Szybkie linki

Treść strony

Protokół nr 2 / 2024

Z POSIEDZENIA KOMISJI EDUKACJI, KULTURY I SPORTU

z dnia 2 września 2024 r.

 

Pkt 1 Otwarcie posiedzenia i stwierdzenie quorum.

Ewa Sławska, przewodnicząca komisji otworzyła posiedzenie i stwierdziła obecność 9 członków komisji, co stanowi quorum do prowadzenia obrad w zakresie punktów objętych porządkiem obrad. Posiedzenie odbyło się w Starostwie Powiatowym we Wrześni. Ze względu na tematykę uczestniczyła w nim Olga Kośmińska-Giera, sekretarz powiatu, Katarzyna Starzyńska, naczelnik Wydziału Edukacji, Mateusz Maserak, naczelnik Wydziału Promocji, Spraw Społecznych i Sportu, Małgorzata Korfini-Stachnik, prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego  oraz dyrektorzy jednostek oświatowych, dla których powiat wrzesiński jest organem prowadzącym.

Lista obecności stanowi załącznik nr 1 do protokołu.

Przewodnicząca komisji przedstawiła porządek obrad, a po akceptacji przez członków komisji przystąpiła do realizacji jego punktów:

  1. Otwarcie posiedzenia i stwierdzenie quorum.
  2. Przedstawienie i omówienie porządku posiedzenia.
  3. Informacja na temat wizyt przedstawicieli Komisji w jednostkach organizacyjnych Powiatu Wrzesińskiego.
  4. Informacja o inwestycjach przeprowadzonych w jednostkach organizacyjnych w okresie wakacyjnym.
  5. Informacja na temat kolejnej edycji Powiatowego Pikniku Naukowego.
  6. Wyjaśnienie kwestii związanych z dodatkiem motywacyjnym dla nauczycieli i dyrektorów zatrudnionych w szkołach i placówkach oświatowych, których prowadzenie należy do zadań własnych Powiatu Wrzesińskiego.
  7. Dyskusja na temat ewentualnych wniosków Komisji do przyszłorocznego budżetu.
  8. Omówienie planu pracy nad programem współpracy z organizacjami pozarządowymi w zakresie zadań dotyczących edukacji, kultury i sportu.
  9. Odpowiedź na wniosek w sprawie poniesionych i planowanych wydatków na modernizację Powiatowej Sceny Kultury „Zamkowa” w Miłosławiu.
  10. Sprawy bieżące:

  10. 1 Wybór przedstawiciela Komisji do udziału w panelu dyskusyjnym X       edycji  badania „Barometr zawodów”;

  10.2 Informacja o realizacji planu pracy Komisji w III i plan na IV kwartał.

  1. Wolne głosy i wnioski.
  2. Zakończenie. 

Porządek obrad stanowi załącznik nr 2 do protokołu.

 

Pkt 3 Informacja na temat wizyt przedstawicieli Komisji w jednostkach organizacyjnych Powiatu Wrzesińskiego.

Przewodnicząca Komisji Ewa Sławska poinformowała o odbytych wizytach w placówkach oświatowych, które miały miejsce w okresie wakacyjnym. Podziękowała członkom komisji, którzy znaleźli czas i uczestniczyli w wizytacjach. Wspomniała, że celem spotkań było poznanie zasobów i potrzeb jednostek.

Zaznaczyła, że dyrektorzy wykazywali duże zainteresowanie, zależy im na jakości kształcenia. Dodała, że komisja dowiedziała się, jak szkoły ze sobą współpracują, organizując razem wydarzenia oraz jak wzajemnie się wspierają, udostępniając sobie nawzajem sprzęt oraz swoje obiekty.

Przewodnicząca Komisji powiedziała, że Zespół Szkół Technicznych i Ogólnokształcących we Wrześni posiada bardzo dobrą bazę sportową, natomiast zwróciła uwagę na zły stan techniczny budynku gospodarczego w Bierzglinku oraz potrzebę uzupełnienia niektórych pracowni o środki dydaktyczne. Szkoła organizuje wydarzenie znane w naszym powiecie, jakim są Targi Rolnicza Jesień. Podkreśliła fakt małej liczby osób utrzymujących porządek    na terenie szkoły, dodając, że obsługują oni areał o wielkości 3,5 ha.

