GLEBOZNAWCZA KLASYFIKACJA GRUNTÓW ROLNYCH
Wydział – Powiatowy Ośrodek Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej
ul. Chopina 10, pok. 20,
tel. 61 640 44 85.
Podstawa prawna:
1. Ustawa z dnia 17 maja 1989 r. Prawo geodezyjne i kartograficzne (tj. Dz. U. z 2024 r., poz. 115 z późn. zm.),
2. Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 12 września 2012 r. w sprawie gleboznawczej klasyfikacji gruntów (Dz. U. z 2012 r., poz. 1246),
3. Ustawa z dnia 16 listopada 2006r. o płacie skarbowej (Dz. U. z 2023 r., poz. 2111 z póź. zm.),
4. Ustawa z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (Dz. U. 2021 r., poz. 735 z póź. zm.).
Opis karty informacyjnej
Przeprowadzenie czynności zmiany gleboznawczej klasyfikacji gruntów następuje w drodze postępowania administracyjnego do którego mają zastosowanie przepisy kpa., zakończonego wydaniem decyzji o ustaleniu klasyfikacji, której integralną część stanowi mapa klasyfikacji. Ostateczna decyzja stanowi następnie podstawę do dokonania aktualizacji operat – poprzez wprowadzenie stosownej zmiany, w drodze czynności materialno-technicznej.
Gleboznawczą klasyfikacja gruntów obejmuje się grunty rolne i leśne.
Zgodnie z § 3 rozporządzenia w sprawie gleboznawczej klasyfikacji gruntów, gleboznawcza klasyfikację przeprowadza się z urzędu lub na wniosek właściciela gruntów podlegających klasyfikacji lub innego władającego takimi gruntami wskazanego w ewidencji gruntów i budynków.
We wniosku strona powinna uzasadnić konieczność przeprowadzenia ponownej gleboznawczej klasyfikacji gruntów i wskazać klasyfikatora.
Starosta Wrzesiński rozpatruje wniosek pod względem zasadności przeprowadzenia klasyfikacji. Przeprowadza ocenę kwalifikacji wskazanego przez stronę klasyfikatora – na podstawie przedłożonego, podpisanego przez klasyfikatora oświadczenia oraz załączonych do danego wniosku dokumentów, potwierdzających jego kwalifikacje/ uprawnienia.
W przypadku pozytywnego rozpatrzenia – Starosta Wrzesiński upoważnia klasyfikatora do przeprowadzenia czynności klasyfikacyjnych w terenie oraz sporządzenia projektu ustalenia klasyfikacji.
Przeklasyfikowania gruntu i ustalenie klasy gruntu następuje na podstawie decyzji w sprawie zatwierdzenia aktualizacji gleboznawczej klasyfikacji gruntów, której integralną część stanowi mapa klasyfikacji, przyjęta do państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego.
Wymagane dokumenty:
• wniosek
• opłata skarbowa - 10 zł
Przewidywany termin załatwienia sprawy: 30 dni
Sposób załatwienia sprawy: wydanie decyzji administracyjnej
Tryb odwoławczy: Odwołanie w terminie 14 dni do Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Geodezyjnego i Kartograficznego.