PROTOKÓŁ NR 45/2024
Z POSIEDZENIA KOMISJI SKARG, WNIOSKÓW I PETYCJI
z dnia 30 stycznia 2024 r.
Mikołaj Kubiaczyk, przewodniczący komisji otworzył posiedzenie i stwierdził obecność pięciu członków komisji. Posiedzenie odbyło się w sali konferencyjnej Starostwa Powiatowego we Wrześni.
Lista obecności stanowi załącznik nr 1 do protokołu.
Przewodniczący komisji przedstawił porządek obrad:
Członkowie komisji jednomyślnie przyjęli przedstawiony porządek obrad.
Pkt 3 Przeprowadzenie postępowania wyjaśniającego w sprawie petycji „dotyczącej podjęcia Uchwały Rady Powiatu, która wyrazi poparcie dla działań zmierzających do uzyskania zadośćuczynienia należnego Polsce od Niemiec za szkody wyrządzone w wyniku II wojny światowej”.
Przewodniczący komisji poinformował, że dnia 8 listopada 2023 r. wpłynęła do Starostwa Powiatowego we Wrześni petycja radnej Wiesławy Kowalskiej dotycząca podjęcia Uchwały Rady Powiatu, która wyrazi poparcie dla działań zmierzających do uzyskania zadośćuczynienia należnego Polsce od Niemiec za szkody wyrządzone w wyniku II wojny światowej. Wnioskodawczyni złożyła petycję w nawiązaniu do uchwały Sejmu RP z dnia 14 września 2022 r. w sprawie dochodzenia przez Polskę zadośćuczynienia za szkody spowodowane przez Niemcy w czasie II wojny światowej oraz uchwały Rady Ministrów z dnia 18 kwietnia 2023 r. w sprawie konieczności uregulowania w stosunkach polsko-niemieckich kwestii reparacji, odszkodowania i zadośćuczynienia z tytułu strat jakie Polska i Polacy ponieśli z powodu napaści Niemiec na Polskę w 1939 r. oraz późniejszej okupacji niemieckiej.
Petycja znajduje się w Wydziale Organizacyjnym pod symbolem klasyfikacyjnym SO.0005.5.2023.
Dionizy Jaśniewicz, starosta wrzesiński poinformował, że materia, do której odnosi się petycja nie należy do ustawowych zadań realizowanych przez jednostki samorządu terytorialnego (np. powiaty), lecz stanowi wyłączną kompetencję centralnej władzy wykonawczej RP. Dodał, że z publikowanych przez ww. władzę komunikatów wynika, iż stosowne roszczenia zostały już stronie niemieckiej przedstawione. Dopowiedział, że niezależnie jednak od oceny zasadności przedmiotowej petycji podkreślić trzeba, że nawet w przypadku ewentualnego stwierdzenia jej niecelowości, to ostatecznie Rada Powiatu powinna wypowiedzieć się w tej kwestii, w oparciu o wytyczne z Komisji Skarg, Wniosków i Petycji.
Radny Paweł Skrzypczak poinformował, że jego zdaniem podjęcie uchwały dotyczącej wyrażenia poparcia dla działań zmierzających do uzyskania zadośćuczynienia należnego Polsce od Niemiec za szkody wyrządzone w wyniku II wojny światowej nie należy do kompetencji samorządu powiatowego. Dodał, że odpowiednie działania zostały już poczynione przez Sejm i Radę Ministrów, którzy podjęli uchwały w tej sprawie.
Radna Henryka Waligóra zgodziła się również z tym, że nie należy to do kompetencji samorządu powiatowego, a uchwały w tej sprawie zostały podjęte przez władze wyższego szczebla.
Radny Grzegorz Trocha uznał, że projekt uchwały powinien zostać poddany pod obrady rady, aby każdy radny mógł wyrazić swoje zdanie.
Przewodniczący komisji poinformował, że uważa, iż mimo to, że zostały podjęte uchwały przez Sejm i Radę Ministrów, to warto przygotować projekt uchwały i przedstawić go na Radzie Powiatu, aby każdy miał możliwość przedstawienia swojego stanowiska poprzez udzielenie głosu.
Po konsultacji z radcą prawnym, przewodniczący komisji poddał pod głosowanie treść pisma, która zostanie przesłana do Ministra Spraw Zagranicznych.
Przewodniczący Rady zarządził głosowanie nad przyjęcie treści pisma.
Komisja Skarg, Wniosków i Petycji Rady Powiatu Wrzesińskiego przyjęła jednogłośnie treść pisma.
Pismo znajduje się w Wydziale Organizacyjnym pod symbolem klasyfikacyjnym SO.0005.5.2023.
Z uwagi na zrealizowanie porządku obrad przewodniczący komisji zamknął posiedzenie.
Na tym protokół zakończono i po zapoznaniu się z jego treścią podpisano.
Przewodniczący komisji
/-/ Mikołaj Kubiaczyk
Protokołowała:
Marta Mittmann