Kontynuując powiedziała, że Zespół Szkół Zawodowych nr 2 we Wrześni wyposażony jest w profesjonalne sale do szkolenia specjalistów. Szkoła współpracuje z Ochotniczym Hufcem Pracy, organizuje takie imprezy jak Bieg im. Bohaterów Powstania Wielkopolskiego. Przewodnicząca komisji zidentyfikowała istotny problemem placówki, jakim jest zbyt mała    i nieprzystosowana do obecnych standardów sala gimnastyczna oraz konieczność termomodernizacji  budynku szkoły.

Liceum Ogólnokształcące we Wrześni to szkoła współpracująca z uczelniami wyższymi. Przewodnicząca komisji zaznaczyła, że niemal wszystkie sale zostały wyremontowane. Problemem jest m.in.: przeciekający dach w sali gimnastycznej oraz zepsuty rzutnik w auli. 

Zespół Szkół Politechnicznych we Wrześni wyróżnia się bardzo dobrym stanem technicznym, odpowiednim wyposażeniem oraz wysoko zaawansowanym zapleczem sportowym, na którym odbywają się wydarzenia powiatowe m.in.: koncerty, piknik naukowy.

Zespół Szkół Specjalnych we Wrześni ze względu na profil kształcenia jest szkołą stwarzającą bardzo przyjazną atmosferę. Przewodnicząca komisji zaznaczyła, że placówka obecnie znajduje się w zbyt małym na swoje potrzeby obiekcie. Dodała, że warte rozważenia jest, by przeznaczyć na klasy połowę piętra, które obecnie zajmuje Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna.

Przewodnicząca komisji wskazała, że rodzice dzieci korzystających z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej we Wrześni mają utrudniony dojazd do jednostki, z racji, że znajduje się ona poza centrum miasta. Przewodnicząca stwierdziła, że koncepcja zmiany lokalizacji Poradni i jednoczesne zwolnienia miejsca dla Zespołu Szkół Specjalnych byłaby dobrym rozwiązaniem. 

Przewodnicząca komisji pochwaliła Centrum Badań i Rozwoju Nowoczesnych Technologii w Grzymysławicach, mówiąc, że jest to nowoczesny i kompleksowy obiekt, z którego korzysta wiele powiatowych jednostek. 

Ewa Sławska powiedziała, że członkowie komisji nie odwiedzili jeszcze Bursy Międzyszkolnej oraz Powiatowej Szkoły Muzycznej, ale mają to w planach.

Waldemar Grzegorek odniósł się do kwestii złego stanu sal w ZSZ nr 2 we Wrześni. Podkreślił, że w przeszłości szkoły otrzymywały cykliczne wsparcie w wysokości  100.000,00 zł na remonty. Któregoś roku dyrektor Mielczarek zaproponował, by nie remontować pomieszczeń, tylko w ramach tych środków ulepszyć sieć internetową.

Maciej Mielczarek, dyrektor ZSZ nr 2 We Wrześni zabrał głos w sprawie i dodał,
że w ostatnim czasie osiem sal było kompleksowo wyremontowanych ze zmianą wyposażenia. Podkreślił, że stara się działać priorytetowo, po kolei ulepszając infrastrukturę. Stąd w pierwszej kolejności wolał skupić się na odrestaurowaniu łącza internetowego, które jest niezbędne do funkcjonowania szkoły.

Waldemar Grzegorek wracając do tematu lokalizacji Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej powiedział, że w 2018 roku miejsce było wystarczające, ale w momencie kiedy Szkoła Specjalna zaczęła się rozwijać, wyniknął problem niewystarczającej liczby sal lekcyjnych. Dodał, że poprzedni Zarząd Powiatu też miał tę kwestię na uwadze. 

