skrzypczak, Krzysztof Strużyński, Stefan Tomczak, Grzegorz Trocha, Henryka Waligóra, Rafał Zięty

WSTRZYMUJĘ SIĘ (5) Małgorzata Cichacka, Maciej Handkiewicz, Przemysław Hirschfeld, Marek Kołodziejczyk, Wiesława Kowalska

Uchwała znajduje się w zbiorze uchwał Rady Powiatu Wrzesińskiego w Wydziale Organizacyjnym pod symbolem klasyfikacyjnym SO.0007.2023.

 

Pkt 9.8 Rozpatrzenie projektu uchwały w sprawie rozpatrzenia petycji dotyczącej budowy chodników oraz przejść dla pieszych w miejscowości Osowo.

Przewodniczący Rady poprosił o przedstawienie uzasadnienia do projektu uchwały Mikołaja Kubiaczyka, przewodniczącego Komisji Skarg, Wniosków i Petycji.

Mikołaj Kubiaczyk poinformował, że dnia 28 kwietnia 2023 r. wpłynęła petycja mieszkańców Osowa w sprawie budowy chodników oraz przejść dla pieszych. Dodał, że mieszkańcy postulują z uwagi na to, że od momentu powstania w sąsiednich miejscowościach dużych zakładów produkcyjnych wzrósł znacznie poziom natężenia ruchu drogowego w miejscowości Osowo, co wpływa na niebezpieczeństwo pieszych poruszających się tą drogą oraz na zły stan nawierzchni drogi. Twierdzą, że Osowo od wielu lat jest pomijaną miejscowością pod względem inwestycji drogowych. Dopowiedział, że Komisja Skarg, Wniosków i Petycji na posiedzeniu dnia 6 czerwca 2023 r. przeprowadziła postępowanie wyjaśniające w sprawie petycji dotyczącej budowy chodników oraz przejść dla pieszych w miejscowości Osowo. Członkowie komisji po zapoznaniu się z treścią petycji oraz dołączonymi zdjęciami drogi udali się na wizję lokalną, podczas której sprawdzili rzeczywisty stan drogi oraz wysłuchali mieszkańców Osowa. Poinformował, że Komisja Skarg, Wniosków i Petycji zapoznała się również ze stanowiskiem Starosty Wrzesińskiego, który poinformował, że „ze względu na stan techniczny drogi, warunki terenowe i szerokość pasa drogowego budowa samego chodnika byłaby utrudniona lub nawet niemożliwa. W pierwszej kolejności powinna zostać wykonana dokumentacja projektowa kompleksowej przebudowy drogi uwzględniająca (możliwe do zrealizowania) potrzeby mieszkańców. Szerokość istniejącej jezdni nie jest wystarczająca do prowadzenia obecnego ruchu drogowego. Pomimo ustawionych zakazów tonażowych, jak i wielokrotnych wniosków kierowanych do Policji i Inspekcji Transportu Drogowego, wskazaną drogą poruszają się pojazdy ciężarowe, które niszczą infrastrukturę i stwarzają zagrożenie dla innych uczestników ruchu drogowego. Ponadto, w ciągu drogi zlokalizowany jest problematyczny przepust (w zaniżeniu i na łuku drogi). Wszystkie te kwestie świadczą o tym, że rozpoczynanie prac od infrastruktury dla pieszych nie byłoby zasadne”. Dodał, że uwzględniając postulaty zgłoszone w petycji Komisja Skarg, Wniosków i Petycji rekomenduje uznanie za zasadną petycji dotyczącej budowy chodników oraz przejść dla pieszych w miejscowości Osowo. Z uwagi na możliwości finansowe, uwarunkowania terenowe i zaplanowane inwestycje drogowe Komisja wnioskuje o wykonanie w pierwszej kolejności dokumentacji projektowej na budowę chodników na drodze powiatowej w miejscowości Osowo do wyjazdu na drogę krajową, a w dalszej kolejności budowy tych chodników. Dopowiedział, że Komisja Skarg, Wniosków i Petycji wnioskuje o ujęcie ww. zadania jako propozycji do budżetu powiatu wrzesińskiego na 2024 r. Poinformował, że Komisja wnioskuje również do Zarządu Powiatu Wrzesińskiego o zwrócenie się do Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad o poprawę bezpieczeństwa na skrzyżowaniu drogi powiatowej z drogą wojewódzką w miejscowości Osowo ze względu na bezpieczeństwo pieszych jak i kierowców korzystających z tych dróg.

