Szybkie linki

Treść strony

Protokół nr 1/2024

Z POSIEDZENIA KOMISJI SKARG, WNIOSKÓW I PETYCJI

z dnia 26 czerwca 2024 r.

 

Rafał Ziety, przewodniczący komisji otworzył posiedzenie i stwierdził obecność czterech członków komisji. Posiedzenie odbyło się w sali konferencyjnej Starostwa Powiatowego we Wrześni. Ze względu na tematykę, w posiedzeniu uczestniczyła Jolanta Pielak – naczelnik Wydziału Gospodarki Nieruchomościami.

Lista obecności stanowi załącznik nr 1 do protokołu.

 

Przewodniczący komisji przedstawił porządek obrad:

  1. Otwarcie posiedzenia i stwierdzenie quorum.
  2. Przedstawienie porządku posiedzenia.
  3. Wybór zastępcy przewodniczącego komisji.
  4. Przeprowadzenie postępowania wyjaśniającego w sprawie petycji dotyczącej nieodpłatnego przekazania Gminie Kołaczkowo nieruchomości: oficyny i dawnej stajni położonych w zespole parkowo- pałacowym w Kołaczkowie.
  5. Przeprowadzenie postępowania wyjaśniającego w sprawie skargi na dyrektora Powiatowej Szkoły Muzycznej I stopnia we  Wrześni p. Liliannę Kuczę.
  6. Sprawy bieżące.
  7. Zakończenie.

 

Członkowie komisji jednomyślnie przyjęli przedstawiony porządek obrad.

 

 

Pkt. 3 Wybór zastępcy przewodniczącego komisji.

 

Przewodniczący Komisji zaproponował radnego Marka Przyjemskiego, na objęcie funkcji zastępcy przewodniczącego komisji. Zapytał, czy radny wyraża zgodę.

 

Marek Przyjemski wyraził zgodę.

 

W związku z brakiem innych kandydatów Przewodniczący Komisji zarządził głosowanie.

 

Członkowie komisji jednogłośnie wybrali na zastępcę przewodniczącego Komisji Skarg, Wniosków i Petycji radnego Marka Przyjemskiego.

 

Pkt 4 Przeprowadzenie postępowania wyjaśniającego w sprawie petycji dotyczącej nieodpłatnego przekazania Gminie Kołaczkowo nieruchomości: oficyny i dawnej stajni położonych w zespole parkowo- pałacowym w Kołaczkowie.

 

 

Przewodniczący komisji poinformował, że dnia 11 marca 2024 r. do Starostwa Powiatowego we Wrześni wpłynęła petycja radnej Wiesławy Kowalskiej dotycząca nieodpłatnego przekazania Gminie Kołaczkowo nieruchomości: oficyny i dawnej stajni położonych w zespole parkowo - pałacowym w Kołaczkowie. Dodał, że ze względu na upływ kadencji poprzedniej Rady, petycja nie została rozpatrzona w ustawowym terminie trzech miesięcy i zgodnie z przepisami ustawy o petycjach, termin na jej rozpatrzenie został przedłużony o kolejne trzy miesiące.

Petycja znajduje się w Wydziale Organizacyjnym pod symbolem klasyfikacyjnym SO.0005.1.2024.

 

Przewodniczący komisji zapytał członków komisji, czy chcą by petycja została odczytana na głos.

 

Członkowie komisji poprosili o jej odczytanie.

 

Przewodniczący komisji odczytał petycję. Następnie poprosił Jolantę Pielak - naczelnik Wydziału Gospodarki Nieruchomościami o omówienie dotychczasowych ustaleń i  korespondencji w sprawie.

 

Jolanta Pielak poinformowała, że sprawa miała swój początek już w 2021 roku, kiedy pod koniec grudnia, Wójt Gminy Kołaczkowo złożyła wniosek do Zarządu Powiatu Wrzesińskiego o nieodpłatne przekazanie oficyny na rzecz Gminy Kołaczkowo wskazując, że byłaby ona wykorzystywana na zadania oświatowe. Zarząd rozpatrzył wniosek na początku stycznia 2022 roku udzielając odpowiedzi, że nieodpłatne przekazanie tej nieruchomości stanowiłoby uszczuplenie majątku Powiatu Wrzesińskiego, co stanowiłoby naruszenie prawa.