Przemysław Hirszfeld zapytał dyrektorów szkół, jak placówki są przygotowywane
do przedłużających się upałów.

Bogdan Nowak, dyrektor Zespołu Szkół Politechnicznych powiedział, że sale lekcyjne nie są wyposażone w klimatyzację, więc w grę wchodzi jedynie otwieranie okien i wietrzenie pomieszczeń. Podkreślił, że ten pierwszy tydzień roku szkolnego jest czasem porządkowym i lekcje przeprowadzane będą miały charakter bardziej organizacyjny. Dodał, że dopasowanie do tak nowoczesnej infrastruktury, by w każdej sali lekcyjnej znajdowała się klimatyzacja wymaga ogromnych nakładów inwestycyjnych.

Magdalena Zając, dyrektor Zespołu Szkół Specjalnych ogłosiła, że w tym roku w szkole udało się zamontować 5 klimatyzatorów. Podkreśliła, że szczególnie na poddaszu, gdzie uczą się najmłodsze dzieci, było to niezbędne z uwagi na ich stan zdrowia.

 

Pkt 4 Informacja o inwestycjach przeprowadzonych w jednostkach organizacyjnych w okresie wakacyjnym.

Przewodnicząca komisji o przedstawienie punktu poprosiła Katarzynę Starzyńską, naczelnika Wydziału Edukacji.

Katarzyna Starzyńska przedstawiła prezentację multimedialną dotyczącą inwestycji przeprowadzonych w jednostkach oświatowych w okresie wakacyjnym. 

Prezentacja stanowi załącznik nr 3 do protokołu. 

Stefan Tomczak podkreślił fakt, że środki pozyskane na prace remontowe są efektem pracy obecnej oraz poprzedniej Rady i Zarządu Powiatu Wrzesińskiego.

Grzegorz Trocha zadał pytanie dyrektorom, czy szkoły są przystosowane do nowych wymogów oświetleniowych.

Dyrektorzy odpowiadając, podkreślili, że nastąpiła kolejna nieoczekiwana zmiana zaleceń Sanepidu w zakresie pułapu natężenia oświetlenia. Dodali, że należy zdawać sobie sprawę, że w dużych szkołach potrzeby są ogromne i trudne do zrealizowania. Zaznaczyli, że od lat sukcesywnie remontują pomieszczenia. Nadto planując najpotrzebniejsze prace modernizacyjne, dyrektorzy niekiedy muszą odstąpić od ich realizacji, ponieważ przepisy prawa obligują do nagłych zmian w innych obszarach.

Barbara Zawal, dyrektor Bursy Międzyszkolnej powiedziała, że bursa ma trzy lokalizacje. Najpilniejszego remontu wymaga budynek przy ul. Kaliskiej 2A. Był on remontowany w 2009 roku. Poinformowała, że ostatnio wymienione zostały rozdzielnie prądowe. Dodała, że do końca 2025 roku decyzją Państwowej Straży Pożarnej wymagane jest dostosowanie budynku do ewakuacji poprzez utworzenie dodatkowego wyjścia ewakuacyjnego. 

Grzegorz Trocha zadał pytanie dotyczące kierunku, w jakim zmierzają rozmowy dotyczące utworzenia wspólnoty mieszkaniowej przy Zespole Szkół Zawodowych nr 2 we Wrześni.

Maciej Mielczarek, odpowiedział, że budynek przy ul. Koszarowej 1 jest w 63% własnością Powiatu Wrzesińskiego w trwałym Zarządzie ZSZ nr 2 we Wrześni. Dyrektor podkreślił,
że prace nad utworzeniem wspólnoty trwają i próbuje zrobić to w porozumieniu
z mieszkańcami. W tej chwili zgodnie z ustawą o własności lokali jest obowiązek zawiązania takiej wspólnoty. Dodał, że jeszcze w tym roku odbędzie się spotkanie z mieszkańcami w tej sprawie. 

 

Pkt 5 Informacja na temat kolejnej edycji Powiatowego Pikniku Naukowego.