Projekt uchwały znajduje się w zbiorze projektów uchwał Rady Powiatu Wrzesińskiego w Wydziale Organizacyjnym pod symbolem klasyfikacyjnym SO.0006.2023.

Przewodniczący Rady otworzył dyskusję i oddał głos radnej Wiesławie Kowalskiej.

Wiesława Kowalska zgodziła się z faktem, że droga w miejscowości Osowo jest w złym stanie, co może przyczyniać się do wypadków drogowych. Poinformowała, że ważne jest, iż Pan Starosta zdecydował się na to, aby w pierwszej kolejności wykonać dokumentację projektową na realizację danej drogi, aby potem móc wykonać zadanie. Dodała, że niestety tak nie było w przypadku drogi w miejscowości Kolonie Janowskie.

Przewodniczący Rady zarządził głosowanie nad projektem uchwały. W głosowaniu wzięło udział 19 radnych.

Uchwała nr 343/LIII/2023 Rady Powiatu Wrzesińskiego w sprawie rozpatrzenia petycji dotyczącej budowy chodników oraz przejść dla pieszych w miejscowości Osowo została podjęta jednomyślnie. Rada Powiatu Wrzesińskiego uznała petycję za zasadną.

Wyniki imienne:

ZA (19) Janusz Balcerzak, Robert Balicki, Waldemar Bartkowiak, Małgorzata Cichacka, Jarosław Czyż, Waldemar Grzegorek, Maciej Handkiewicz, Przemysław Hirschfeld, Dionizy Jaśniewicz, Marek Kołodziejczyk, Wiesława Kowalska, Mikołaj Kubiaczyk, Marek Przyjemski, Paweł Skrzypczak, Krzysztof Strużyński, Stefan Tomczak, Grzegorz Trocha, Henryka Waligóra, Rafał Zięty

Uchwała znajduje się w zbiorze uchwał Rady Powiatu Wrzesińskiego w Wydziale Organizacyjnym pod symbolem klasyfikacyjnym SO.0007.2023.

 

Pkt 9.9 Rozpatrzenie projektu uchwały zmieniającej uchwałę w sprawie uchwalenia Wieloletniej Prognozy Finansowej Powiatu Wrzesińskiego na lata 2023–2029.

Pkt 9.10 Rozpatrzenie projektu uchwały w sprawie zmiany uchwały budżetowej Powiatu Wrzesińskiego na 2023 rok.

Przewodniczący Rady poprosił o przedstawienie uzasadnień do projektów uchwał Beatę Matuszewską, skarbnika powiatu.

Beata Matuszewska przedstawiła, że w projekcie uchwały dochody budżetowe zwiększa się o kwotę 634.395,88 zł z tytułu:

1) zwiększenia planu dotacji celowych na 2023 r. o kwotę 8.656,64 zł w związku z korektą planu pod kątem wykorzystania miejsc finansowanych wg starych zasad za okres od stycznia do kwietnia 2023 r. - zgodnie z art. 87 ustawy z dnia 13 listopada 2003 roku o dochodach jednostek samorządu terytorialnego i wprowadzenia od stycznia 2023 roku nowych kosztów utrzymania;

2) zrealizowanych przez Dom Pomocy Społecznej we Wrześni dochodów w łącznej kwocie 678.16 zł;

3) zrealizowanych wpływów z tytułu odsetek od środków na rachunkach bankowych w łącznej kwocie 56.562,00 zł;

4) zwiększonych wpływów z tytułu odpłatnego zbycia prawa własności w łącznej kwocie 176.205,65 zł;

5) zwiększonych wpływów z tytułu obsługi zadań realizowanych ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych w łącznej kwocie 35.762.98 zł, w tym:

a) obsługa „Programu wyrównywania różnic między regionami III” - 3.075,00 zł,

b) obsługa programu „Zajęcia klubowe w WTZ” - 1.116,00 zł,

c) obsługa pilotażowego programu „Aktywny samorząd” - 31.571,98 zł;

6) otrzymanego przez Powiatowy Urząd Pracy we Wrześni odszkodowania od ubezpieczyciela za zalanie wskutek ulewnych deszczy pomieszczeń piwnicznych urzędu w kwocie 5.188,68 zł;

7) otrzymanego przez Powiatowe Centrum Edukacji Zawodowej we Wrześni grantu w kwocie 62.854,50 zł na kształcenie zawodowe uczniów;

8) zrealizowanych przez Powiatowe Centrum Edukacji Zawodowej we Wrześni dochodów w łącznej kwocie 493,59 zł;

9) zwiększonych wpływów z usług realizowanych przez Bursę Międzyszkolną we Wrześni w łącznej kwocie 72.000,00 zł;

10) otrzymanych przez Starostwo Powiatowe we Wrześni darowizn w łącznej kwocie 47.100,00 zł na wydarzenie „Niedziela z Powiatem”;

11) zwiększonych wpływów z tytułu dochodów budżetowych realizowanych przez Starostwo Powiatowe we Wrześni w łącznej kwocie 168.893,68 zł.