Jolanta Pielak dodała, że Zarząd Powiatu po miesiącu jeszcze raz pochylił się nad tą sprawą   i zaproponował trzy rozwiązania. Pierwsze z nich mówiło o tym, że jeśli Gmina Kołaczkowo chce realizować tam cele własne Powiat może przekazać nieruchomość, ale odpłatnie w drodze sprzedaży. Drugie zakładało, że Powiat może użyczyć nieruchomość, ostatnie, że Powiat może zamienić się z Gminą Kołaczkowo na nieruchomość o przybliżonej wartości.

Na to pismo Gmina Kołaczkowo nie udzieliła odpowiedzi. W Październiku 2022 r. Zarząd Powiatu powtórnie zwrócił się do Gminy Kołaczkowo przytaczając treść poprzedniego pisma, prosząc o zajęcie stanowiska. Na to pismo Wójt Gminy Kołaczkowo także nie odpowiedziała. W 2023 roku Gmina Kołaczkowo zwróciła się o użyczenie tej nieruchomości, ale nie na realizację celów własnych tylko, by zmagazynować tam wyposażenie rzędu Gminy, podczas jego remontu. Taka umowa użyczenia została zawarta na okres 1 roku zgodnie z wnioskiem Gminy Kołaczkowo. Umowa zakończy się 17 lipca br.

Jolanta Pielak nadmieniła, że w kwietniu br. Wpłynęła odpowiedź na wcześniej wystosowane przez Zarząd Powiatu pisma, z których wynika, że Gmina Kołaczkowo nie jest zainteresowana żadną z propozycji przedstawionych przez Zarząd Powiatu w 2022r.

W międzyczasie Wójt Gminy Kołaczkowo złożyła pismo do Starosty Wrzesińskiego, jako organu, który reprezentuje Skarb Państwa, o zajęcie stanowiska. Wskazywała, że Gmina Kołaczkowo przekazała nieruchomość Skarbowi Państwa w 1993 roku zanim Powiat stał się jej właścicielem.

Potwierdza to akt notarialny zawarty między Gminą Kołaczkowo, a Urzędem Rejonowym, reprezentującym wówczas Skarb Państwa, który tę nieruchomość nabył na wniosek Kuratorium Oświaty w celu prowadzenia zadań wychowawczo – dydaktycznych. Powstał tam bowiem ośrodek wychowawczy dla dzieci.

Wójt w omawianym piśmie zwróciła uwagę na fakt, że w akcie notarialnym była mowa, że jeżeli nieruchomość nie będzie wykorzystywana na te cele, na które była darowana to powinna podlegać zwrotowi.

W odpowiedzi Starostwa wrzesiński wskazał, że dziś właścicielem nieruchomości jest Powiat Wrzesiński, nie Skarb Państwa. W 2003 r. na mocy decyzji Wojewody Wielkopolskiego nieruchomość ta, na podstawie ustawy reformującej administrację publiczną przeszła z mocy prawa na własność Powiatu Wrzesińskiego.

Zwrócił także uwagę, że zapis w protokole dotyczący obowiązku zwrotu nieruchomości dotyczył planowanych zamierzeń Kuratorium Oświaty. Jeśli Kuratorium nie otworzyłoby ośrodka wychowawczego, to nieruchomość wróci do pierwotnego właściciela tj. Gminy Kołaczkowo. Kuratorium wywiązało się, ze swoich zobowiązań i 1 września 1995r. w przekazanych obiektach rozpoczął funkcjonowanie Turnusowy Ośrodek Socjoterapii. Tym samym wygasły przesłanki do zwrotu nieruchomości Gminie Kołaczkowo.

 

Przewodniczący komisji poinformował, zgodnie z zapisem art. 5 ust. 1 i 2 ustawy o petycjach, osoba składająca petycję w imieniu podmiotu trzeciego, powinna przedłożyć zgodę na złożenie petycji w jego imieniu. Złożona petycja nie zawiera zgody Gminy Kołaczkowo.