Przewodnicząca komisji poprosiła o przedstawienie punktu Katarzynę Starzyńską, naczelnika Wydziału Edukacji.

Katarzyna Starzyńska przedstawiła prezentację multimedialną dotyczącą organizowanego przez Powiat Wrzesiński Powiatowego Pikniku Naukowego. 

Prezentacja stanowi załącznik nr 4 do protokołu.

 

Pkt 6 Wyjaśnienie kwestii związanych z dodatkiem motywacyjnym dla nauczycieli i dyrektorów zatrudnionych w szkołach i placówkach oświatowych, których prowadzenie należy do zadań własnych Powiatu Wrzesińskiego.

Przewodnicząca komisji poprosiła o przedstawienie punktu Olgę Kośmińską-Gierę, sekretarza powiatu. 

Olga Kośmińska-Giera wyjaśniła kwestę dotyczącą dodatków motywacyjnych oraz to, jak ewentualne podniesienie ich wysokości wpływa na budżet powiatu.  Powiedziała, że ustalenie puli środków, jakie w budżecie są do wykorzystania w zakresie dodatków motywacyjnych dla nauczycieli jest wyłączną kompetencją rady powiatu. Regulamin wynagradzania nauczycieli zatrudnionych w szkołach i placówkach oświatowych, których prowadzenie należy do zadań własnych Powiatu Wrzesińskiego jest podejmowany w trybie uchwały Rady Powiatu. Uchwały te podlegają konsultacjom ze związkami zawodowymi. W 2019 roku pula wzrosła z 3% do 5% wynagrodzenia zasadniczego nauczyciela mianowanego mnożona przez liczbę nauczycieli zatrudnionych na pełen etat 30 września danego roku. Na 2024 rok liczba kadry nauczycielskiej, jaka została wzięta pod uwagę to 311 nauczycieli. Zgodnie z tą liczbą pula na dodatki motywacyjne dla nauczycieli wszystkich jednostek powiatowych w skali rocznej wynosi  943 636,20 zł. Dodała, że w kadrze kierowniczej w szkołach i placówkach oświatowych jest zatrudnionych 21 osób, zgodnie z tym 20% wynagrodzenia zasadniczego nauczyciela mianowanego pomnożona przez liczbę kadry kierowniczej i 12 miesięcy daję kwotę 254 872,80 zł w skali roku.

Stefan Tomczak stwierdził, że dyrektorzy mają osobną pulę tych środków.

Olga Kośmińska-Giera powiedziała, że w związku z Rozstrzygnięciem Nadzorczym Wojewody Wielkopolskiego od 2016 roku dyrektorzy nie mają osobnej puli.

Olga Kośmińska-Giera oznajmiła, że trzeba zwrócić uwagę, że środki te nie są subwencjonowane. Kontynuując powiedziała, że zwracając się Ministerstwa Edukacji Narodowej w tej sprawie powiat otrzymał odpowiedź, że wysokość dodatków u każdego z organów jest indywidulaną kwestią. Wspomniała, że comiesięczny dodatek motywacyjny przyznaje się na czas określony nie dłuższy niż 6 miesięcy, nie może on wynosić mniej niż 100 zł i nie więcej niż 65% wynagrodzenia zasadniczego nauczyciela mianowanego. Podkreśliła, że kompetencją dyrektora jest to, na jaki okres, ile i komu przyznaje dodatek. 

Małgorzata Korfini-Stachnik, prezes Wrzesińskiego Oddziału Związku Nauczycielska Polskiego zaznaczyła, że od kilku lat próbuje rozmawiać z Powiatem Wrzesińskim w kwestii zwiększenia puli na dodatki dla nauczycieli. Odniosła się do bardzo dobrych wyników w szkołach ponadpodstawowych. Zaapelowała o podjęcie działań mających na celu poprawę sytuacji nauczycieli, zwracając tym samym uwagę na ich malejącą liczbę.