Beata Matuszewska poinformowała, że wydatki budżetowe zwiększa się o kwotę 700.531,02 zł, z tego dla:

1) Domu Pomocy Społecznej we Wrześni zwiększa się plan o kwotę 8.656,64 zł zgodnie z pismem Wojewody Wielkopolskiego;

2) zwiększa się plan o kwotę 35.762,98 zł na pokrycie kosztów obsługi realizacji zadań związanych z rehabilitacją osób niepełnosprawnych;

3) Powiatowego Urzędu Pracy we Wrześni zwiększa się plan o kwotę 5.188,68 zł na prace remontowe w zalanych pomieszczeniach;

4) Powiatowego Centrum Edukacji Zawodowej we Wrześni zwiększa się plan o kwotę 30.000,00 zł na materiały i usługi związane z kształceniem zawodowym uczniów;

5) Bursy Międzyszkolnej we Wrześni zwiększa się plan o łączną kwotę 72.000.00 zł, w tym na:

a) zadanie majątkowe pn.: „Modernizacja pomieszczeń kuchennych w budynku Bursy Międzyszkolnej we Wrześni” - 32.000,00 zł,

b) zadanie majątkowe pn.: „Zakup kotła warzelnego do stołówki w Bursie Międzyszkolnej we Wrześni” - 22.000,00 zł,

c) zakup wyposażenia - 18.000,00 zł;

6) Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie we Wrześni zwiększa się plan o kwotę:

a) 30.320,67 zł na prowadzenie Rodzinnego Domu Dziecka w formie nieinstytucjonalnej oraz na świadczenia związane z pobytem małoletnich w rodzinach zastępczych,

b) 60.000,00 zł na uzupełnienie środków (środki własne powiatu) dla Powiatowego Zespołu ds. Orzekania o Niepełnosprawności;

7) Zespołu Szkół Specjalnych we Wrześni zwiększa się plan o kwotę 54.400,00 zł na energię elektryczną i wodę;

8) Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących we Wrześni zwiększa się plan o kwotę:

a) 3.629,26 zł na nauczanie indywidualne 3 uczniów,

b) 100.000,00 zł na energię elektryczną, wodę i podatek od towarów i usług;

9) Zespołu Szkół Zawodowych nr 2 we Wrześni zwiększa się plan o kwotę 100.000,00 zł na energię elektryczną i wodę, opłaty za gospodarowanie odpadami oraz podatek od towarów i usług;

10) Powiatowej Szkoły Muzycznej I Stopnia we Wrześni zwiększa się plan o kwotę 2.500,00 zł na podróże służbowe pracowników pedagogicznych;

11) Liceum Ogólnokształcącego we Wrześni zwiększa się plan o kwotę 32.000.00 zł na remont dachu;

12) Zespołu Szkół Politechnicznych we Wrześni zwiększa się plan o łączną kwotę 136.978,05 zł, w tym na:

a) zadanie majątkowe pn.: „Rekonstrukcja  dachu na budynku dydaktycznym Zespołu Szkół Politechnicznych we Wrześni” – 130.978,05 zł,

b) czyszczenie kanalizacji deszczowej - 6.000,00 zł;

13) Starostwa Powiatowego we Wrześni zwiększa się plan o łączną kwotę 32.124,00zł, w tym:

a) zwiększa się plan o kwotę 47.100,00 zł na promocję powiatu zgodnie z wolą darczyńców,

b) zwiększa się plan o kwotę 25.750,00 zł na usługi pocztowe,

c) zmniejsza się plan o kwotę 55.726,00 zł w związku ze zmniejszonymi wydatkami na obsługę długu w pierwszych czterech miesiącach bieżącego roku,

d) zwiększa się plan o kwotę 10.000,00 zł na wkład własny na realizację zadań z zakresu kultury tj. złożenie wniosków do Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu celem udziału w programie „Kultura w drodze”,

e) zwiększa się plan o kwotę 5.000,00 zł na zadania w zakresie kultury fizycznej;

14) zwiększa się plan na dotacje dla organizacji pozarządowych na realizowanie zadań z zakresu edukacyjnej opieki wychowawczej o kwotę 5.000,00 zł;

15) zwiększa się plan na wpłatę na fundusz celowy w kwocie 50.000,00 zł na dofinansowanie do zadania pn.: „Zakup samochodu lekkiego specjalnego rozpoznawczo-ratowniczego dla Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej we Wrześni”;

16) zmniejsza się rezerwę celową o kwotę 58.029,26 zł.