W związku z tym członkowie komisji zawnioskowali, by Zarząd Powiatu Wrzesińskiego zwrócił się do Wójta Gminy Kołaczkowo z zapytaniem, czy Gmina zainteresowana jest złożeniem wniosku o przejęcie budynku oficyny położonej w zespole parkowo-pałacowym w Kołaczkowie. Kwestia aktualnego stanowiska Gminy Kołaczkowo jest istotna także z tego powodu, że zmieniły się władze gminy.

Przewodniczący komisji otworzył dyskusję i oddał głos radnemu Markowi Przyjemskiemu.

 

Marek Przyjemski zapytał, czy te budynki znajdują się w osobnych księgach wieczystych.

 

Jolanta Pielak odpowiedziała, że budynki te znajdują się w jednej księdze wieczystej, natomiast nie stoi to na przeszkodzie ewentualnemu ich  przekazaniu.

 

Przewodniczący komisji zarządził głosowanie nad złożeniem pisma do Zarządu Powiatu Wrzesińskiego w powyższej sprawie.

 

Członkowie komisji jednogłośnie opowiedzieli się za przedstawioną propozycją.

 

Przewodniczący wystosuje odpowiednie pismo do Zarządu Powiatu.

 

Pkt 5 Przeprowadzenie postępowania wyjaśniającego w sprawie skargi na dyrektora Powiatowej Szkoły Muzycznej I stopnia we Wrześni p. Liliannę Kuczę dotyczącej zaniedbań  w obszarze podejmowanych decyzji, pozostających w gestii dyrektora szkoły.

 

Członkowie komisji we własnym zakresie zapoznali się z treścią skargi i pozostałymi pismami. Przewodniczący komisji podsumowując informacje zawarte w pismach stwierdził, że w skardze zostały zawarte trzy główne zarzuty:

·         niezapewnienie bezpieczeństwa jednej z uczennic,

·         niezapewnienie kadry z właściwymi kwalifikacjami,

·         nieprawidłowe relacje osobiste rodzica z kadrą i dyrekcją szkoły.

Sprawy kadrowe oraz zarzuty w sprawie niewłaściwego traktowania skarżącej i jej córki, po złożeniu przez p. Kołacką skargi (25.10.2023r.), rozpatrzył wizytator Centrum Edukacji Artystycznej, które sprawuje nadzór nad działalnością szkół artystycznych. We wnioskach pokontrolnych napisał, że nie stwierdził nieprawidłowości w organizacji i funkcjonowaniu szkoły, kadra ma właściwe kwalifikacje, a  zarzuty co do ograniczenia rozwoju i niewłaściwego traktowania córki skarżącej należy uznać za bezpodstawne.

 

Komisja zatem skupiła się na rozpatrzeniu działania dyrektora i szkoły w zakresie zarzutu co do nieprawidłowego sprawowania opieki nad uczniami. Zdaniem Przewodniczącego nie zostały złamane żadne regulacje, przepisy prawa i wewnętrzne procedury. Zabrakło komunikacji, ze strony rodzica w kierunku dziecka i nauczyciela. Dodał, że specyfiką tej placówki jest brak dyżurów i przerw. Dzieci kończą zajęcia w różnym czasie, rodzice je odbierają, bądź pozwalają, poprzez pisemną zgodę, żeby same wracały do domu. W tym przypadku rodzic zadeklarował „osobisty odbiór dziecka ze szkoły”.

Zaproponował, by w stanowisku komisji zawrzeć wniosek, że należy jeszcze raz przedyskutować z rodzicami procedurę odbierania dzieci ze szkoły, doprecyzować ją.

 

Przewodniczący komisji otworzył dyskusję oddając głos radnemu Markowi Przyjemskiemu.

 

Marek Przyjemski zwrócił uwagę, że jego zdaniem jeżeli rodzic przychodzi odebrać dziecko, to w pierwszej kolejności powinien je odebrać, a dopiero później z tym dzieckiem załatwiać dalsze sprawy.