Bogdan Nowak zwrócił uwagę na nauczycieli zatrudnionych w niepełnym wymiarze, których pula środków na dodatki motywacyjne nie obejmuje. Dodając, że w jego szkole takich osób jest 11. Zasugerował, że warto uwzględnić ich w obliczaniu wskaźnika procentowego wysokości puli.

Violetta Zdunowska, dyrektor Liceum Ogólnokształcącego we Wrześni poinformowała, że w liceum pracuje 11 osób w niepełnym wymiarze.

Olga Kośmińska-Giera dodała, że w całym powiecie takich osób jest 101.

 

Pkt 7 Dyskusja na temat ewentualnych wniosków Komisji do przyszłorocznego budżetu.

Przewodnicząca komisji zaproponowała, aby wystosować wniosek do Zarządu Powiatu Wrzesińskiego o zmianę regulaminu wynagrodzeń poprzez:

  • zwiększenie puli środków na dodatek motywacyjny dla nauczycieli,
  • wyliczanie odpisu na dodatki motywacyjne z funduszu wynagrodzeń,
  • podniesienie wskaźników procentowych definiujących odpis z wynagrodzenia zasadniczego nauczyciela mianowanego dla nauczycieli i kadry kierowniczej,
  • podniesienie dodatku za wychowawstwo do kwoty 400 zł,
  • podniesienie dodatku dla opiekuna stażu i mentora do kwoty 260 zł.

Przewodnicząca komisji zarządziła głosowanie nad treścią wniosku. Wniosek został podjęty jednogłośnie 9 głosami za.

Wniosek stanowi załącznik nr 5 do protokołu.

 

Pkt 8 Omówienie planu pracy nad programem współpracy z organizacjami pozarządowymi  w zakresie zadań dotyczących edukacji, kultury i sportu.

Przewodnicząca komisji o przedstawienie punktu poprosiła Mateusza Maseraka, naczelnika Wydziału Promocji, Spraw Społecznych i Sportu.

Mateusz Maserak powołał się na ustawę z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie, która obliguje na jednostki samorządu terytorialnego tworzenie i realizowanie programów współpracy z organizacjami pozarządowymi. Dlatego też jednostki samorządu terytorialnego, w tym także powiat wrzesiński muszą do końca roku kalendarzowego przyjąć i zatwierdzić taki program. Określa on zasady współpracy zarówno finansowej, jak i pozafinansowej. W związku z tym, że od paru lat również w ramach tej współpracy udzielane jest w zakresie zadań zleconych przez Wojewodę Wielkopolskiego wsparcie na prowadzenie punktu nieodpłatnego pomocy prawnej dla mieszkańców powiatu wrzesińskiego. Jesteśmy zobligowani, aby ten program powstawał na tyle wcześnie, aby można było wyłonić w ramach otwartego konkursu ofert wykonawcę realizacji tych porad prawnych, tak aby z dniem 1 stycznia nowego roku, punkty te funkcjonowały. Roczny program współpracy musi być przyjęty drogą uchwały Rady Powiatu. 

Mateusz Maserak poinformował, że do priorytetowych zadań publicznych realizowanych przy współudziale organizacji pozarządowych należą przedsięwzięcia w następujących obszarach:

1. kultura, sztuka, ochrona dóbr kultury i dziedzictwa narodowego;

2. edukacja;

3. działalność na rzecz dzieci i młodzieży, w tym wypoczynku dzieci i młodzieży;

4. wspieranie i upowszechnianie kultury fizycznej;

5. ratownictwo i ochrona ludności;

6. ochrona i promocja zdrowia;

7. pomoc społeczna, w tym działalność na rzecz rodzin i osób w trudnej sytuacji życiowej;

8. działalność na rzecz osób niepełnosprawnych;

9. działalność na rzecz osób w wieku emerytalnym;

10. ekologia;

11 udzielanie nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego, nieodpłatnej pomocy prawnej oraz realizowanie działań edukacyjnych zmierzających do zwiększania świadomości prawnej społeczeństwa.

Na koniec dodał, że zgłaszanie do otwartych konkursów ofert jest prowadzone przez platformę eNGO, eliminuje to błędy formalne przy składaniu wniosków.