Beata Matuszewska dopowiedziała, że dokonuje się poniższych zmian:

1) zmniejsza się planowane wydatki bieżące o kwotę 79.950,00 zł i przenosi się te środki na nowe zadanie majątkowe „Modernizacja systemu instalacji alarmu przeciwpożarowego w budynku Domu Pomocy Społecznej we Wrześni”;

2) zmniejsza się planowane wydatki majątkowe na zadanie pn.: „Wykonanie modernizacji instalacji oświetlenia w budynku Powiatowego Centrum Edukacji Zawodowej” o kwotę 39.444,04 zł i przenosi się te środki na nowe zadanie majątkowe pn.: „Wykonanie modernizacji instalacji oświetlenia w budynku Liceum Ogólnokształcącego we Wrześni”;

3) dokonuje się zmiany źródła finansowania wydatków w zakresie planowanych nakładów na nasadzenia zamienne przy drogach powiatowych o kwotę 5.445,57 zł w związku z pozostałymi na koniec 2022 r. środkami pobieranymi na podstawie ustawy Prawo ochrony środowiska.

Beata Matuszewska poinformowała, że do wykazu przedsięwzięć do Wieloletniej Prognozy Finansowej wprowadza się niżej wymienione zmiany:

1) w przedsięwzięciu pn.: „Bieżące remonty cząstkowe nawierzchni dróg na terenie Powiatu Wrzesińskiego w latach 2022-2023” zwiększa się łączne planowane nakłady finansowe do kwoty 500.000,00 zł, w 2023 r. zwiększa się plan wydatków do kwoty 400.000,00 zł;

2) w przedsięwzięciu pn.: „Internet światłowodowy w Powiatowym Centrum Edukacji Zawodowej na lata 2023-2025” zmniejsza się łączne planowane nakłady finansowe do kwoty 10.804,32 zł, z tego: w 2023 r. to kwota 2.701,08 zł, w 2024 r. to kwota 5.402,16 zł oraz w 2025 r. to kwota 2.701,08 zł;

3) dodaje się przedsięwzięcie pn.: „Świadczenie usług pocztowych dla Starostwa Powiatowego we Wrześni w latach 2023-2025”. Okres realizacji to lata 2023-2025. Łączne planowane nakłady finansowe to kwota 309.000,00 zł, z tego w 2023 r. 25.750,00 zł, w 2024 r. to kwota 154.500,00 zł i w 2025 r. to kwota 128.750,00 zł;

4) dodaje się nowe przedsięwzięcie pn.: „Kompleksowe sprzątanie pomieszczeń Starostwa Powiatowego we Wrześni w latach 2023-2024”. Okres realizacji: 2023-2024. Łączne planowane nakłady finansowe to kwota: 141.150,00 zł, w 2023 r. nie planuje się wydatków, 2024 r. to kwota 141.150,00 zł;

5) dodaje się nowe przedsięwzięcie pn.: „Prowadzenie rodzinnego domu dziecka”. Okres realizacji to lata 2023-2028. Łączne planowane nakłady finansowe to kwota 288.361,20 zł, z tego: w 2023 r. to kwota 33.642,14 zł, w 2024 r. to kwota 57.672,24 zł, w 2025 r. to kwota 57.672,24 zł, w 2026 r. to kwota 57.672,24 zł, w 2027 r. to kwota 57.672,24 oraz w 2028 r. to kwota 24.030,10 zł;

6) dodaje się nowe przedsięwzięcie pn.: „Odpłatność za pełnienie funkcji zawodowej rodziny zastępczej”. Okres realizacji to lata 2023-2027. Łączne planowane nakłady finansowe to kwota 235.510,56 zł, z tego: w 2023 r. to kwota 34.345,29 zł, w 2024 r. to kwota 58.877,64 zł, w 2025 r. to kwota 58.877,64 zł, w 2026 r. to kwota 58.877,64 zł oraz w 2027 r. to kwota 24.532,35 zł;

7) dodaje się nowe przedsięwzięcie pn.: „Wsparcie kształcenia zawodowego uczniów w zakresie przedmiotów technicznych”. Okres realizacji to lata 2023-2024. Łączne planowane nakłady finansowe to kwota 62.854,50 zł, z tego w 2023 r. 30.000,00 zł i w 2024 r. to kwota 32.854,50 zł.