 

Walentyna Tomczak dodała, że matka przyprowadziła dziecko na 30 minutowa lekcję, po czym poszła porozmawiać z inną nauczycielką. Straciła poczucie czasu i stąd wynikła przytaczana sytuacja. Zabrakło tutaj informacji, że matka będzie czekać na dziecko po zajęciach.

 

Przewodniczący komisji zwrócił uwagę, że ośmioletniemu dziecku rodzic powinien wytłumaczyć, że po zajęciach ma czekać na rodzica i nie oddalać się z budynku.

 

Walentyna Tomczak zwróciła uwagę na dość długi czas między zakończeniem zajęć, a reakcją matki na zaginięcie dziecka.

 

Marek Przyjemski dodał, że pani dyrektor proponowała wezwanie policji, na co matka nie wyraziła zgody.

 

Walentyna Tomczak zaproponowała, by szkoła zwróciła uwagę na wzór oświadczeń, z których wynika, w jaki sposób dziecko ma opuszczać teren szkoły po zakończonych zajęciach.

 

Przewodniczący komisji zgodził się z propozycją radnej Walentyny Tomczak, dodając że okres wakacyjny jest idealnym czasem, aby procedury i regulaminy szkolne uległy ponownemu sprawdzeniu.

 

Podsumowanie:

Po przeanalizowaniu wszystkich dokumentów, w tym zapisów monitoringu, uwzględniając ustalenia raportu z postępowania wyjaśniającego przeprowadzonego przez wizytatora CEA:

 

Komisja Skarg, Wniosków i Petycji Rady Powiatu Wrzesińskiego rekomenduje uznanie skargi na działania dyrektora Powiatowej szkoły muzycznej pierwszego stopnia

 za bezzasadną.

 

Projektu uchwały rady znajduje się w zbiorze projektów uchwał Rady Powiatu Wrzesińskiego w Wydziale Organizacyjnym po symbolem klasyfikacyjnym SO.0006.2024.

 

Przewodniczący komisji poinformował, że zgodnie z § 75 ust. 3 Statutu Powiatu Wrzesińskiego projekt uchwały Rady zostaje przekazany przewodniczącemu Rady Powiatu Wrzesińskiego.

 

 

Pkt 6 Sprawy bieżące.

 

Przewodniczący komisji zwrócił uwagę, że  w poprzedniej kadencji Rady Powiatu zgłaszano wiele skarg, jednak nie wszystkie były poddane procedowaniu, z uwagi na kierowanie pisma do niewłaściwej instytucji. Dodał, że chce duży nacisk kłaść na kategoryzację pism jako skarga, wniosek, czy petycja. Ponadto podkreślił, że istotne jest, aby potencjalny wnioskodawca znał właściwy organ do rozpatrzenia sprawy.

 

 

Pkt 7 Zakończenie.

 

Z uwagi na zrealizowanie porządku obrad przewodniczący komisji zamknął posiedzenie.

 

Na tym protokół zakończono i po zapoznaniu się z jego treścią podpisano.

 

 

 

Przewodniczący komisji

 

/-/ Rafał Zięty

 

 

 

 

Protokołowała:

Natalia Gomuła

Metryka

  • Autor lub odpowiedzialny za treśćRafał Zięty
  • OpublikowałNatalia Gomuła
  • Data publikacji2024-07-25 08:05

Adres

Starostwo Powiatowe we Wrześni

ul. Chopina 10

62-300 Września

Kontakt

Dane kontaktowe

tel. +48 61 640 44 44

starostwo@wrzesnia.powiat.pl

epuap: /pwrzesinski/skrytka

e-Doręczenia: 

AE:PL-66089-89776-FASJA-24

Godziny

Godziny urzędowania

Poniedziałek       8:00 – 16:00

Wtorek - piątek  7:00 – 15:00

Standardy i wytyczne

Stopka strony

w górę
Ułatwienia dostępu        Przeczytaj deklarację dostępności
Rozmiar czcionki
Wersja o wysokim poziomie kontrastu
Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku "Graficzna wersja strony" znajdującego się w górnej części witryny.