Ewa Sławska zapytała, ile w zeszłym roku organizacji wnioskowało.

Mateusz Maserak poinformował, że w ubiegłym roku 70 organizacji wnioskowało, natomiast beneficjentów było 51.

 

Pkt 9 Odpowiedź na wniosek w sprawie poniesionych i planowanych wydatków na modernizację Powiatowej Sceny Kultury "Zamkowa” w Miłosławiu.

Przewodnicząca komisji oddała głos radnemu Przemysławowi Hirschfeldowi.

Przemysław Hirschfeld odniósł się do odpowiedzi na wniosek dotyczący inwestycji w obiekcie Powiatowa Scena Kultury „Zamkowa” w Miłosławiu. Zawnioskował o uzupełnienie informacji, o wykaz prac koniecznych do wykonania, w celu doprowadzenia obiektu do oczekiwanego stanu.

Odpowiedź z Wydziału Inwestycji, Zamówień Publicznych, Funduszy Europejskich na wniosek komisji z dnia 6 czerwca 2024 r. stanowi załącznik nr 6 do protokołu

Wniosek o uzupełnienie informacji stanowi załącznik nr 7 do protokołu.

 

Pkt 10.1 Wybór przedstawiciela Komisji do udziału w panelu dyskusyjnym X edycji  badania „Barometr zawodów”;

Przewodnicząca komisji przedstawiła wydarzenie organizowane w dniu 12 września przez Powiatowy Urząd Pracy we Wrześni. Jako przedstawiciela reprezentującego komisję Edukacji, Kultury i Sportu zaproponowała zastępcę przewodniczącej komisji, radnego Krzysztofa Wróbla. 

Krzysztof Wróbel wyraził zgodę.

Pozostali członkowie komisji przychylili się. 

 

Pkt 10.2 Informacja o realizacji planu pracy Komisji w III i plan na IV kwartał.

Przewodnicząca komisji powiedziała, że zadania zaplanowane na III kwartał zostały w dużej mierze zrealizowane. Komisja jeszcze we wrześniu uda się z wizytacją do Bursy Międzyszkolnej oraz Powiatowej Szkoły Muzycznej I stopnia we Wrześni.

Dodała, że w IV kwartale komisja realizować będzie spotkania z przedstawicielami Rady Rodziców Szkół Ponadpodstawowych. Zajmie się także przygotowaniem planu pracy na kolejny rok oraz przyjrzy się budżetowi Powiatu Wrzesińskiego na rok 2025.

 

Pkt 11 Wolne głosy i wnioski.

W tym punkcie członkowie komisji nie podjęli dyskusji.

 

Pkt 12 Zakończenie.

Z uwagi na wyczerpanie porządku obrad Ewa Sławska, przewodnicząca komisji zamknęła posiedzenie.

Na tym protokół zakończono i po zapoznaniu się z jego treścią podpisano.

 

 

 

Przewodnicząca komisji                                                    

/-/  Ewa Sławska

 

Protokołowała:

Natalia Gomuła

 

  • autor lub odpowiedzialny za treść: Ewa Sławska
  • opublikował: Natalia Gomuła
    data publikacji: 2024-10-23 13:32
  • zmodyfikował: Natalia Gomuła
    ostatnia modyfikacja: 2024-10-23 13:34

Adres

Starostwo Powiatowe we Wrześni

ul. Chopina 10
62-300 Września

Kontakt

Dane kontaktowe

tel. +48 61 640 44 44

e-mail: starostwo@wrzesnia.powiat.pl

epuap: /pwrzesinski/skrytka

Godziny

Godziny urzędowania

Poniedziałek       8:00 – 16:00

Wtorek - piątek  7:00 – 15:00

Standardy i wytyczne

Stopka strony

w górę
Ułatwienia dostępu        Przeczytaj deklarację dostępności
Rozmiar czcionki
Wersja o wysokim poziomie kontrastu
Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku "Graficzna wersja strony" znajdującego się w górnej części witryny.