Projekty uchwał znajdują się w zbiorze projektów uchwał Rady Powiatu Wrzesińskiego w Wydziale Organizacyjnym pod symbolem klasyfikacyjnym SO.0006.2022.

Przewodniczący Rady otworzył dyskusję i oddał głos radnemu Maciejowi Handkiewiczowi.

Maciej Handkiewicz zapytał, czy zwiększenie wpływów z tytułu odpłatnego zbycia prawa własności w kwocie 176.205,65 zł dotyczy sprzedaży jednej działki.

Beata Matuszewska odpowiedziała, że w budżecie na 2022 r. zaplanowano  wpłaty z tytułu odpłatnego nabycia prawa własności w kwocie 1.813.209,00 zł. Dodała, że dziś w zmianach do budżetu zwiększa się te wpływy o kwotę 176.205,65 zł. Dopowiedziała, że dotyczy to sprzedaży 6 działek.

Przewodniczący Rady zarządził głosowanie nad projektem uchwały zmieniającej uchwałę w sprawie uchwalenia Wieloletniej Prognozy Finansowej Powiatu Wrzesińskiego na lata 2023 – 2029. W głosowaniu wzięło udział 19 radnych.

Uchwała nr 344/LIII/2023 Rady Powiatu Wrzesińskiego zmieniająca uchwałę w sprawie uchwalenia Wieloletniej Prognozy Finansowej na lata 2023-2029 została podjęta 14 głosami „za” przy 5 głosach „wstrzymujących się”.

Wyniki imienne:

ZA (14) Janusz Balcerzak, Robert Balicki, Waldemar Bartkowiak, Jarosław Czyż, Waldemar Grzegorek, Dionizy Jaśniewicz, Mikołaj Kubiaczyk, Marek Przyjemski, Paweł Skrzypczak, Krzysztof Strużyński, Stefan Tomczak, Grzegorz Trocha, Henryka Waligóra, Rafał Zięty

WSTRZYMUJĘ SIĘ (5) Małgorzata Cichacka, Maciej Handkiewicz, Przemysław Hirschfeld, Marek Kołodziejczyk, Wiesława Kowalska

Uchwała znajduje się w zbiorze uchwał Rady Powiatu Wrzesińskiego w Wydziale Organizacyjnym pod symbolem klasyfikacyjnym SO.0007.2023.

Przewodniczący Rady zarządził głosowanie nad projektem uchwały w sprawie zmiany uchwały budżetowej Powiatu Wrzesińskiego na 2023 rok. W głosowaniu wzięło udział 19 radnych.

Uchwała nr 345/LIII/2023 Rady Powiatu Wrzesińskiego w sprawie zmiany uchwały budżetowej Powiatu Wrzesińskiego na 2023 rok została podjęta 14 głosami „za” przy 5 głosach „wstrzymujących się”.

Wyniki imienne:

ZA (14) Janusz Balcerzak, Robert Balicki, Waldemar Bartkowiak, Jarosław Czyż, Waldemar Grzegorek, Dionizy Jaśniewicz, Mikołaj Kubiaczyk, Marek Przyjemski, Paweł Skrzypczak, Krzysztof Strużyński, Stefan Tomczak, Grzegorz Trocha, Henryka Waligóra, Rafał Zięty

WSTRZYMUJĘ SIĘ (5) Małgorzata Cichacka, Maciej Handkiewicz, Przemysław Hirschfeld, Marek Kołodziejczyk, Wiesława Kowalska

Uchwała znajduje się w  zbiorze uchwał Rady Powiatu Wrzesińskiego w Wydziale Organizacyjnym pod symbolem klasyfikacyjnym SOR.0007.2023.

 

Pkt 10 Interpelacje i zapytania radnych.

Przewodniczący Rady poinformował, że zgodnie z art. 21 ust. 12 ustawy o samorządzie powiatowym i § 46 ust. 2 Statutu Powiatu Wrzesińskiego Interpelacje, jak i również zapytania składane są w formie pisemnej na ręce przewodniczącego Rady, przewodniczący niezwłocznie przekazuje interpelację staroście. Odpowiedź na złożone interpelacje i zapytania zostaje udzielana w ustawowym terminie (14 dni). Dodał, że dnia 11 maja 2023 r. wpłynęły interpelacje radnej Małgorzaty Cichackiej w sprawie bezpieczeństwa na drodze powiatowej w miejscowości Bardo i sytuacji na rynku pracy dla osób z orzeczeniem o niepełnosprawności korzystających z usług Powiatowego Urzędu Pracy we Wrześni oraz radnego Macieja Handkiewicza w sprawie stanu utrzymania drogi powiatowej Trakt Pobiedziski. Odpowiedzi na powyższe interpelacje udzielono dnia 23 i 25 maja 2023 r.

 

Pkt 11  Wnioski i oświadczenia radnych.

Przewodniczący Rady udzielił głosu radnej Wiesławie Kowalskiej.

Wiesława Kowalska oświadczyła, że podczas głosowania Komisji Rewizyjnej nad wnioskiem w sprawie udzielenia Zarządowi Powiatu Wrzesińskiego absolutorium z wykonania budżetu Powiatu Wrzesińskiego za 2022 r. zagłosowała „przeciw”. Poinformowała, że zagłosowała „przeciw”, ponieważ podczas głosowania nad wnioskiem nie ma możliwości przeprowadzenia odrębnych głosowań nad każdym kryterium oceniania budżetu. Dodała, że na temat celowości i gospodarności realizacji budżetu Powiatu Wrzesińskiego za 2022 r. ma odrębne zdanie niż pozostali członkowie Komisji Rewizyjnej, natomiast co do rzetelności rachunkowej budżetu nie ma żadnych wątpliwości.

Przewodniczący Rady oddał głos radnemu Mikołajowi Kubiaczykowi.

Mikołaj Kubiaczyk zawnioskował do naczelnika Wydziału Dróg Powiatowych, aby w miarę możliwości zwiększyć liczbę zespołów zajmujących się remontami na drogach powiatowych. Dodał, że jest do zrobienia bardzo dużo remontów bieżących na drogach. Dopowiedział, że problem ten dotyczy wszystkich gmin powiatu wrzesińskiego.  

Wiesława Kowalska zaznaczyła, że Starostwo Powiatowe we Wrześni otrzymało darowiznę od 20 darczyńców w kwocie 47.100,00 zł na realizację wydarzenie pn.: „Niedziela z Powiatem”. Dodała, że są to środki finansowe pozyskane na imprezę promującą Powiat Wrzesiński. Dopowiedziała, że skoro z taką łatwością pozyskiwane są środki, to zaproponowała, aby przeznaczać je na cele gospodarcze, a nie na tego typu wydarzenie.

 

Pkt 12 Zamknięcie obrad.

Przewodniczący Rady zamknął o godz. 15:30 LIII sesję Rady Powiatu Wrzesińskiego VI kadencji.

 

Na tym protokół został zakończony. Protokół został podpisany po przyjęciu jego treści przez Radę.

 

 

Przewodniczący Rady

 

/-/ Marek Przyjemski

 

 

 

 

 

Protokołowała:

Marta Mittmann

drukuj (Protokół nr LIII / 2023)

Metryka

  • Autor lub odpowiedzialny za treśćMarek Przyjemski
  • OpublikowałMarta Mittmann
  • Data publikacji2023-08-02 08:13
  • Ostatnio zmodyfikowałMarta Mittmann
  • Ostatnia modyfikacja2023-08-02 08:13

Rejestr zmian

  • zmieniono 2023-08-02 08:13 przez Marta Mittmann
  • zmieniono 2023-08-02 08:13 przez Marta Mittmann

Adres

Starostwo Powiatowe we Wrześni

ul. Chopina 10

62-300 Września

Kontakt

Dane kontaktowe

tel. +48 61 640 44 44

starostwo@wrzesnia.powiat.pl

epuap: /pwrzesinski/skrytka

e-Doręczenia: 

AE:PL-66089-89776-FASJA-24

Godziny

Godziny urzędowania

Poniedziałek       8:00 – 16:00

Wtorek - piątek  7:00 – 15:00

Standardy i wytyczne

Stopka strony

w górę
Ułatwienia dostępu        Przeczytaj deklarację dostępności
Rozmiar czcionki
Wersja o wysokim poziomie kontrastu
Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku "Graficzna wersja strony" znajdującego się w górnej części witryny.